Prezentujemy dalszy ciąg listy najbardziej hojnych uczelni amerykańskich, które przodują pod względem ilości stypendiów przyznawanych studentom zagranicznym na poziomie bakałarskim.
Kolejnym po University of Texas w Austin, TX jest Louisiana State University, A&M College (www.lsu.edu), który ufundował 582 stypendia średnio po $6,330. W dalszej kolejności plasują się Arizona State University (www.asu.edu), 560 stypendiów po $5,907; Harvard University (www.harvard.edu), 335 średnio po $28,716, Calvin College w Michigan (www.calvin.edu), 320 stypendiów, średnio po $11,250. Często małe, lecz niezwykle prestiżowe i bogate uczelnie fundują bardzo atrakcyjne stypendia dla studentów.
Pięć najbardziej hojnych uczelni w USA to właśnie małe liberal arts colleges w Nowej Anglii, gdzie często stypendia pokrywają 80-90% kosztów. Najhojniejsze to Mount Holyoke College w Massachusetts (www.mtholyoke.edu), średnie stypendium $34,500; Amherst College w Massachusetts (www.amherst.edu), średnie stypendium $33,050; Connecticut College (www.conncoll.edu), średnie stypendium $32,227; Williams College w Massachusets (www.williams.edu), średnie stypendium $32,227; Colby College w Maine (www.colby.edu), średnie stypendium $32,086.
Istnieją oczywiście szkoły, które agresywnie rekrutują studentów międzynarodowych, oferując liczne stypendia, obniżkę czesnego, a nawet możliwość pracy. Są to często może mniej znane instytucje, ale ogólnie reprezentują dobry poziom i ich dyplomy posiadają dużą wartość w USA i za granicą.
Ze szkół, które oferują różnego rodzaju zachęty studentom międzynarodowym pragnącym uzyskać BA czy BS, wymienić możemy SUNY Plattsburgh w stanie Nowy Jork (www.platsburgh.edu), Columbus College of Arts & Design z Ohio (www.ccad.edu), Macalester College z Minnesoty (www.macalester.edu), Drexel University z Pensylwanii (www.drexel.edu), Minot State University z Północnej Dakoty (www.minotstateu.edu), University of Nebraska w Omaha (www.unomaha.edu), Maryville College z Tennessee (www.meryvillecollege.edu), Pepperdine University z Kalifornii (www.pepperdine.edu), Grinnel College z Iowy (www.grinnel.edu), Columbia College z Missouri (www.ccis.edu), Carleton College z Minnesoty (www.carleton.edu).
Są także programy MBA oferujące stypendia dla studentów międzynarodowych, jak np. University of Notre Dame, w South Bend w Indianie (www.nd.edu), czy moja Alma Mater American Graduate School of International Management - Thunderbird w Glendale (Arizona) (www.thunderbird.edu).
Natomiast Colorado Tech Universtity (www.ctu.edu) oferuje HTIR Internation Intership Program, czyli możliwość pracy w pełnym wymiarze czasu (40 godzin tygodniowo) w ramach specjalnie zorganizowanych praktyk (parctical training) w Denver
i okolicy, dla studentów na poziomie magisterskim na kierunkach biznesowych, komputerowych, inżynierii komputerowej, inżynierii elektrycznej i zarządzania. Szkoła posiada pozwolenie INS, umożliwiające zatrudnienie studentów na praktykach w wymiarze 40 godzin tygodniowo już na pierwszym roku studiów na wymienionych kierunkach.
Nie mając szczęścia w uzyskaniu stypendium, ale mając żyranta, który musi mieć zalegalizowany pobyt w Stanach Zjednoczonych (obywatelstwo lub zielona karta), możemy uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę na potrzeby związane z nauką w USA. International Education Finance Corporation z Milton, Massachusetts (www.iefc.com) oferuje International Student Loan Program (ISLP), umożliwiający finansowanie całej edukacji. Spłatę takiej pożyczki można rozłożyć nawet na 20 lat. Wymagane jest posiadanie żyranta, który jest obywatelem USA lub rezydentem. Podobną ofertą jest GATE Student Loan Program (Guaraneteed Access to Education, (www.gateloan.com). Osoba uczęszczająca do jednej z 80 partycypujących szkół w Massachusetts może uzyskać pożyczkę z funduszy stanowych z programem MEFA (www.mefa.org). Wymagany jest także żyrant, jak w programie ISLP. Norwest Bank/HEMAR Insurance Corp., tel. 703-749-0131 oferuje natomiast pożyczki dla studentów MBA czy szkół medycznych. Citibank (CitiAssist Global, www.studentloan.com) oferuje także podobne pożyczki.
Możliwości znalezienia funduszy na edukację w Stanach Zjednoczonych są duże. Jest to jednak proces trudny i skomplikowany, wymagający dużo cierpliwości, samozaparcia no i odrobiny szczęścia. Koszty nauki ciągle rosną, jednak wyścig po prestiżowe dyplomy jest wciąż aktualny. Dobry dyplom, często okupiony wieloma wyrzeczeniami, które dzięki wykorzystaniu różnych możliwości finansowania wcale nie muszą być bardzo przytłaczające, pozwala ciągle wierzyć, że edukacja to poważna, kosztowna, opłacalna i satysfakcjonująca inwestycja, która zaowocuje w przyszłości.