----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 lutego 2006

Udostępnij znajomym:

Ostatnie miesiące w Muzeum Polskim w Ameryce (MPA) obfitowały w różne wydarzenia.

Pierwszym krokiem przeobrażeń oblicza naszej placówki była publikacja dwujęzycznego przewodnika po MPA zatytułowanego Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory i dzieje. Przewodnik w grudniu 2003 roku. Przewodnik, sponsorowany przez Senat RP i Stowarzyszenie Wspólnota Polska, umożliwił Muzeum profesjonalne zaprezentowanie bezcennych zbiorów na forum publicum. W kilka tygodni po jego opublikowaniu do Muzeum zaczęły napływać listy i e-maile z gratulacjami oraz listy od badaczy z konkretnymi zapotrzebowaniami. W popularyzacji tej pracy ogromnie przyczyniły się polonijne media. Muzeum nadal sprzedaje przewodnik ($10), choć już myślimy o jego wznowieniu, gdyż nakład szybko się wyczerpuje.

Rok 2005 obfitował w różnorakie uroczystości: coroczny Dzień Pułaskiego (obchodzony zawsze w pierwszy poniedziałek marca) przyciągnął rekordową liczbę osób: władze miasta i stanu oraz osobistości życia polonijnego. W okresie Wielkiejnocy Muzeum zawsze urządza warsztaty artystyczne o tematyce związanej z tym czasem. Wiele osób uczy się wyplatać palmy wielkanocne i malować pisanki.

W kwietniu Biblioteka Muzeum Polskiego w Ameryce obchodziła jubileusz dziewięćdziesięciolecia. Z tej okazji została wydana kolejna publikacja jubileuszowa oraz zorganizowaliśmy dyskusję panelową dla bibliotekarzy dotyczącą: Roli i znaczenia bibliotek specjalistycznych o profilu etnicznym. Obchody jubileuszowe zostały uświetnione przez wystawę najcenniejszych zbiorów Biblioteki oraz koncert zatytułowany Perły muzyki polskiej ofiarowany Bibliotece przez zaprzyjaźnioną dyrekcję orkiestry PaSO (Paderewski Symphony Orchestra). I tym razem nagłośnienie jubileuszu przez media polonijne sprowokowało falę nowych zwiedzających, którzy po raz pierwszy trafili w progi Muzeum.

Kolejne miesiące przyniosły doroczne imprezy: konkurs plastyczny dla dzieci, doroczną wystawę Polish Arts Club, Dzień Wolontariusza oraz letnią wyprzedaż książek. W minionym roku były prezentowane także wystawy czasowe: Polish Food in Chicago, Chicago"s Polish Food, Katyń: Prawda i pamięć.

Jesienią 2005 roku został zorganizowany wieczór z poezją, który cieszył się ogromną popularnością. Był to wieczór z okazji siedemdziesięciolecia powołania Muzeum Polskiego w Ameryce, podczas którego odbyła się promocja pierwszego tomu poezji Mieczysława Haimana, założyciela Muzeum oraz sławnego historyka Polonii amerykańskiej. Tom wierszy zatytułowany Herodot Polonii poetą jest nadal do nabycia w Bibliotece MPA.

Listopad przyniósł zapowiedź nowej, ważnej akcji promującej placówkę. Mu-zeum obchodziło 145. rocznicę urodzin mistrza Ignacego Jana Paderewskiego. Inicjatywa podjęta przez nową organizację wspierającą poczynania Muzeum czyli Stowarzyszenie Paderewskiego (Paderewski Association) ma prowadzić do wzrostu prestiżu Muzeum oraz przywrócenia postrzegania naszej placówki jako centrum kulturalnego dla całej Polonii i Amerykanów zainteresowanych Polską i Polonią. Dochód z wieczoru został przekazany na remont sławnej Sali Paderewskiego, w której przechowywana jest jedna z największych kolekcji pamiątek po Mistrzu. Celebracja 145. urodzin była przewidziana jako jedna z cyklu imprez wiodących do wielkich obchodów 150. urodzin Paderewskiego w 2010 roku. Następną z cyklu będzie aukcja obrazów, antyków i dzieł sztuki zatytułowana Dzieła sztuki godne Mistrza (Luxuries befitting a Maestro), która odbędzie się 11 marca 2006 roku.

O poziom prac zadba wieloosobowe jury. Przedmioty, które będą podlegać aukcji są wystawione od 27 lutego w Sali Głównej MPA oraz na stronie internetowej pod adresem: www.paderewski-association.com Samą aukcję poprowadzi wspaniały specjalista Sean E. Suzanin. Aby poruszyć wszystkie sprawy związane ze Stowarzyszeniem Paderewskiego pragnę także poinformować, iż organizacja ogłosiła konkurs na logo. Główną nagrodą jest $500. Wszystkie projekty i dane dotyczące twórców muszą zostać przesłane w formacie pdf pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Termin nadsyłania prac upływa 3 marca 2006.

Grudzień w MPA to już zwyczajowe, coroczne ekspozycje, warsztaty i imprezy związane ze Świętami Bożego Narodzenia, cieszące się niesłabnącą popularnością wśród członków Muzeum, głównie Amerykanów polskiego pochodzenia. W Sali Głównej pojawia się co roku udoskonalana chałupa łowicka, a wykłady na temat polskich zwyczajów oraz warsztaty ozdób choinkowych przyciągają wielu zainteresowanych, w tym uczniów zaprzyjaźnionych szkół sobotnich. Podczas tych spotkań można także uczestniczyć w Wigilii, śpiewać kolędy z akompaniamentem, nauczyć się malowania bombek, wykonywania stroików oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w nietypowej scenerii świątecznej.

W czasie ostatnich miesięcy odbywały się także wzmiankowane wcześniej spotkania z serii: Odczyty, koncerty i coś jeszcze... (Lecture, Music & More Series). Był to odczyt historyka prof. Dominika Pacygi na temat wczesnej emigracji polskiej do Chicago, spotkanie teatralno-literackie zatytułowane Historia dwu Wigilii (Tale of Two Christmases) przygotowane przez Wesleya Adamczyka i Jane Nowak, wykład księdza Dennisa Kolińskiego na temat Życia chłopów polskich w XIX wieku (Polish Peasant Life in the 19th Century).

13 stycznia miała w muzeum miejsce bardzo miła uroczystość, a mianowicie wręczenie wolontariuszce muzealnej, plastyczce Julicie Siegel nagrody Grand Prix II Konkursu na ex-libris polskiej lub polonijnej biblioteki za granicą zorganizowanego przez Fundację Semper Polonia z Polski. Założeniem tego konkursu było kojarzenie polskich i polonijnych bibliotek ze znakiem bibliotecznym, który powinien być spójną częścią książki. Julita Siegel zaprojektowała ekslibris dla Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce i otrzymała w nagrodę zestaw komputerowy. Biblioteka MPA otrzyma naklejki z ekslibrisem w nakładzie 5.000 egzemplarzy. Wręczenia nagrody w imieniu fundacji dokonali: Konsul Generalny RP Jarosław Łasiński i Konsul do spraw polonijnych Paweł Pietrasieński.

Wielkim sukcesem Muzeum okazało się otwarcie wystawy prac słynnego fotografa mody Stana Malinowskiego, jakie odbyło się 20 stycznia. Wystawa prac potrwa do 26 lutego. Być może sukces tej wystawy, a dokładniej jej otwarcia połączonego z pokazem mody utalentowanej Agnieszki Kulon (kustosz wystawy), w którym pomimo przeszkód pogodowych uczestniczyło ponad 250 osób jest wskazówką na przyszłość? Najprawdopodobniej takie właśnie imprezy mogłyby przyciągnąć do muzeum nowych członków, o których z taką zaciętością i determinacją zabiegamy.

Dnia 5 lutego odbył się w Sali Głównej MPA koncert śpiewaka i filozofa Davida Troiano zatytułowany Muzyka Polski i Polonii. Wszechstronny artysta śpiewał z akompaniamentem wspaniałego muzyka Josepha Gurta wybór pieśni polskich.

W połowie lutego w Muzeum miał miejsce także jubileusz sześćdziesięciolecia Związku Lekarzy Polskich w Chicago, organizacji bardzo zaangażowanej w promocję polskiej kultury i mocno związanej z historią MPA.

Jednym z ostatnich przedsięwzięć MPA przy współpracy z firmą Eurovision prowadzoną przez Cezarego Glebockiego jest cykliczny program w języku angielskim zatytułowany Evenings at The Polish Museum of America (Wieczory w Muzeum Polskim w Ameryce). Jego pierwszy odcinek został wyemitowany w telewizji kablowej na kanale 21 w pierwszej połowie lutego.

Jak widać z powyższego zestawienia, życie muzealne wypełnione jest wszechstronnością. Kilkoro pracowników MPA wspieranych przez nieocenionych wolontariuszy głęboko wierzy w wagę posłannictwa tej placówki. Polonijne media, dzięki popularyzacji przedstawionych imprez przyczyniają się do sukcesu. Muzeum jednak, aby istnieć, potrzebuje wsparcia instytucji i osób prywatnych do których apelujemy o wstąpienie w szeregi osób wspomagających naszą placówkę.

Cała seria zatytułowana Odczyty, koncerty i coś jeszcze... została przygotowana specjalnie po to, aby zachęcić nowych członków. Muzeum utrzymuje się częściowo dzięki osobom, które corocznie wpłacają na konto MPA sumy przeznaczone na działalność placówki. Aby otrzymać aplikację członkowską, należy zadzwonić pod numer 1-773-384-3352 wew. 101 i podać swój adres. Podstawowa opłata roczna to $25, a upoważnia ona do darmowego wstępu do muzeum, zniżek na różnorodne imprezy organizowane przez MPA oraz gwarantuje otrzymywanie zaproszeń i subskrypcję Kwartalnika Muzealnego.

W przyszłości serdecznie zapraszamy Państwa na:

v obchody Dnia Pułaskiego, jakie będą miały miejsce 6 marca i rozpoczną się o godzinie 10 rano;

v aukcję dzieł sztuki w sobotę, 11 marca, w godzinach od 17 do 21:30 wieczorem;

v wystawę zatytułowaną "Polskie świątynie", która potrwa od 24 marca do 7 maja;

v wykład Kathryn Rosypał na temat "The First Polish Settlement at Panna Maria, Texas" (Pierwsi osadnicy polscy w Pannie Marii w stanie Teksas) 2 kwietnia o godzinie 14:30;

v warsztaty wyplatania palemek wielkanocnych, 8 kwietnia w godzinach od 10 do 12 i od 13 do 15;

v warsztaty malowania pisanek z użyciem wosku oraz wykonywania malowanek , 9 kwietnia w godzinach od 13 do 15;

v prestiżowy Bal letni Muzeum Polskiego w Ameryce, główną imprezę dochodową placówki, 23 czerwca.

Serdecznie zapraszamy w nasze progi

Muzeum Polskie w Ameryce jest otwarte codziennie z wyjątkiem czwartków i świąt narodowych w godzinach od 11 do 16. Mieści się pod adresem 984 N. Milwaukee Ave, w bardzo dogodnym miejscu. Wstęp (dotacja) - $5.00 - dorośli; $4.00 - studenci i emeryci; $3.00 - dzieci poniżej 12 roku życia. Darmowy parking. Informacje (773) 384-3352.

Każdy, kto zechce zostać członkiem (osobą wspierającą) Muzeum Polskie w Ameryce proszony jest o telefon pod numer: 1-773-384-3352 wew. 101

Aby być na bieżąco informowanym przez internet o imprezach, jakie organizuje MPA, wystarczy przysłać email zatytułowany Informacje o MPA pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Kot

zdjęcia: z archiwum MPA

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor