Gdzie pójść, co zobaczyć...
FILM
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Chicago rozpocznie się 1 kwietnia i trwać będzie przez dziesięć dni. W tym czasie zostanie wyświetlonych ponad 120 filmów z czterdziestu krajów świata. Planowane są również spotkania z twórcami, dyskusje panelowe, koncerty i inne imprezy towarzyszące.
Projekcje odbędą się w następujących kinach i teatrach: Beverly Art Center, Block Cinema (Northwestern University), Chopin Theater, DOC Films, Facets Cinematheque, Gallery Theatre, Gateway Theatre, Thorne Auditorium.
Bilety: $8.50, $7.00 (uczniowie, studenci i seniorzy), poranki i seanse nocne - $6.50. Karnety $70-$250. Informacje można uzyskać przez telefon: (773) lub w internecie: www.chicagodocfestival.org
MUZYKA I TANIEC
The Harris Theater for Music and Dance
205 E. Randolph Road
W dniach od 30 marca do 17 kwietnia Hubbard Street Dance Chicago przedstawi nowy cykl spektakli baletowych, w tym pięć premier autorstwa światowej sławy choreografów:
v Cosmic Rhythms - w programie m.in. Rooster Christophera Bruce"a z muzyką Rolling Stones i Diphthong Briana Enosa do muzyki Zap Mama - od środy 30 marca do niedzieli 3 kwietnia.
v Starry Night - zawiera m.in. counter/part Jima Vinceta z muzyką inspirowaną Koncertami Branderburskimi Bacha - od środy 6 kwietnia do niedzieli niedzieli 10 kwietnia
v Infinite Encounters - z premierą Enemy in the Figure - balet Williama Forsythe"a, Palmeras Nacho Duato i Rooster Christophera Bruce"a.
Bilety: $20-$75. Rezerwacja przez telefon: (312) 334-7777 lub w internecie: www.madtchi.com
Symphony Center
220 South Michigan Ave.
Tel. (312) 294-3000
www.cso.org
v Czwartek 7 kwietnia, godz. 8:00: All Beethoven Program - wystąpi gościnnie Dresden Staatskapelle, najstarsza orkiestra świata, pod batutą Myun-Whun Chunga. W programie: VI symfonia (Pastoralna) i III symfonia (Eroica).
v Piątek 8 kwietnia, godz. 8:00 - koncert Yo-Yo Ma i The Silk Road Ensemble.
v Sobota 9 kwietnia - w cyklu koncertów kameralnych wystąpi John Williams, legenda gitary klasycznej.
v Piątek 15 kwietnia, godz. 8:00 - Wynton Marsalis, jeden z najsłynniejszych muzyków jazzowych świata, wirtuoz trąbki, kompozytor, dyrektor artystyczny Jazz at Lincoln Center podczas swego dorocznego koncertu w Chicago.
v Czwartek 21 kwietnia, godz.8:00, piątek 22 kwietnia, godz. 1:30 po południu i wtorek 26 kwietnia godz. 7:30 wieczorem: Monumental Mahler - Chicago Symphony Orchestra pod dyrekcją Daniele"a Gatti. wykona VI symfonię Gustawa Mahlera.
Bilety można kupić w kasie w godz. 10 rano - 6 wieczorem, przez telefon: (312) 294-3000 lub w internecie: www.cso.org
MUZEA I GALERIE
Chicagowski Instytut Sztuki
111 S. Michigan Ave.
Tel. (312) 443-3600
www.artic.edu/aic
In Sight - współczesna fotografia holenderska ze zbiorów Muzeum Stedelijk w Amsterdamie . Ponad 100 prac wybranych z jednej z najstarszych tego typu kolekcji muzealnej świata pozwala bliżej przyjrzeć się fenomenowi fotografii holenderskiej. Reprezentują ją oprócz głośnego Rineke Dijkstra, tacy czołowi holenderscy fotografowie, jak Hans Aarsmana, Celine van Balen, Wout Berger, Koss Breukel, Wijnanda Deroo, Elspeth Diederix, Marnix Goossens, Juul Hondius, Gerald van der Kaap, Bertien van Manen, Hellen van Meene i Hans van der Meer. Wystawę można oglądać do 8 maja w Regenstein Hall, The Daniel F. and Ada L. Rice Building.
Sugerowana cena wstępu do muzeum wynosi $12 i $7 (dzieci, studenci i seniorzy).
Muzeum Sztuki w Milwaukee
700 North Art Museum Drive
Tel. (414) 224-3200
Degas Sculptures - wyjątkowa możliwość obejrzenia zgromadzonych razem 73 rzeźb z brązu wybitnego francuskiego impresjonisty Edgara Degasa (1834-1917). Wśród prezentowanych na wystawie rzeźb przedstawiających ulubione tematy w twórczości artysty - kąpiące się kobiety, tancerki i konie - znalazła się 14-letnia tancerka, jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki XIX stulecia. Pokazana w 1881 roku na 6. wystawie impresjonistów w Paryżu była jedyną rzeźbą wystawioną za życia artysty. Sromotna krytyka, z jaką się wówczas spotkał, spowodowała że Degas nigdy już publicznie nie przedstawiał swych rzeźb, choć tworzył je do końca życia.
Na wystawie będzie można zobaczyć również 20 obrazów, pasteli i rysunków Degasa, związanych tematycznie z rzeźbami, w tym dwa arcydzieła wypożyczone ze Smith College i Yale University. Trwająca do 5 czerwca wystawa prezentowana jest w Milwaukee Art Museum, gdzie w roku 2002 została zorganizowana pamiętna ekspozycja Leonardo da Vinci and the Splendor of Poland.
Bilety: $12, $10 seniorzy, $8 studenci i dzieci. Cena biletu obejmuje również wstęp do muzeum.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
220 E.Chicago Ave.
Tel. (312) 280-2660
Universal Experience: Art, Life and the Tourist"s Eye - refleksje i doświadczenia z podróży oraz życia w różnych obszarach kulturowych w pracach ponad 70 artystów z całego świata. Na wystawie pokazano instalacje, rzeźby, fotografie i filmy takich twórców, jak Andy Warhol, Piotr Uklański, Thomas Struth, Vito Acconci, Kyoichi Tsuzuki, Katharina Fritsch, Andrea Robbins, Max Becher i Gabriel Orozco.
Ekspozycja jest czynna do 5 czerwca w godzinach otwarcia muzeum: wtorek 10 rano - 8 wieczorem, środa - niedziela 10 rano - 5 po południu. Bilet do muzeum: $6-$10, we wtorki od 5 po południu do 8 wieczorem wstęp jest wolny.
Museum of Science and Industry
57 th St. i Lake Shore Dr.
Tel. (773)684-1414
Body Worlds: The Anatomical Exhibition of Real Human Bodies - głośna wystawa, która pokazana po raz pierwszy w Kalifornijskim Centrum Naukowym, zgromadziła ponad 650 tysiecy widzów. Ponad 200 autentycznych ludzkich okazów, m.in. całe ciała i poszczególne organy, zabalsamowane w specjalnym plastiku zapoznają widzów z budową anatomiczną człowieka w sposób do niedawna dostępny tylko dla lekarzy i studentów medycyny. Ten bezpośredni wgląd w budowę anatomiczą człowieka, pozwala lepiej zrozumieć funkcjonowanie organizmu i naturę wielu chorób.
Wystawa pokazywana jest do 5 września w godzinach otwarcia muzeum: czw. - niedz. 9:30 rano - 9 wieczór, pon. - śr. 9:30 rano - 5:30 po południu. Bilety: $21, $11 (dzieci), $17 (seniorzy). W godzinach wieczornych i dniach, kiedy wstęp do muzeum jest wolny, odpowiednio - $16, $9 i $15.
Chicago Historical Society
Clark Street i North Avenue
Tel. (312) 266-2077
www.chicagohistory.org
The South Shore Line Posters - prezentacja słynnych plakatów, które zostały wykonane w latach 1925-1929 w celu rozbudzenia zainteresowania tym regionem. Przedstawiają one północno-zachodnią Indianę z jej ośrodkami turystycznymi i centrami przemysłowymi jako idealne miejsce do wypoczynku, zamieszkania i inwestycji.
Ekspozycja czynna jest do jesieni br. Bilety (cena sugerowana) v $5, $3 (seniorzy i studenci) i $1 (dzieci). Wstęp do muzeum jest wolny w poniedziałki.
Field Museum
1400 S. Lake Shore Drive
Tel. (312) 665-7100
www.fieldmuseum.org
Design Innovation in Manufactured Housing - makiety, rysunki i plany architektoniczne ośmiu renomowanych architektów i projektantów przemysłowych pokazują, że niedrogie domy z prefabrykatów mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również estetycznie wysmakowane.
Do 16 stycznia 2006. Bilety: $19 , $14 (seniorzy i studenci), $9 (dzieci). Dla mieszkańców Chicago możliwość biletów ulgowych. Godziny otwarcia muzeum: codziennie 9:00 rano - 5.00 po południu.
oprac. dp