----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

31 sierpnia 2005

Udostępnij znajomym:

MUZEA I GALERIE

Muzeum Nowoczesnej Fotografii

Columbia College

600 S. Michigan Ave.

(312) 663-5554

mocp@colum.edu

Taryn Simon: The Innocents - Taryn Simon w 2000 roku fotografowała dla New York Times Magazine ludzi niesłusznie skazanych, a potem - częstokroć po odsiedzeniu wielu lat w więzieniach - uniewinnionych. Praca ta zainspirowała ją do dalszych studiów nad tematem, w wyniku których powstała obecna wystawa. Bohaterami pokazanych prac są osoby skazane na podstawie błędnej identyfikacji sprowokowanej m.in. przez fotografie.

W związku z wystawą 22 września o godz. 6 wieczorem odbędzie się dyskusja panelowa zatytułowana "Mistaken Identities: Stories of the Wrongfully Convicted" z udziałem osób niewinnie skazanych, dyrektora zakładu karnego i ofiary gwałtu, która dokonała błędnej identyfikacji. Wstęp wolny.

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10 rano - 5 po południu, w czwartki do 8 wieczorem, a w sobotę od 12 w południe do 5 po południu.

Chicagowski Instytut Sztuki

111 S. Michigan Ave.

Tel. (312) 443-3600

www.artic.edu/aic

Toulouse-Lautrec and Montmarte - świat nocnych klubów, kawiarni, kabaretów i domów publicznych w twórczości najwybitniejszego "kronikarza" Montmartu. Na trwającej do 10 października wystawie oprócz prac Lautreca - obrazy, rysunki, litografie, plakaty - pokazano także dzieła innych awangardowych artystów, m.in. Pierre Bonnarda, Julesa Cheret, Edgara Degasa, Vincentego van Gogha i Pabla Picassa. W atmosferę paryskich kabaretów u schyłku XIX stulecia wprowadzają także fotografie, albumy, programy muzyczne, zaproszenia i inne eksponaty. Wystawie towarzyszy katalog opublikowany przez National Gallery of Art.

W związku z ogromnym zainteresowaniem wystawą zalecana jest rezerwacja biletów na określony dzień (i godzinę). Bilety w cenie $15 (poniedz. - czwart.) i $18 (piąt.-niedz.) można nabyć przez telefon: (312) 930-4040, w internecie: www.artic.edu/aic oraz w kasach Instytutu Sztuki.

W inny sposób klimat Paryża przywołuje prezentowana w galeriach fotografii wystawa Paris: Photographs from a time that was. Prezenowane prace pochodzą ze zbiorów muzeum i obejmują okres od końca XIX wieku do lat 50. XX wieku. Wśród autorów nazwiska legendarnych fotografów, m.in. Alfred Stieglitz, Andre Kertesz, Man Ray i Henri Cartier-Bresson.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

220 East Chicago Ave.

(312) 280-2660

www.mcachicago.org

Dan Flavin: A Retrospective" - restrospektywa jednego z najważniejszych artystów końca 20. wieku, prekursora minimalizmu, który uznanie zdobył kompozycjami składającymi się prawie wyłącznie ze świetlówek. Oprócz 50 prac optycznych, prezentowane są również rysunki i rzeźby artysty. Wystawa potrwa do 30 października.

Park Milenijny

Reaviling Chicago: An Aerial Portrait - około 100 fotografii znanej chicagowskiej fotograf Terry Evans. Fotografie przedstawiają Chicago i okolice widziane z podniebnej perspektywy. Autorka wykonała je w latach 2003-2004 z pokładu helikoptera, balonu i samolotu Piper Cub. Wystawa jest prezentowana do 10 października.

Muzeum Fielda

1400 South Lake Shore Drive

Tel. (312) 922-9410

www.fieldmuseum.org

Dinosaur Dynasty: Discoveries from China - dziesiątki autentycznych szkieletów oraz naturalnej wielkości odlewy z liczącej 165 milionów lat dynastii chińskich dinozaurów. Wśród prezentowanych są takie okazy, jak Mamenchisaurus - zwierzę o najdłuższej w świecie szyi i Caudipteryx - dinozaur pokryty piórami. Ekspozycję można zobaczyć do 23 kwietnia 2006 roku.

Transforming Tradition: Pottery from Mata Ortiz - prace współczesnych artystów z małej meksykańskiej miejscowości Mata Otiz, którzy kontynuują tradycje artystyczne swych prekolumbijskich przodków. Zgromadzono ponad 20 naczyń o różnorodnych kształtach i wzorach opartych na motywach zoomorficznych i geometrycznych. Na wystawie pokazano również ceramikę pochodzącą z kultury Casas Grandes (14-15 wiek). Bilety: $19, $14 (studenci i seniorzy), $9 (dzieci).

