----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

31 sierpnia 2005

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Planując krótkie wycieczki na weekend czy nawet na jeden dzień warto pamiętać o Spring Green w Wisconsin. Miejscowość ta położona 40 mil na zachód od Madison, kojarzy się z malowniczym krajobrazem zielonych wzgórz falujących nad doliną rzeki Wisconsin i Taliesin East, legendarnym domem Franka Lloyda Wrighta. Ale Spring Green słynie także z jednego z najlepszych w kraju teatrów plenerowych, specjalizujących się w repertuarze szekspirowskim. Wyprawę w te okolicę można więc połączyć z niebanalanym "wyjściem" do teatru.

Założony w 1979 roku American Players Theater (APT) tworzy grupa angażowanych na sezon profesjonalnych aktorów, reżyserów, scenografów i muzyków. Wielu z nich powraca tam od lat. Kierownikiem artystycznym teatru od kilkunastu sezonów jest David Frank, który poprzednio pracował w "Studio Arena Theater" w Nowym Jorku i "St. Louis Repertory Theater". Co roku w sezonie, który trwa prawie cztery miesiące - od połowy czerwca do pierwszych dni października - wystawianych jest pięć sztuk. Przede wszystkim dramaty Szekspira, ale także Marlowe"a, Moliera, Czechowa, Ibsena, Wilde"a, a także mniej znanych, rzadko grywanych dramaturgów. Każdy sezon kończy się występami gościnnymi w salach teatralnych m.in. w Madison, Wasau i Milwaukee.

Wjazd na teren teatru trudno przegapić. Jest dobrze oznaczony przy szosie 12 w pobliżu zaprojektowanego przez Wrighta budynku Riverview Terrace, w którym mieści się centrum turystyczne Taliesin. Teatr położony jest na szczycie porośniętego dębowym lasem wzgórza. Ustawiona została tam scena z ruchomą, zbudowaną z prostych, drewnianych segmentów tylną ścianą, która stanowi zasadniczy element scenografii i zarazem rampę oświetlającą scenę. Z trzech stron otacza ją amfiteatralna widownia na 1148 miejsc z wygodnymi, miękko wyścielanymi krzesłami. Nie zawsze oczywiście sprzyja pogoda i nieraz widzowie siedzą pod parasolami, dopiero jednak, kiedy zacznie się prawdziwa ulewa, aktorzy przerywają przedstawienie.

W tym roku APT wystawia dwie sztuki Szekspira - komedię "Wesołe kumoszki z Windsoru" (do 2 października), w reżyserii debiutującego w tym teatrze Johna Neville"a Andrewsa oraz "Makbeta" (do 1 października) w inscenizacji Kate Buckley z Chicago Sheakspeare Theatre z ulubieńcem publiczności Jimem DeVita w głównej roli. W programie jest także "Świętoszek"(do 1 października) klasyczna komedia Moliera w tłumaczeniu byłego poety - laureata Richarda Wilbura, którą reżyserował dyrektor artystyczny teatru David Frank. On także przeniósł na scenę "The Play"s the Thing" (do 30 września), fantastyczną farsę Ferenca Molnara, znakomitego dramaturga węgierskiego, znanego w Polsce głównie z powieści dla młodzieży "Chłopcy z Placu Broni". Natomiast zwolennicy błyskotliwego humoru George"a Bernarda Shawa mogą obejrzeć jego klasyczną komedię "Candydę"(do 10 września).

Do teatru w Spring Green - podobnie jak na przykład do parku w Rawini podczas trwającego tam całe lato festiwalu muzycznego - można przyjechać kilka godzin wcześniej i urządzić sobie piknik. U podnóża wzgórza znajdują się świetnie wkomponowane w naturalne otoczenie zaciszne "altanki" z drewnianymi stołami i ławami. Posiłki można przywieźć z domu lub zamówić w restauracji River View. Na górę nie wolno wnosić żadnych wiktuałów.

Do teatru wspinamy się kilka minut szerokimi spiralnymi schodkami, po drodze warto zatrzymać się w "punkcie sanitarnym", gdzie wystawione są środki chroniące przed ukąszeniem insektów. Komary w Wisconsin to nie fraszka, trzeba się więc dobrze "spryskać". Na szczycie na polanie zorganizowano otwarte foyer, gdzie można spocząć na ławeczce i upajać się panoramą falujących wkoło szmaragdowych wzgórz. Mieszczą się tam również pawilony z przekąskami i napojami oraz sklep z pamiątkami, a w nim atrakcyjne wydania dramatów Szekspira i wiele sentymentalnych czy dowcipnych drobiazgów związanych z Bardem i teatrem.

Kiedy zaczyna się przedstawienie, słońce chowa się za wysokimi dębami. Po antrakcie na niebie pokazują się pierwsze gwiazdy. W tej atmosferze łatwo ulegamy magii teatru. Zwłaszcza że inscenizacje - choć przeznaczone do szerokiej publiczności - porywają nie tylko walorami widowiskowymi.

Szczegółowe informacje i rezerwacja biletów w internecie: www.playinthewoods.org lub przez telefon: (608) 588-2361. Ceny biletów: $29-48.

Danuta Peszyńska

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor