Przed nami kolejne święta i kolejne rozterki związane z zakupami pod choinkę. Oczywiście mam na myśli rozterki komputerowe. Święta są bowiem wspaniałą okazją aby kupić nowy komputer lub rozbudować istniejący. Jak co roku postaram się pokrótce przedstawić możliwości wyboru sprzętu komputerowego.
Jest to pierwszy rok, kiedy limit cenowy dwóch tysięcy za dobry komputer przestał obowiązywać. W czasie ostatnich 10 lat dobry system komputerowy do użytku domowego kosztował w granicach $2000. W tym roku możemy kupić porządny zestaw z drukarką kolorową i skanerem w granicach $1,300-$1,500. Przyjrzyjmy się definicji terminu "dobry system".
Moim zdaniem idealny system do domowego użytku powinnien posiadać następujące parametry:
1. Procesor Pentium 4 o szybkości zegara 2.6GHz wykorzystujący technologie Hyper-Threading (wielostrumieniowość wykonywania instrukcji). Są to bardzo wydajne procesory w korzystnych cenach. Oczywiście, posiadacze grubszych portfeli mogą nabyć 3GHz wersję tego procesora. Jednakże wzrost szybkości pracy komputera będzie nieznaczny, przy drastycznie większej cenie.
2. Pamięć RAM - obecne aplikacje są zdecydowanie "pamięciożerne", dlatego ilość RAM w naszym komputerze powinna wynosić minimum 512MB lub więcej. Od niedawna nie tylko ilość, ale i rodzaj pamięci jest istotny. Jeżeli zamierzamy używać w pełni możliwości dwustrumieniowej pracy procesora (Hyper-Threading) musimy mieć dwukanałową pamięć RAM (Dual Chanel DDR - SDRAM). Obrazowo tłumacząc, pamięć tego typu to tak jak autostrada posiadająca dwa razy więcej pasów ruchu.
3. Monitor. Myślę, że monitory kineskopowe możemy już zaliczyć do egzemplarzy muzealnych i skierować swoją uwagę na wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Koszt ich ostatnio spadł bardzo drastycznie, więc stały się elementem każdego nowego komputera. Pomijając ich zalety estetyczne, ciekłokrystaliczne monitory (Flat Panel) są mniej męczące dla oczu i nie emitują żadnego promieniwania. Wielkość monitora zależy od budżetu jakim dysponujemy, ale wydaje mi się, że 17" jest optymalny. W wielu zastosowaniach (biuro) 15" flat panel wystarczy nam w zupełności.
Parametry na które należy zwrócić uwagę przy zakupie monitora to:
- rozdzielczość optymalna (Native Resolution) dla 17" 1280x1024 i dla 15" 1024x768
- współczynnik kontrastu (High Contrast Ratio) powinien wynosić 400-1 lub w nasłonecznionych pomieszczeniach 450:1.
Bardziej wymagający użytkownicy powinni jeszcze zwrócić uwagę na wejście DVI (wejście cyfrowe), które w znaczny sposób poprawia jakość obrazu na ekranie (pomijamy dwukrotną konwersję sygnału z wersji cyfrowej na analogową i odwrotnie).
4. Karta graficzna powinna posiadać 128 MB swojej własnej pamięci i procesor graficzny Nvidii FX5200 lub większy, ewentualnie ATI Radeon z serii 9200 lub większej. Pozostali producenci procesorów zajmują marginalne miejsce na rynku wydajnych procesorów graficznych, więc nie uwzględniam ich w niniejszym wyliczeniu.
5. Twardy dysk o pojemności od 80GB połączymy z kontrolerem poprzez łącze Serial ATA. Dla miłośników muzyki i obróbki wideo wskazane są dyski o pojemnościach 200GB.
6. DVD ROM - stał się niezbędnym wyposażeniem niemal każdego komputera. Jednakże uważam, że dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch urządzeń optycznych: czytnika DVD i jako oddzielne urządzenie nagrywarki płyt CD lub DVD (po raz kolejny budżet). Taka konfiguracja pozwala na komfortową prace z komputerem.
7. Karta sieciowa, modem i złącza. Standardowo nasz komputer powinien być wyposażony w kartę sieciową, modem i wskazane jest aby posiadał 4 złącza typu USB 2. Wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie łatwo dostępnych dwóch gniazd USB z przodu i dodatkowych dwóch z tyłu komputera. Praktycznie wszystkie urządzenia zewnętrzne (drukarki, skanery, aparaty cyfrowe, PIMs..) są podłączane przez łącze USB. Dobry komputer powinnien posiadać także złącze FireWire służące do podłączenia kamery cyfrowej.
8. Klawiatura i mysz są wbrew pozorom ważnym elementem każdego komputera. Od ich ergonomii i jakości wykonania zależy komfort pracy. Jestem zwolennikiem bezprzewodowych zestawów, oczywiście z myszką wykorzystującą wiązkę laserową, a nie standardową kulkę. Dodatkowe klawisze do obsługi programów multimedialnych, poczty elektronicznej są mile widziane.
9. Głośniki i karta muzyczna. Komputer powoli wypiera urządzenia audio i wideo z naszego miejsca pracy i zaczyna pełnić rolę zarówno radia, odtwarzacza płyt CD jak i DVD. Dlatego istotnym elementem każdego zestawu jest jakość dźwięku jaką możemy uzyskać z naszego komputera. Wydaje mi się, że optymalne cenowo i jakościowo są obecnie zestawy głośników 4.1 (cztery małe głośniczki plus Subwoofer). Rodzaj karty muzycznej nie ma już takiego znaczeni, dopóki jest ona w stanie w pełni wykorzystać nasze głośniki. Dla tych, którzy pod względem jakości dźwięku są zdecydowanie bardziej wymagający Sound Blaster Audigy2 powinien spełnić swoje zadanie.
10. Drukarka - mam wrażenie, że obecni producenci drukarek chyba dokładają do ich kosztów produkcji, żeby w przyszłości zarobić na tuszach. Jeżeli ktoś szuka dobrej drukarki do wydruku zdjęć z apartu cyfrowego, powinien rozważyć dwie firmy: Canon i Epson i przygotować się na wydatek rzędu $100-$200. Przy zakupie tego typu drukarki należy zwrócić uwagę na ilość pojemników z tuszem 5,6 lub 7 i na to, żebyśmy mogli wymienić każdy pojemnik z dowolnym kolorem niezależnie. W droższych drukarkach mamy też możliwość wymiany głowicy. Jeżeli natomiast zamierzamy drukować dokumenty biurowe, najlepszy obecnie na rynku jest Hewlett Packard. Generalnie w biurach powinno się instalować drukarki czarno-białe laserowe. Są one dostępne już od $250.
11. Skaner. Ceny tych urządzeń spadły drastycznie i obecnie są dostępne w granicach $60. Dla tych, którzy chcą mieć możliwość skanowania negatywów możemy kupić skaner w granicach $120. Wydaje mi się, że firma Canon ma obecnie bardzo najlepsze skanery na rynku. Jednakże Epson nie zostaje z tyłu. Jestem natomiast przeciwnikiem urządzeń wielofunkcyjnych. Jedyną ich zaletą jest oszczędność miejsca na biurku. Jakościowo nadal odbiegają od skanerów i drukarek wolnostojących.
12. Oprogramowanie. Zdecydowanie wraz z nowym komputerem powinniśmy nabyć konieczne programy:
Program Antywirusowy - mamy do dyspozycji dwa dobre pakiety Norton Antyvirus i McAfee VirusScan. W obydwu wypadkach wymagana jest subskrybcja po okresie od 6 do 12 miesięcy, ale są to dobrze wydane pieniądze. Program antywirusowy bez aktualizacji jest bezużyteczny.
Program do ochrony przed Spyware. Sprowadzamy go po podłączeniu komputera z internetu bezpłatnie. Obecnie znane mi są dwa dobrze działające programy SpySweeper: dostępny ze strony www.spysweeper.com i drugi - SpyBot dostępny ze strony www.pcsecuritynews.com. Po upłynięciu okresu próbnego możemy wykupić subskrybcje.
Program biurowy - mamy na rynku trzy duże pakiety biurowe. Microsoft Office, Corel Office i StarOffice. Najbardziej popularny na rynku jest oczywiście pakiet Microsoftu, jednakże jest on zdecydowanie za drogi. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest Corel WordPerfect Office, który bardzo często jest dodawany do nowych komputerów gratis. Pamiętajmy, że dokumenty stworzone w dowolnym z tych pakietów mogą być bez problemów otwierane i modyfikowane w innym. Jedyny pakiet od którego radzę trzymać się z daleka to Microsoft Works. Dokumenty stworzone przy użyciu tego pakietu są często nieczytelne dla innych programów.
Programy do obróbki zdjęć zwykle są dodawane gratis do skanerów. Są one w zupełności wystarczające do domowego użytku.
Powyższe wskazówki dotyczą wysokiej klasy zestawu domowego pod koniec roku 2003. Jednakże obecnie pokazało się bardzo dużo zestawów w granicach $800 (komputer i monitor). Są to wyśmienite komputery do pracy biurowej. W cenie tej zawiera się 15" płaski monitor i bardzo często prosta drukarka atramentowa. Oczywiście, nie jest to komputer do gier ani do zaawansowanego użytkowania domowego, ale jako narzędzie pracy biurowej spełnia w pełni swoje funkcje.
Pod koniec roku nastąpił także gwałtowny spadek cen komputerów przenośnych (notebooks). W granicach $1100 możemy kupić bardzo dobrej klasy notebook zawierający: 15" wyświetlacz, nagrywarkę CD, DVD-ROM, procesor klasy Pentium, 30-40GB dysk twardy, 256MB pamięci RAM. Jednakże musimy pamiętać, że dłuższa praca na komputerze przenośnym nie jest wygodna, jak również jego parametry technicznie (szybkość i jakość) pozostają znacznie w tyle za komputerami stacjonarnymi. Notebooks są świetnymi urządzeniami dla ludzi, którzy dużo podróżują lub ich praca wymaga prezentacji produktu u klienta. Myślę, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mogły zastąpić komputery stacjonarne. Należy zwrócić tu także uwagę na następcę komputerów przenośnych, czyli Tablet PC. W krótkim czasie wypchnie on z rynku znane nam w obecnej postaci komputery przenośne.
Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym krótkim tekście ułatwią Państwu tegoroczne zakupy świąteczne.