W celu ochrony obywateli przed nadużyciami ze strony urzędu podatkowego, Kongres w 1988 roku uchwalił Taxpayers Bill of Rights. Ustawa o prawach podatnika była poprawiona dwukrotnie, po raz pierwszy w roku 1996 (part II) i ponownie w roku 1998 (part III).
Oto najważniejsze postanowienia ustawy:
Nowy obrońca podatkowy
Zgodnie z nowymi przepisami powołano do życia niezależną instytucję - National Taxpayer Advocate (NTA). Uruchomiono również specjalny program, mający na celu udzielenie pomocy podatnikom w sporze z urzędem podatkowym oraz ułatwienie w odzyskaniu odszkodowań za niewłaściwy pobór podatku. Warto dodać, iż NTA odpowiada wyłącznie przed Kongresem, składając dwa razy w roku raport dotyczący między innymi analizy dotychczasowej działalności, incjatyw ulepszających obsługę podatnika, nadużyć władzy przez inspektorów podatkowych, propozycji rozwiązań problemów napotkanych przez podatników, itp. Poza tym, władza nowej instytucji została rozszerzona, pozwalając na podjęcie akcji w obronie podatnika, jeśli poczynania IRS byłyby nadmiernym ciężarem dla podatnika. W takim przypadku, National Taxpayer Advocate może wydać IRS nakaz wydania skonfiskowanej własności, ewentualnie zatrzymania lub powstrzymania akcji wobec podatnika.
Kontakt IRS w sprawie
nie zapłaconych podatków
Kiedykolwiek urząd podatkowy wyśle nam zawiadomienie, ewentualnie zanim rozpocznie kontrolę podatkową, musi dostarczyć nam listę naszych praw i wymagań dotyczących audytu, odwołań, zwrotu i poboru podatku. Informacje te znajdują się w publikacji 1. Jeśli nie rozumiemy wszystkich naszych praw, przedstawiciel IRS, który dokonuje kontroli powinien nam je wyjaśnić. Również warto jest przestudiować publikację 556, która porusza kwestię kontoli podatkowej, prawa do apelacji oraz zwrotu podatku.
Kontrola podatkowa
Jeśli nasze rozliczenie podatkowe zostało wyznaczone do audytu, IRS musi ustalić możliwy do przyjęcia przez nas termin i miejsce. Podatnik ma prawo być reprezentowany przez księgowego, adwokata lub inną osobę upoważnioną oraz ma również prawo do nagrywania na magnefoton całego postępowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na bezpośredni kontakt z agentem podatkowym to mamy prawo do przerwania kontroli, w celu konsultacji ze swoim reprezentantem.
Wymagania odnośnie konfiskaty
Zanim własność podatnika zostanie przejęta za nie zapłacone podatki, urząd podatkowy musi wystosować 30-dniowe zawiadomienie. Konfiskata domu, w którym mieszkamy, musi być autoryzowana na piśmie przez sędziego (US district court judge), natomiast majątek pochodzący z naszego biznesu przez dyrektora lub jego asystenta (district or assistant district director). Zgodnie z nowymi przepisami, IRS może oddać nam z powrotem skonfiskowaną własność, jeśli stwarza to niepotrzebny cieżar, a nam udało się uzyskać zgodę na ratalną spłatę podatków lub konfiskata była przedwczesna, ewentualnie zwrot przyspieszyłby spłatę zaległego podatku.
Ratalna spłata podatków
O planach zmiany lub wygaśnięcia umowy ratalnej dotyczącej spłaty podatków, IRS musi zwiadomić podatnika na miesiąc przed faktycznym dokonaniem modyfikacji. Zawiadomienie musi być wysłane jeśli podatnik dostarczył niekompletne informacje lub nie dotrzymał terminu płatności podatków. Dzięki temu podatnik będzie miał prawo do niezależnej administracyjnej weryfikacji o słuszności poczynań urzędu podatkowego.
Uwaga:
IRS nie może anulować umowy ratalnej ze względu na poprawę sytuacji finansowej podatnika.
Zaniechanie odsetek i kar
Nowe prawo podatkowe pozwala urzędowi podatkowemu na anulowanie karnych odsetek w przypadku nieuzasadnionych opóźnień proceduralnych lub błędów popełnionych przez swoich pracowników. W takim przypadku podatnik ma prawo zwrócić się do sądu podatkowego w celu rozpatrzenia spraw, w których IRS odmownie rozpatrzył prośbę podatnika o umożenie odsetek. W dodatku, jeśli urząd podatkowy nie zawiadomi nas w ciągu 18 miesięcy od wymaganego terminu lub faktycznej daty wysłania podatku (to co późniejsze), to w większości przypadków naliczanie odsetek jest zawieszone.
Zwrot kosztów
postępowania sądowego
Za lekkomyślne i niezgodne z prawem postępowanie pracowników urzędu podatkowego możemy domagać się odszkodowania do $1,000.000 (w przypadku zaniedbania do $100,000). Natomiast w sądzie podatkowym, próg odnośnie małych roszczeń został zwiększony z $10,000 do $50,000. Godzinowa stawka prawnika jakiej możemy domagać się została zwiększona do $150.
Błędy na drukach 1099-Misc oraz W-2
Jeśli formy dotyczące naszych zarobków zawierają błędne dane i podatnik kwestionuje ich prawidłowość, IRS powinien skontakować się z naszym pracodawcą w celu wyjaśnienia rozbieżności. Ktokolwiek w sposób złośliwy wystawi formy 1099-Misc i W-2 zawierające fałszywe informacje, musi się liczyć z ewentualnością pozwu sądowego, a strona poszkodowana może domagać się rekompensaty maksymalnie. do $5,000 lub zwrotu faktycznie poniesionych kosztów.
Wspólna odpowiedzialność małżonków
Podpisanie wspólnej deklaracji podatkowej przez małżonków oznacza, iż są oni odpowiedzialni razem oraz każdy z osobna za zapłatę podatków, nawet jeśli winę za to ponosi drugi małżonek. Nowe prawo ułatwia niewinnej osobie (innocent spouse), która nie wiedziała i nie miała powodu, aby wiedzieć o nadużyciach podatkowych swojego eksmałżonka, ochronę przed ściąganiem podatków. IRS został zobowiązany do informowania o próbach ściągnięcia od byłych współmażonków należności podatkowych, wynikających ze wspólnego rozliczenia podatków.
Zmiana statusu rozliczeniowego
Zgodnie z nowym prawem, małżonkowie mogą zmienić swój status podatkowy niezależnie od tego, czy winni są zaległe podatki czy też nie. Poprzednio, małżonkowie, którzy rozliczali się osobno (married filing separately), płacąc podatki w ratach i późnej zdecydowali się na rozliczenie wspólne, dające im większe korzyści podatkowe, nie mogli zmniejszyć należności podatkowych poprzez zmianę statusu podatkowego na małżeństwo rozliczające się razem, do momentu całkowitej spłaty podatków.
Ciężar dowodu w gesti IRS
Historycznie, w postępowaniu sądowym podatnik musiał dowieść swojej racji odnośnie zasadności naliczonych przez IRS zaległych podatków. Począwszy od 22 lipca 1998 r. ciężar udowodnienia spoczywa na urzędzie podatkowym w sprawach dotyczących: dochodu, spadku oraz darów, pod warunkiem, iż podatnik współpracował z agentem podatkowym podczas kontroli oraz posiada wiarygodny i odpowiednio utrzymywany rejestr przychodów/rozchodów oraz dokumentów potwierdzających prawo do odpisu. Z jednej strony jest to bardzo dobra wiadomość dla wielu podatników, ale może to spowodować bardziej wnikliwe postępowanie agentów w czasie kontroli podatkowej, aby uzyskać wystarczające dowody na wypadek pozwania IRS do sądu.
Przywilej poufności
Księgowi autoryzowani do reprezentowania podatników przed urzędem podatkowym (dotyczy m.in. biegłych księgowych CPA oraz EA), otrzymali prawo, jakie przysługiwało do tej pory tylko prawnikom (attorney-client privilege). Jeśli postępowanie IRS wobec podatnika nie dotyczy spraw kryminalnych, a tylko cywilnych, wyżej wymienieni księgowi nie mają obowiązku ujawnienia informacji (odnośnie udzielonych porad podatkowych), które mogłyby zaszkodzić klientowi.
Prawo do apelacji
Każda decyzja, podjęta przez agenta podatkowego może być zakwestionowana przez jego przełożonego. Jeśli to nie pomoże, możemy zwrócić się o weryfikację naszej sprawy do Biura Odwołań (Appeals Office). Jest to jedyna ścieżka odwołań w ramach IRS, bez konieczności uciążliwych i kosztownych spraw sądowych. Jeśli nie osiągniemy porozumienia w Biurze Odwołań, możemy skierować sprawę do sądu.
Nadzór nad działalnością IRS
W ramach Departamentu Skarbu stworzono Radę Nadzoru (IRS Oversight Board), mającą upoważnienie do ustalania kierunku postępowania oraz kontroli działalności urzędu podatkowego. Chociaż w radzie miejsca zarezerwowane są m.in. dla Sekretarza Skarbu, Komisarza IRS oraz reprezentanta pracowników IRS, większość członków Rady (sześciu), pochodzi z prywatnego sektora i jest wyznaczana na dwuletnią kadencję przez Prezydenta, przy aprobacie Senantu. Obowiązki Rady obejmują midzy innymi przegląd oraz zatwierdzenie strategicznych planów IRS, zapoznanie się z działalnością operacyjną oraz możliwością jej modernizacji, kwestię szkolenia, rekomedowanie osób na stanowisko Komisarza IRS (ewentualnie jego usunięcie), nadzór nad wysokością budżetu IRS i jego zasadnością, zagwaratowanie właściwego traktowania podatników przez przedstawicieli urzędu podatkowego.
Taxpayer Bill of Rights gwarantuje równowagę pomiędzy ochroną praw podatników oraz egzekwowaniem prawa podatkowego przez IRS w sposób bardziej efektywny, sprawiedliwy, a jednocześnie mniej uciążliwy dla obywateli.
Nie bójmy się kontaktów z urzędem podatkowym, gdyż zostaliśmy wyposażeni w szereg praw i uprawnień. Warto jest znać przynajmniej niektóre z nich, aby uświadomić sobie, iż niekoniecznie stoimy na straconej pozycji wobec poczynań fiskusa.
Autor artykułu, Mirosław Misztal, CPA jest właścicielem biura zajmującego się podatkami i księgowością.
True Tax & Pro Accounting, Inc.
Adres: 6138 N. Milwaukee Avenue
Chicago IL 60646 Tel. (773) 774-9700