Wielkie sukcesy najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych,
na największej i najbardziej prestiżowej scenie świata.
Polacy w Metropolitan Opera,
Marcelina Sembrich-Kochańska (1858-1935), 483 przedstawień na scenie Metropolitan Opera, 24 października 1883 roku debiutuje na tej scenie tytułowa rola w "Lucji z Lammermoor" Donizettiego, odnosząc olbrzymi sukces. Konrtakt podpisany w maju w Londynie gwarantowal jej 58 przedstawień z gażą 1,455.00 dolarów za każde, razem za cały sezon 1883/84 84,390.00 dolarów, dla porównania wynagrodzenie dla orkiestry i chóru za cały sezon wynosiło 112,722.00 dolarów.
Jeszcze w tym samym sezonie śpiewała Zerline w Don Giovannim i Rozynę w Cyruliku Sewilskim. Od sezonu 1898/99 przez 10 lat była stałą solistka tej opery .
Z Metropolitan Opera pożegnała się w 1909 roku, podczas uroczystego wieczoru, który był również jubileuszem 25-lecia jej wystepów na tej scenie.
W MET wystąpiła w rolach: Królowej Nocy w Czarodziejskim Flecie, Marii w Córce Pułku, Elwiry w Ernanim, Adiny w Napoju Miłosnym, Ulany w Manru, Violetty w Traviacie, Gildy w Rigoletto, Norina w Don Pasqualem, Zuzanny w Weselu Figara, Julii w Romeo i Julii, Mimi w Cyganerii, Ewy w Śpiewakach Norymberskich, Rozalindy w Zemscie Nietoperza i Hanny w Wesołej Wdówce.
Jan Reszke (1850-1925), 14 grudnia 1891 roku zadebiutował jako Romeo w Metropolitan Opera podczas galowego wieczoru na otwarcie sezonu. W roku 1893 wystąpił w Fauscie, Lohengrinie i Hugenotach oraz po raz pierwszy w Werterze Massaneta. Brał udział w uroczystych przedstawieniach otwierających trzy kolejne sezony, a w listopadzie 1986 wystapił w partii Tristana. Po blisko dziesięcioletniej współpracy, wiosną 1901 roku uroczyście pożegnał się z MET .
Edward Reszke (1853 - 1917), najświetniejszy okres kariery rozpoczął w Ameryce, od grudnia 1891 aż do 1902 roku, był stałym solistą zespołu nowojorskiej Metropolitan Opera. Występował w Wagnerowskich spektaklach: Tristan i Izolda, Zygfryd, Zmierzch Bogów, również w jako Mefisto w Fauscie, Charlesa Gounoda, w rolach charakterystyczno-komicznych jako Leporella w Mozartowskim Don Juanie czy Plumketta w Marcie, Friedricha von Flotowa.
Aleksander Bandrowski (1860-1913), działalność artystyczną rozpoczął pod pseudonimem Aleksander Barski. W lutym 1902 roku wystąpił na scenie Metropolitan Opera w tytułowej roli, opery Manru (na zdjęciu obok), Ignacego Paderewskiego z Marcelina Sembrich - Kochanska w roli Ulany.
Adam Didur (1873-1946), w Metropolitan Opera zadebiutował w listopadzie 1908 roku na otwarcie sezonu, partią Ramfisa w Aidzie, Giuseppe Verdiego. Na tej scenie wystąpił również w operach: Sprzedana Narzeczona, Wesele Figara, Borys Godunow, Cosi Fan Tutte, Złoty Kogucik, Wolny Strzelec, Dama Pikowa, Eugeniusz Oniegin, Manon, Parsifal, Dziewczę z Zachodu, Germania oraz Miłość Trzech Króli .
Stałym solistą i pierwszym basem Metropolitan Opera pozostawał do roku 1929, później występował jeszcze gościnnie, pożegnał się z tą słynną sceną w sezonie 1931/32 .
Jan Kiepura (1902-1966), na scenie Metropolitan Opera wystąpił po raz pierwszy na początku 1938 roku, marzył o tym przez kilkanaście lat. Jedne źrodła podają, że zadebiutował rolą Rudolfa w Cyganerii, natomiast inne, że wystąpił jako Don Jose w Carmen, Bizeta, również w tym samym roku zaśpiewał Księcia Mantui w Rigoletcie, Verdiego. Występuje na tej scenie w roku 1939 i następnym sezonie 1941/42.
Teresa Wojtaszek- Kubiak w grudniu 1972 roku debiutuje na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera partią Lizy w Damie Pikowej, dyrygowanej przez Kazimierza Korda, na tej scenie występuje również w Płaszczu Pucciniego i w Eugeniuszu Onieginie razem z Wiesławem Ochmanem. Z Metropolitan Opera Teresa Kubiak pozostawała związana przez blisko piętnaście lat.
Teresa Żylis-Gara (1930- ) w styczniu 1969 roku debiutuje na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera jako Donna Elwira, w Don Juanie, Mozarta, następnie w 1972 jako Desdemona w Otellu, Verdiego w reżyserii Franca Zeffirellego.
Wiesław Ochman na scenie Metropolitan Opera zadebiutował w 1975, partią Arriga w operze Nieszpory Sycylijskie Verdiego, później na tej słynnej scenie występuje w roli Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Dymitra Samozwanca w Borysie Godunowie Musorgskiego, a w roku 1985 w roli księcia Wasyla Golicyna w Chowanszczyznie Modesta Musorgskiego.
Zdzislawa Donat - debiutuje z dużym powodzeniem na scenie Metropolitan Opera, partią Królowej Nocy w Czarodziejskim Flecie Mozarta, jest pierwszą Polką w tej roli od czasów wielkiej Marceliny Sembrich-Kochańskiej .
Ewa Podles - w roku 1984 debiutuje z dużym powodzeniem na scenie Metropolitan Opera w wydobytej z zapomnienia operze Rinaldo, G. F. Haendla, spiewając tytułową rolę.
Stefania Toczyska - 22 lutego 1988 roku debiutuje na scenie Metropolitan Opera, rolą Marfy w Chowańczszyznie Modesta Musorgskiego z Wiesławem Ochmanem w roli księcia Golicyna.
Hanna Lisowska na scenie Metropolitan Opera debiutuje w 1990 roku partia Gudruny, w Pierścieniu Nibelunga w spektaklu Zmierzch Bogów Richarda Wagnera.
Mariusz Kwiecień ( ) debiutuje na scenie Metropolitan Opera w kwietniu 2003 roku partią malarza Marcela w operze La Boheme Pucciniego .
Edyta Kulczak - na scenie MET debiutuje w 2003 roku jako Flora w operze Traviata Giuseppe Verdiego.
Opracowanie: Irena Horba