Artykułem opublikowanym w poprzednim wydaniu zapoczątkowaliśmy dyskusję na temat imigracyjnych konsekwencji wykroczeń kryminalnych. Kontynuujemy ją poniżej. Pragnę jednak zaznaczyć, że zarówno poprzedni jak i poniższy artykuł muszą być czytane razem, ponieważ znaczna część wykroczeń powodujących problemy imigracyjne opisana została w poprzednim artykule. W obecnym zajmiemy się ciężkimi przestępstwami, określanymi jako aggravated felonies.
Podobnie jak w poprzednim artykule, na wstępie pragnę zaznaczyć, że niniejszy artykuł jest wyłącznie ogólną informacją i nie może być traktowany jako porada prawna, ponieważ sprawy kryminalne różnią się pomiędzy sobą i nawet skazanie pod tym samym zarzutem będzie miało inne konsekwencje imigracyjne w zależności od indywidualnej sytuacji imigranta, czy to prawnej, czy rodzinnej, itp.
Dlatego osoby, które mają jakiekolwiek wykroczenia na swoim koncie muszą udać się po poradę do adwokata imigracyjnego przynosząc ze sobą wszystkie dokumenty dotyczące swych wykroczeń od raportu policyjnego, przez akt oskarżenia do wyroku. Każda osoba ze skazaniem kryminalnym musi być traktowana przez prawnika indywidualnie, ponieważ jej sytuacja imigracyjna, rodzinna, staż w USA, okoliczności wykroczenia, okoliczności skazania zaważą na ocenie sytuacji i ryzyka ewentualnej deportacji.
W poprzednim artykule rozmawialiśmy o niektórych rodzajach spraw karnych i ich konsekwencjach imigracyjnych. Sprawy kryminalne mogą powodować problemy imigracyjne dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, inadmissibility, a więc zakaz wjazdu do USA czy też zakaz starania się o pobyt stały, po drugie, deportację. Zakaz wjazdu dotyczy osób starających się o pobyt stały lub o wizę do USA. Deportacja za czyny kryminalne dotyczy zarówno tych przebywających w USA nielegalnie, posiadaczy wiz, jak i posiadaczy pobytu stałego (zielonych kart).
Opublikowany w ubiegłym miesiącu artykuł opisywał konsekwencje następujących rodzajów wykroczeń: wykroczenia moralne, wykroczenia związane z przemocą, wykroczenia wielokrotne (dwa lub więcej), wykroczenia związane z narkotykami, wykroczenia związane z bronią, wykroczenia związane z przemocą domową. Osoby, które mają jakieś wykroczenia na swoim koncie powinny przeczytać również poprzedni artykuł, ponieważ ich sytuacja mogła być tam opisana.
Aggravated felonies, to przestępstwa poważniejsze niż te opisane w poprzednim artykule. Stanowią one rodzaj przestępstwa kryminalnego, które ma najpoważniejsze konsekwencje. Jeśli spowoduje ono deportację, to osoba deportowana będzie miała zakaz powrotu, o zniesienie którego może starać się dopiero po wielu latach. Niektóre wykroczenia z tej serii w ogóle nie pozwalają na powrót to USA. Powodują zakaz dożywotni.
Przestępstwa określane jako aggravated felony skodyfikowane są w kodeksie imigracyjnym jako lista wykroczeń lub zachowań. Skazanie za przestępstwo z tej listy podlega deportacji, w wielu wypadkach nieuniknionej, od której nie ma obrony.
Lista przestępstw uznawanych jako aggravated felony była i nadal jest zmieniana przez kolejne ustawy imigracyjne. Ogólnie rzecz biorąc powiększa się. Ponieważ jednak niektóre przestępstwa zostały na nią wpisane niedawno, to w wielu wypadkach data popełnienia przestępstwa, i to czy znajdowało się wtedy na liście, czy nie, będzie decydować, czy osoba podlega deportacji czy nie. Dlatego każda osoba mająca na koncie tego rodzaju przestępstwo, zanim złoży jakiekolwiek dokumenty w biurze imigracyjnym musi najpierw pokazać swój rekord kryminalny prawnikowi imigracyjnemu.
Niektóre aggravated felonies powodują deportację niezależnie od wyroku w danej sprawie, jeśli tylko rodzaj wykroczenia jest wymieniony jako aggravated felony. Niektóre przestępstwa powodują deportację w zależności od indywidualnego wyroku, tzn. na jak długo była taka osoba skazana. Niektóre przestępstwa podlegają deportacji tylko, jeśli osoba została skazana na pozbawienie wolności, a niektóre nawet, jeśli wyrokiem było zawieszenie lub grzywna. Dlatego ważne są szczegóły, na przykład z jakiej klauzuli pochodzi oskarżenie, czy nie zostało zmienione, jeśli prokurator poszedł na kompromis, to jak wyglądał on w formie końcowej. Dwie osoby złapane na tym samym przestępstwie, w tym samym czasie, mogą mieć zupełnie inny wyrok w zależności od okoliczności ich procesu sądowego, ich prawnika, ich prokuratora, sędziego, ławy przysięgłych, itd. W wyniku różnych wyroków jeden może podlegać deportacji, a drugi nie. Dlatego jeśli chodzi o konsekwencje imigracyjne przestępstw kryminalnych, to nie można mówić nigdy o identycznych sprawach. Każda sytuacja musi być oceniona indywidualnie.
Na liście przestępstw traktowanych jako aggravated felony znajdują się obecnie:
w morderstwo, gwałt, molestowanie nieletnich;
w handel narkotykami;
w nielegalny handel bronią lub materiałami wybuchowymi;
w "pranie" brudnych pieniędzy (powyżej $10,000);
w niektóre wykroczenia związane z użyciem broni lub materiałów wybuchowych;
w wykroczenia z użyciem przemocy, za które osoba otrzymała karę pozbawienia wolności powyżej roku;
w wykroczenia związane z kradzieżą lub włamaniem, za które osoba otrzymała karę pozbawienia wolności powyżej roku;
w żądanie okupu;
w pornografia dziecięca;
w nielegalny hazard, za które możliwa kara pozbawienia wolności przekracza rok;
w wykroczenia związane z prowadzeniem lub transportem osób w celach prostytucji;
w zbieranie i przekazywanie informacji dotyczących bezpieczeństwa społecznego, sabotaż, zdrada, szpiegostwo;
w fałszerstwo lub oszustwo, kiedy krzywdy osób poszkodowanych wynoszą ponad $10,000, jak również oszustwa podatkowe, kiedy strata dla rządu wynosi ponad $10,000.
w przemyt imigrantów przez granicę;
w nielegalne przekroczenia granicy USA przez osobę, która poprzednio deportowana była za przestępstwo z grupy aggravated felony;
w fałszowanie, zmienianie, fabrykowanie paszportów lub innych dokumentów, jeśli kara pozbawienia wolności przekracza rok;
w niestawienie się do więzienia na wypełnienie wyroku, (jeśli przestępstwo nosi ze sobą możliwy wyrok więzienia na ponad 5 lat);
w komercyjne łapówkarstwo, fałszerstwo lub handel samochodami ze zmienionymi numerami VIN, kiedy kara pozbawienia wolności przekracza rok;
w krzywoprzysięstwo, przekupstwo świadków, przeszkadzanie w dochodzeniach lub procesie sądowym, kiedy kara za wykroczenia przekracza rok pozbawienia wolności;
w niestawienie się do sądu wbrew nakazowi sądowemu, aby odpowiedzieć na oskarżenia, w którym kara za oskarżenie przekraczać może 2 lata pozbawienia wolności
w próba popełnienia lub pomoc w popełnieniu któregokolwiek z wyżej wymienionych przestępstw.
Imigracyjne konsekwencje skazania za wyżej wymienione przestępstwa są bardzo poważne: dożywotni zakaz wjazdu po procesie deportacyjnym, do 20 lat więzienia, jeśli ktoś skazany jest za nielegalny powrót do USA po takiej deportacji, zakaz starania się o azyl polityczny, zawieszenie deportacji, dobrowolny wyjazd, ponowne staranie się o pobyt stały, waiver (przebaczenie). Osoby skazane za przestępstwa określane jako aggravated felony podlegają nakazowi pozbawienia wolności do czasu deportacji.
Ponieważ konsekwencje przestępstw typu aggravated felony są bardzo poważne, to bardzo ważne jest, aby prawnik kryminalny współpracował z prawnikiem imigracyjnym w czasie procesu sądowego. Często kompromis (plea) z prokuratorem może spowodować, że skazanie orzeczone będzie z innego paragrafu lub na krótszy okres czasu, co uratuje aplikanta przed deportacją. Jeśli wyrok został już wydany i grozi deportacją, to czasem pewne niedociągnięcia lub problemy w czasie pierwszej rozprawy mogą pozwolić na otwarcie sprawy kryminalnej i zmianę wyroku, co z kolei może uratować przed deportacją. Dlatego zawsze, nawet w najtrudniejszej sytuacji warto jest poprosić o opinię prawnika, bo czasem, nawet po fakcie można starać się o zmianę skazania.
Skazania zagraniczne traktowane są tak samo jak te z USA. Jeśli po przetłumaczeniu przestępstwo umieszcza się w kategorii kwalifikującej do deportacji, to fakt, że wyrok wydany został za granicą nie ratuje aplikanta. Konsekwencje imigracyjne są te same, chyba, że skazanie nie było zgodne z prawem lub konwencjami międzynarodowymi.
Skazania nieletnich w USA nie są traktowane jako "skazanie" z punktu widzenia prawa imigracyjnego i nie powodują deportacji. Wyjątkiem są skazania nieletnich, jeśli ze względu na rodzaj przewinienia, są oni sądzeni jako dorośli, mimo młodego wieku. Skazania tego typu powodują deportację.
Do deportacji może doprowadzić jedynie finałowy wyrok o winie, wydany formalnie przez sędziego. Orzeczenia, od których aplikant się odwołał do wyższej instancji nie są finałowe, dopóki w sprawie odwołania nie zapadła decyzja. Biuro imigracyjne nie może deportować osoby za wykroczenia lub przestępstwo kryminalne podczas apelacji wyroku.
Imigranci ubiegający się o przywileje imigracyjne, pobyt stały, czy naturalizację, muszą być ostrożni w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet, jeśli w przeszłości byli aresztowani, ale uniewinnieni, to późniejsze przyznanie się do winy lub do popełnienia elementów wykroczenia może spowodować deportację. Na przykład, podczas rozmowy kwalifikacyjnej jeśli aplikant ubiegający się o naturalizację zacznie opowiadać o okolicznościach wydarzenia, jakkolwiek w przeszłości został uniewinniony za kradzież w sklepie, to niechcący może przyznać się do elementów wykroczenia. Takie przyznanie się do winy może spowodować wysłanie sprawy do sądu imigracyjnego, którego rezultatem może być nawet deportacja. Dlatego osoby, które były aresztowane, nawet, jeśli nie były skazane, powinny być podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze reprezentowane przez prawnika, który odpowiednio je przygotuje lub zgłosi obiekcje co do zadawanych pytań.
Raz jeszcze podkreślam, że niniejszy artykuł jest wyłącznie ogólną informacją i nie może być traktowany jako porada prawna, ponieważ sprawy kryminalne różnią się od siebie, i nawet skazanie pod tym samym paragrafem będzie miało inne konsekwencje imigracyjne w zależności od prawnej czy rodzinnej sytuacji imigranta.
Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. 312 644 8000
Adres: 100 W. Monroe, Suite 1705 Chicago, IL 60603