Czy założyłeś już własny biznes? Porozmawiajmy o tym. Strategia działania zależy od kilku czynników, między innymi id czasu założenia firmy, a także od jej struktury i osobowości człowieka. Jedynie osoby kreatywne, pełne pomysłów i nie bojące się ryzyka, spełniają się w biznesie.
Kiedy rozkręcać biznes
Jedni uważają, że najlepszym okresem do założenia własnego biznesu jest praca na pełny etat w innej firmie. Jesteś zabezpieczony finansowo i trudny okres rozruchu nowej firmy nie będzie dla ciebie stanowił zagrożenia. Znasz na wylot na przykład księgowość i programy komputerowe ją obsługujące, tak że możesz rozwinąć własną działalność na tym polu. Nie będziesz musiał znosić humorów szefa, a będziesz szefem sam dla siebie. Ale mankamentem rozkręcenia biznesu w czasie pracy jest niemożliwość poświęcenia dużej ilości czasu nowemu pomysłowi, a więc firma będzie powstawała w wolnym tempie. Nie da się przecież pracować 24 godziny na dobę. Poświęcenie czasu na zyskowność biznesu nie będzie dla ciebie priorytetem.
Rozruszanie firmy zyska na znaczeniu, jeśli będziesz startował pracując na pół etatu. Uzupełnienie finansowe domowego budżetu będzie dla ciebie motorem działania. Tkwi tu jednak pewna pułapka. Zakładanie i rozkręcanie nowej firmy może ci przynieść ujemny bilans na początku, który może potrwać i do trzech lat. Wypracowywanie zysków o wiele lepiej pracuje na wypróbowanych klientach, którym świadczysz rzetelną usługę. Poświęcenie im największej uwagi powinno być dla ciebie zadaniem numer jeden. Zbudowanie bazy solidnych klientów jest zadaniem numer dwa.
Niektórzy uważają, że najlepszym czasem na zajęcie się biznesem jest przejście na emeryturę. Dysponujemy wolnym czasem, a jeśli czeki z wypracowanej emerytury nie są wielkie, to będzie to stanowiło dodatkowy bodziec do rozpoczęcia biznesu.
Z kim
Następny dylemat, to z kim prowadzić biznes. Osoby przedsiębiorcze, zdające sobie sprawę z potrzeby sprostania rozmaitym obowiązkom między innymi z dziedziny księgowości, rozliczania podatków, pracy sekretarki, mogą się podjąć zadania same. Ci, którzy mają oparcie w rodzinie, mogą spróbować prowadzić biznes w kooperacji z krewnymi. Zdania w tej kwestii są podzielone. W wielu amerykańskich biznesach pracują całe rodziny i sobie to chwalą. Niektórzy odżegnują się jednak od takiego pomysłu.
Osoby zgrane, zaprzyjaźnione, będące ekspertami w różnych dziedzinach oraz uznające zasadę ograniczonego zaufania, mogą prowadzić biznes jako partnerzy w kilka osób. Prasa polonijna opisywała firmę wielobranżową, w której pracowało trzech naprawdę oddanych sobie przyjaciół.
A więc zacząłeś
Wymyśliłeś nazwę kompanii. Firma jest zarejestrowana w County Clerk Office, ma swój adres. Uzyskałeś numer identyfikacyjny firmy tzw. EIN i założyłeś osobne konto bankowe. Jeśli prowadzisz swój biznes, to już poznałeś, jakim może to być wyzwaniem. Jeśli rozpoczynasz pracować na własną rękę, to wkrótce odkryjesz, że wkroczyłeś w świat pełen podniet i czasem frustracji. Spróbujmy zidentyfikować problemy biznesowe i ich rozwiązania. Przedstawione poniżej pomysły na zwiększenie profitu w biznesie pozwolą rozeznać działy biznesu, które mogą w szybki i zasadniczy sposób zwiększyć twój profit.