Muzeum jest czynne codziennie od 9 rano do 5 po południu.

Chicagowskie Towarzystwo Historyczne

Clark Street i North Avenue

Tel. (312) 266-2077

www.chicagohistory.org

Without Sanctuary: Lynching Photography in America - ekspozycja odsłania jedną z najciemniejszych kart historii Stanów Zjednoczonych, dotyczy mianowicie zjawiska linczu, jego historii, politycznych i społecznych uwarunkowań. Można zobaczyć na przykład koszmarne obrazy scen linczu na fotografiach pamiątkowych i pocztówkach ze zbiorów Jamesa Allena i Johna Littlefielda z Atlanty. Bilety (cena sugerowana) - $5, $3(seniorzy i studenci) i $1(dzieci). W poniedziałki wstęp wolny.

Smart Museum of Art

5500 S. Greenwood Ave.

Tel. (773) 702-0200

Centers and Edges: Modern Ceramic Design and Sculpture, 1880-1980 - prace wybrane ze stałej kolekcji muzeum wprowadzają w historię sztuki ceramiki na przestrzeni stulecia.Prezentowane są dokonania takich artystów jak Russel Wright, Josef Hoffman i Ruth Duckworth. Wystawa czynna jest do 18 września. Wstęp wolny.

Aamerican Bar Association Museum of Law

321 Clark St. (pomiędzy Wacker Dr. and Kinzie St.

(312) 988-6222,

www.abanet.org

America"s Laweyer Presidents - większość amerykańskich prezydentów była prawnikami. Wystawa ukazuje związki pomiędzy tą dziedziną a prezydenturą na przykładzie ponad 250 fotografii, ilustracji, materiałów dokumentalnych i obiektów sztuki.

Muzeum Sztuki w Milwaukee

700 North Art Museum Drive

(414) 224-3220

www.mam.org

Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta z Muzeum Książąt Czartoryskich będzie można zobaczyć tej jesieni w Muzeum Sztuki w Milwaukee. Ten znakomity obraz, jeden spośród tylko ośmiu malowanych pejzaży artysty, po raz pierwszy przyjedzie do Ameryki, by wziąć udział w wystawie "Rembrandt and His Time: Masterworks from the Albertina, Vienna", przygotowywanej w związku z przypadającą w przyszłym roku 400. rocznicą urodzin Rembrandta.

Oprócz arcydzieła z Krakowa na ekspozycję składa się 113 rysunków flamandzkich mistrzów z Muzeum Albertina, które posiada jedne z naważniejszych w świecie zbiory prac na papierze. Wśród wypożyczonych z Wiednia znajdzie się 26 prac Rembrandta. Tematyka obejmuje sceny rodzajowe, pejzaże wiejskie, studia portretowe, sceny z Biblii i miotologii. Zgromadzone prace stanowią świadectwo geniuszu Remrandta jako rysownika. Ekspozycja zostanie otwarta 8 października br. i potrwa do 8 stycznia 2006 roku.

TEATR

Royal George Theatre

1641 N. Halsted

Tel. (312) 988-9000, (312) 902-1500

"Monsieur Chopin" - pamiętny z roli George"a Gershwina, Hershey Felder prezentuje na tej samej scenie spektakl muzyczny poświęcony genialnemu polskiemu kompozytorowi i pianiście. Przedstawienie jest wystawiane od wtorku do soboty o godz. 8 wieczorem, natomiast w niedziele o godz. 3 po południu. Bilety; $35-37.

Trap Door Theatre

1655 W. Cortland St.

"The Crazy Locomotive" - wznowienie świetnej inscenizacji sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spektakl w reżyserii Beaty Pilch wystawiany jest do 24 września - czwartek, piątek, sobota, godz. 8 wieczorem. Bilety: $20.

KONCERTY

Pritzker Pavilion

205 Randolph

(312) 742-1168

v 11 września o godz. 4 po południu - koncert upamiętniający tragiczne wydarzenia 9/11. W programie m.in. "Lincoln Portrait" Aarona Coplanda" i "Szeherezada" Rimskiego - Korsakowa. Grają chicagowscy filharmonicy.

v 25 września godz. 6 wieczorem. Muzycy Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Daniela Barenboima wykonają utwory Ravela (Rapsodie espagnole, Pavane pour une infante defunte, Alberada del gracioso, and Bolero) oraz koncert fortepianowy Mozarta.

Wstęp na oba koncerty jest wolny.

oprac. dp

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor