Przeglądając zestawienia najpopularniejszych produktów roku 2003 zauważyłem duże rozbieżności w ocenie "tych najlepszych". Według portalu CNET zupełnie inne produkty są tymi "naj" niż oceniają to redaktorzy PC Magazine, Computer Shopper, Consumer Reports czy też kilku innych ośrodków wpływających na kształtowanie opinii. Postanowiłem więc wybrać z tych zestawień kilkanaście najlepszych i najciekawszych produktów roku 2003 i przedstawić czytelnikom "Monitora" - naszą listę TOP roku 2003.
Zaczniemy od komputerów. Niewątpliwie mijający rok był bardzo dobry dla właścicieli firmy Dell. Praktycznie bezlitośnie rozprawili się z konkurencją wypuszczając do masowej sprzedaży komputery stacjonarne z serii Dell Dimension 2400. Dobrej jakości sprzęt z monitorem ciekło-krystalicznym mogliśmy kupić już za $600. Czyli praktycznie za darmo. Dell charakteryzuje się stosunkowo małą usterkowością przy niskiej cenie dzięki czemu zdobywa rynek w oszołamiającym tempie. Jest to niewątpliwie numer 1 w klasie komputerów ekonomicznych.
Nie podejmę się wytypować komputera w klasie High End lub maszyny dla zawziętego gracza. Wydaje mi się, że nadal najlepiej w tej klasie wypadają komputery konfigurowane "na życzenie klienta". Metoda ta pozwala optymalnie dobrać komponenty do potrzeb użytkownika.
Najlepszym notebookiem w klasie ekonomicznej jest moim zdaniem Dell Inspiron 1100. Bardzo dobrej jakości z odtwarzaczem DVD, 15" wyświetlaczem kosztował poniżej $1,000. Jego podstawowa wada to tylko waga - ponad 7.5 funta. Jeżeli to nie jest przeszkodą, jest to bardzo dobry komputer. W klasie notebooków z tej najwyższej półki wydaje mi się, że nagrodę powinien otrzymać IBM T41. Idealny dla każdego biznesmena. 14.1" wyświetlacz, wbudowane wszystkie rodzaje urządzeń do obsługi praktycznie każdego rodzaju transmisji "wireless" ważący poniżej 4 funtów. Idealny do każdej teczki i podróży. Niestety, cena grubo powyżej $2,000 może odstraszać, no cóż, za dobre rzeczy trzeba zapłacić.
Niestety w dziale Tablet PC nie można jeszcze nikomu przyznać tytułu produktu roku, gdyż wbrew oczekiwaniom, rok 2003 nie przyniósł żadnego przeboju w tej dziedzinie.
W dziedzinie oprogramowania pokazało się na rynku kilka nowych wersji starych programów, które są godne uwagi. Najlepszym systemem operacyjnym jest niewątpliwie Windows XP (przymykając oko na ilość poprawek, które musieliśmy instalować). Najlepszym pakietem biurowym jest także produkt Microsoft - Office XP (niestety, cena pozostawia wiele do życzenia). Program antywirusowy - to po raz kolejny produkt firmy Symantec - Norton Antywirus (szkoda, że nie usuwa spyware). Najlepszy program do archiwizacji danych to Veritas. Adobe Photoshop jest nadal najlepszym programem do obróbki grafiki rasterowej, chociaż Macromedia Fireworks zmniejsza swój dystans do lidera z roku na rok. Niewątpliwie najlepszym narzędziem do budowania ośrodków internetowych jest Macromedia Dreamweaver MX. Programami godnymi uwagi są też trzy pozycje z listy shareware. Reg-Vac to chyba najskuteczniejsze narzędzie do usuwania błędnych wpisów w rejestrze Windows. Spysweeper doskonale radzi sobie z "trojanami", których setki atakują nas każdego miesiąca i wreszcie ZoneAlarm mimo, że w wersji podstawowej bezpłatny jest całkiem skutecznym "firewall" dla naszego domowego komputera.
Najlepsze urządzenia "Handhelds" - to w klasie Pocket PC to HP iPaq H4350. Posiada on bardzo rozbudowane funkcje zaczynając od Bluetooth i Wi-Fi kończąc na nowatorskim rozwiązaniu klawiatury i bardzo długiej żywotności baterii. W klasie Palm najlepszym produktem roku jest Palm Tungsten E (w średniej klasie cenowej $200). To urządzenie wyposażone w kolorowy doskonałej jakości ekran, które charakteryzuje się dużą niezawodnością. Ciekawym rozwiązaniem są także Pocket PC w połączeniu z telefonem komórkowym, czyli wszystko w jednym. Samsung - i700 wydaje się być najciekawszym urządzeniem w tej klasie. Wyposażony we wszystkie możliwe bajery łącznie z kamerą, voice recorderem, bezprzewodowym internetem 1x zawiera pakiety MS Word i Excel. Standardowo wyposażony w dodatkową baterię. Oferowany obecnie przez Verizon Wireless.
W dziale nagrywarek DVD na pierwszym miejscu klasuje się ponownie Plextor ze swoim modelem PX-708A. Ośmiokrotna prawie niezawodna prędkość nagrywania dysków DVD i 40x CDR określa nowy standard dla nagrywarek DVD. Oczywiście przy okazji najlepszym programem do obsługi wszelkiego rodzaju nagrywarek w roku 2003 był Nero, obecnie w wersji 6. Godnym uwagi są też zewnętrzne dyski IDE podłączane do komputera przez łącze USB2. 120 GB zewnętrzny dysk Maxtora kosztował pod koniec roku mniej niż $200. Bardzo popularnym rozwiązaniem do przenoszenia plików w 2003 roku stały się USB Memory Stick. Za cenę mniejszą niż $60 możemy kupić 256MB USB Stick, który cały czas możemy nosić przy kluczach jako breloczek - zapominamy w ten sposób o uciążliwym wysyłaniu e-mailem lub nagrywaniem na CD potrzebnych nam dokumentów.
Odtwarzacze MP3 zalały rynek w ubiegłym roku. Niewątpliwie najgłośniejszym jest słynny Apple iPod ze swoim 40GB dyskiem (cenowo jednak poza zasięgiem studenckiej kieszeni - pocieszające jest, że wersja ekonomiczna ma być wkrótce na rynku) i oczywiście do niedawna nikomu nieznany iRiver ze swoimi modelami 350 i 550 (rozmiar CD) zdecydowanie wygrywały w opinii użytkowników. Dla miłośników biegania 256MB iRiver iFT390P będzie chyba najlepszym wyborem.
Rynek drukarek atramentowych w zeszłym roku zwariował. Jeżeli tempo jego rozwoju się utrzyma, to drukarki nie tylko będą za darmo, ale producenci będą nam dopłacać, żeby potem odebrać zyski na sprzedaży tuszu. Ale na poważnie: za niespełna $100 możemy kupić wyśmienitą drukarkę Canona i560, a za $170 model i860. Natomiast za $300 półprofesjonalną HP Photsmart 9650. Generalnie wszycy trzej główni gracze: HP, Canon i Epson prezentowali wyśmienite drukarki o nieprawdopodobnie niskich cenach. Dodatkowo zdjęcia z aparatów cyfrowych możemy naświetlać w niektórych punktach "One Hour Photo" już od 19 centów za zdjęcie. Trudno powiedzieć czy w tej sytuacji opłaca się drukować czy zanieść CD "do wywołania". Kolorowe drukarki laserowe osiągnęły też pułap normalnej ceny i już za $700 możemy nabyć bardzo dobrą HP1500. W klasie czarno-białych drukarek laserowych nadal króluje HP w tym roku z HP LaserJet 2300.
Trudno jest wybrać lidera w klasie monitorów ciekłokrystalicznych (Flat Panel). Generalnie, produkty firm Samsung, Viewsonic i Dell znajdują się w czołówce monitorów. Jednakże najlepszą opinię ma nadal Samsung. Monitory kineskopowe przestają być produkowane. Standardem komputera domowego staje się 17" monitor krystaliczny z wejściem DVI.
Karty graficzne są terenem rywalizacji już tylko dwóch firm. Tylko Nvidia i ATI pozostały na placu boju. Po raz kolejny trudno jest ustalić lidera. Nie wiemy więc czy jest to ATI Radeon 9800 czy Nvidia GForce 5800 Ultra. Obydwie karty są wyśmienite lub ich wersje bardziej ekonomiczne Nvidia 5600 i ATI Radeon 9600 są doskonałym rozwiązaniem dla domowych komputerów. Na rynku kart muzycznych pozostał właściwie tylko Creative Labs ze swoją linią "Live". Klawiatury i myszy to rywalizacja Logitech i Microsoft.
Wiele się działo na rynku aparatów cyfrowych i kamer cyfrowych. W tej dziedzinie jest chyba najwięcej sprzecznych ocen. Jeżeli w wypadku kamer DVI w cenie niższej niż $700 bez wątpienia przewodzi Sony (DCR-TRV22) i Canon Optura 20, to w wyższej klasie trudno jest wybrać lidera. Zresztą wydaje mi się, że biorąc pod uwagę jakość obrazu w tej klasie tę wyższą zostawmy profesjonalistom, bo przeciętny użytkownik nie jest w stanie odróżnić jakość obrazu tych kamer od tych za $2,000 plus. W wypadku aparatów cyfrowych naszych liderów musimy podzielić na kilka grup. I tak w klasie domowej znajduje się Nikon Coolplix 2100 za niecałe $200, wyżej postawiłbym Canona PawerShot A80 (około $400) i teraz zaczynają się schody . W klasie 5 Megapiksli i więcej liderami są Sony F717, Canon EOS Digital Rebel i Nikon Coolpix 5700.
Oczywiście, w tak krótkim tekście nie sposób jest objąć wszystkie gałęzie branży komputerowej i, jak to zwykle z listami przebojów bywa, nie wszyscy się muszą z nimi zgadzać.