Wskazówki
Bądź dobry dla klientów. Sukces większości biznesów jest przypisywany stałym klientom. Badania wykazują, że zdobycie nowego klienta kosztuje 5-6 razy więcej niż zatrzymanie starego. Zadaj sobie pytanie: co mogę zrobić dla aktualnych klientów, czego nie zapewniają im konkurenci, np. więcej produktu za tę samą cenę, szybciej dostarczać produkt lub usługę lub dawać użyteczną informację klientowi po zakupie
Traktuj bardzo poważnie skargi klientów. Jeśli podejdziesz do zażaleń we właściwy sposób, to będziesz w stanie zamienić niezadowolonego klienta w zadowolonego, który przysporzy zysków na dłuższą metę. Postaw się na miejscu klientów. W większości wypadków zaproponuj zwrot zapłaconych pieniędzy. Zadowalające rozwiązanie skargi klienta bardzo często kończy się polecaniem nowych klientów.
Przemyśl swój rynek i marketing. Konkurencja staje się bardziej intensywna każdego roku. Pojawia się coraz więcej biznesów opartych na koncesji zarówno w sferze detalicznej jak i usługach. W dodatku klienci stają się bardziej mobilni. Są w stanie jechać 50 mil i więcej, aby dostać produkty i usługi, które zwykli kupować w rodzinnym mieście. Jednym ze sposobów, aby stać się bardziej konkurencyjnym, jest ograniczenie linii produkcyjnej lub usługowej i stanie się specjalistą. To utwierdzi twoich klientów w przekonaniu, że możesz spełnić ich potrzeby łatwiej niż inna firma. Jeśli już zawęziłeś swój rynek, zmień techniki marketingowe. Spróbuj jak najlepiej wykorzystać dolary włożone w marketing, dociera-jąc do najwłaściwszych klientów. Czy dysponujesz osobą, która ma doświadczenie w sprzedaży i zna marketing i reklamę?
Niewiele firm sprawdza marketing. Jeśli chcesz, aby zwróciły się pieniądze włożone w marketing, przetestuj techniki marketingowe. Sprawdź, co działa najlepiej, reklama radiowa czy telewizyjna, cena wywoławcza czy promocyjna, ten segment rynku czy inny. Klienci dostarczą najbardziej wiarygodnej informacji. Dobrze jest użyć eksperta od marketingu, ale dowodem na satysfakcjonującą kampanię jest reakcja klientów, czyli sprzedaż. Jeśli obecne techniki marketingowe dają dobre rezultaty, sprawdź czy działanie odwrotne może poprawić sprzedaż. Takie posunięcie może przynieść zadziwiające wyniki.
Stań się klientem konkurentów. Doskonała formą badania rynku jest sprawdzenie, jak działa konkurencja. Jeśli nie jest to nierozsądne z powodów kosztów, spróbuj kupić kilka produktów od konkurentów. Da ci to wgląd w różne aspekty ich działalności. Dowiesz się o ich marketingu, cenach, obsłudze klientów w trakcie zakupu i po nim, o metodach pakowania i wysyłki. Jeśli będziesz kupował produkty wystarczająco często, znajdziesz się na liście klientów i będziesz informowany o nowych produktach, otrzymasz broszury marketingowe (ale wiedz, że konkurenci robią to samo z tobą).
Sprawdź prawną formę biznesu. Często właściciele biznesu nie wiedzą o różnych formach prawnych operowania biznesem. Wielu tworzy korporacje nie rozumiejąc, dlaczego to robią. Niektórzy myślą, że podnosi to prestiż firmy lub wzorują się na przyjacielu, który tak zrobił i jest zadowolony. To nie są powody dla tworzenia korporacji. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się więcej o podatkowych i innych aspektach różnych form biznesu. Porozmawiaj z dobrym księgowym. Wtedy możesz podjąć właściwą decyzję. Biznes rozrasta się i zmienia, możesz zatem odnieść korzyści zmieniając prawną formę biznesu.
Spisuj kontrakty. Wiele umów biznesowych dokonuje się przy uścisku dłoni. W pewnych okolicznościach jest to możliwa forma przeprowadzenia transakcji, ale może stwarzać kłopoty. Co się stanie, jeśli osoba z drugiego biznesu umrze zanim kontrakt zostanie skończony. Czy jego spadkobiercy lub prawnik wiedzą, jak wy się umówiliście? Prawdopodobnie nie. Co się stanie, jeśli druga strona umowy biznesowej wpadnie w kłopoty finansowe lub przeprowadza kosztowny rozwód? Jest przykro powiedzieć, ale wszystkie aspekty biznesu mogą przerodzić się w sporne dylematy. Pisemny kontrakt niekoniecznie uchroni cię od sądu, ale da ci szansę wygrać sprawę.
Zaplanuj przejęcie biznesu. Co się stanie z twoim biznesem, gdy nie będziesz go w stanie poprowadzić? Czy przekażesz go członkowi rodziny? Czy zamierzasz sprzedać go pracownikowi lub komuś z zewnątrz? Czy konkurencja jest potencjalnym, logicznym kupującym? Dla ułatwienia sprzedaży skomputeryzuj akta. Nikt nie może przewidzieć nagłego opuszczenia biznesu i dlatego należy przedsięwziąć konieczne posunięcia wcześniej, aby inni, którzy nie są do tego przygotowani, nie musieli podejmować ważnych decyzji. Decyzja przejęcia biznesu może pociągnąć za sobą finansowe straty oraz pogorszenie dobrych stosunków rodzinnych.
Przejrzyj zarobki właściciela
W wielu małych firmach pobieranie pieniędzy z konta oraz wydatki właściciela są poważnym uszczupleniem dla kondycji finansowej firmy. Kiedy zasoby pieniężne firmy kurczą się, właściciel jest pierwszą osobą, która powinna ograniczyć swoje wydatki. Pracownicy widząc to poświęcenie zaakceptują ograniczenia bez większego sprzeciwu. Wiele małych firm nie przetrwało, ponieważ właściciel pobrał wiele pieniędzy z konta lub spieniężył zyski zanim się one zmaterializowały.
Kontroluj rozwój firmy
Jest bardzo prawdopodobne, że firma będzie się rozrastać zbyt gwałtownie. Wymaga to większych nakładów na inwentarz, więcej miejsca do pracy dla większej liczby pracowników oraz większych wpływów na konto. Jeśli rozwój wymaga więcej gotówki niż firma jest w stanie wytworzyć, ktoś musi jej dostarczyć. Jeśli będzie to pożyczka z banku, terminy jej spłacania muszą być zgrane z przyszłymi zyskami. Jeśli zyski nie będą nadchodzić, musisz starać się o nowe źródła dochodów. Wiele małych biznesów rozrasta się zbyt szybko za wcześnie. Rozsadza je nadmiar produkcji, które nie staje się zyskowna. Niestety, ich niekontrolowany wzrost powoduje ich upadek.
Naucz się czytać między wierszami
Doświadczenie jest dobrym nauczyciele. To, co nauczyłeś się w biznesie i swojej branży staraj się rozszerzać ucząc się również od innych. Jest takie powiedzenie: "Nie trać czasu w swoim życiu, aby robić wszystkie błędy samemu". Obserwując inne firmy, nawet te spoza branży możesz podpatrzeć to, co działa i zastosować te metody w swojej firmie. Nie jest za dobrym pomysłem poleganie wyłącznie na standardach w danej branży. Na przykład zwrot pełnej sumy pieniędzy za wadliwy towar bez ograniczenia czasowego może być bardzo zyskowną techniką satysfakcjonującą klientów.
Wejdź w spółkę kupujących
Aby konkurować cenowo z dużymi firmami musisz kupować po niższych cenach. Rozważ połączenie z kilkoma innymi biznesami tak, aby kupować duże ilości. Kiedy kupujesz za mniej, możesz przenieść oszczędności na klientów i stale zachować zyski, które pozwolą ci osiągnąć sukces. Aby oszacować korzyści z takiego połączenia, zapytaj dostawców, jaka będzie cena dla znacznie większych ilości niż zamawiasz normalnie (np. 6 do 10 razy więcej).
