"Ikona jako teologia w kolorach uobecnia przez kolory to, co Ewangelia głosi słowami" - tak zachęca do oglądania ekspozycji autor.
Obrazy Roberta Rumina są inspirowane ikonami bizantyjskimi. Ikony są dla niego - jak sam powiada - formą kontaktu z Bogiem, są jego pytaniami o wielkie i małe sprawy tego świata.
Malarz w swoich pracach śmiało łączy tematykę tradycyjną z tematyką współczesną. W jego malarstwie tradycja jest potraktowana jako inspiracja do pokazania własnych wizji artystycznych. Część obrazów jest namalowana techniką temperową, inne - techniką akrylową. Na pokłady do swoich prac wykorzystuje stare drewniane przedmioty - stolnice, blaty stołowe, szuflady, łopaty do pieczenia chleba czy węzgłowia łóżek. Wszystkie obrazy nacechowane są symboliką sakralną, pełno w nich ukrytych znaczeń oraz ewangelicznego przesłania. Każdy obraz ma swoje źródła w Księgach Starego i Nowego Testamentu, swoją historię i ukrytą myśl.
37-letni artysta pochodzi z Nowego Sącza. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Swoje prace prezentował na licznych wystawach i konkursach malarskich w Polsce. Na stałe ma zorganizowaną ekspozycję w Galerii "Stary Dom" - Nowy Sącz i Galerii MGOK- Stary Sącz. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoje prace.
Wystawa "Ikona Inna" otwarta będzie w Muzeum Polskim do 7 maja. Polecam ją wszystkim tym, którzy chcą doświadczyć kontaktu świata duchowego ze światem materialnym. Zapraszam do spojrzenia w oczy postaciom świętych na tych unikalnych obrazach i spotkania poprzez ikonę ze samym sobą.
Anna Tomaszewska