Stosuj rabaty przy zakupach
Nie przegap obniżek rabatowych oferowanych przez producentów. Dwuprocentowa obniżka ceny do zapłacenia w ciągu 10 dni zamiast 30 dni daje 36-procentowy zwrot w skali rocznej Jeśli masz do wyboru 10-procentową zniżkę do zapłaty przez 12 miesięcy przed czasem, to zarabiasz 23% na przedpłacie. W następnym przykładzie przypuśćmy, że byłeś w stanie przedpłacić kontrakt na działkę: jesteś winien $50,000 na 8% z opłatami $7,450 rocznie przez 10 lat. Jeśli pożyczkodawca zaakceptuje $35,000 gotówki w zamian za 10-letnią umowę, to zarobiłeś prawie 17%. Długoletnie kontrakty są często spłacane wcześniej z dużymi zniżkami. Z oprocentowaniem zwrotu przy obniżkach możesz być w stanie pożyczyć pieniądze z banku i jeszcze uzyskać dobry zwrot ze swoich pieniędzy.
Podpisuj wszystkie czeki osobiście
Jeśli jeszcze tego nie robisz, podpisuj każdy czek, który opuszcza firmę. Małe firmy nie mają dużej liczby czeków do podpisywania, tak że będziesz miał ścisły wgląd w to, co jest kupowane. Możesz odkryć marnotrawstwo przy zakupach, nie wykorzystywanie zniżek, a także fakt, że najlepsi producenci nie są opłacani na czas, co rzutuje na dobrą z nimi kooperację. Być może zakupy nie są skomasowane, aby skorzystać z hurtowych obniżek. Może płacisz za nadgodziny, których można uniknąć przy właściwym planowaniu. Podpisując czeki możesz zidentyfikować praktyki prowadzące do dużych oszczędności w firmie.
Kontroluj defraudacje wewnątrz
i na zewnątrz firmy
Amerykańskie biznesy tracą miliardy dolarów rocznie z powodu defraudacji. Małe korporacje są szczególnie na nie narażone z powodu braku właściwej kontroli. Nawet w bardzo małych firmach można wprowadzić pewien rodzaj kontroli bez specjalnego wydatkowania czasu i pieniędzy. Jest ważne, by dzielić pewne prace, ażeby uniknąć dawania jednemu pracownikowi zbyt dużej kontroli nad daną procedurą. Na przykład osoba wykonująca depozyty bankowe nie powinna wykonywać operacji bankowych. Na wyciągu bankowym jest bardzo dużo informacji. Właściciel lub kierownik powinien pierwszy dostać wyciąg bankowy zanim otworzy go inna osoba. Podzielmy obowiązki w firmie, aby zapewnić najlepszą wewnętrzną kontrolę przy ograniczonej liczbie pracowników. Pomoże to powstrzymać przed kradzieżą gotówki, jak i majątku firmy. Jest niemożliwością uniknięcie wszystkich defraudacji, ale właściwe kontrole przynoszą wymierne korzyści. Defraudacje zewnętrzne polegają na sztucznych fakturach, wysyłaniu nie zamówionych produktów lub sprzedawca i jego pracownik kooperuje z twoim pracownikiem, ażeby zawyżać ceny za produkty i usługi.
Bądź świadomy długu na kartach kredytowych
Szacuje się, że przynajmniej połowa małych firm używa kart kredytowych, żeby finansować działalność w części lub w całości. Z powodu limitu na kartach kredytowych prawdopodobnie będziesz potrzebował ich kilka, ażeby zabezpieczyć wystarczające fundusze nawet dla małego biznesu. Takie używanie kart kredytowych nie jest dobrą praktyką biznesową. Nie tylko, że będziesz musiał płacić odsetki i uiszczać opłaty bankowe, to również będziesz musiał wypisywać kilka czeków spłacając kilka pożyczek jednocześnie. Zamiast mieć kilka długów, rozważ skomasowanie ich w jedną pożyczkę u lokalnego bankiera. Jeśli na przykład weźmiesz pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości, to możesz dostać pożyczkę długoterminową o niskim oprocentowaniu i małych miesięcznych spłatach.
Artykuł przedrukowano za zgodą
Polskiego Poradnika "Sukces"
Adres: 255 Park Lane; Douglaston, NY 11363
Adres internetowy:
www.poradniksukces.com