Gonić króliczka
Czy widok jedwabistego ogona królika przemykającego przez twój ogród nastraja cię relaksacyjnie? Czy też przeciwnie, sprawia, że wzrasta ci ciśnienie krwi, gdy zastanawiasz się co w twoim ogrodzie będzie następnym przysmakiem szkodnika? Życie zgodne z naturą wymaga rozwiązania dylematu: chronić przyrodę czy też własną własność? Poniżej - o problemach z kontrolą dzikiej zwierzyny na terenie swojego własnego ogródka.
Dzikie króliki są pięknymi i łagodnymi stworzeniami. Jeszcze kilka lat temu z rozczuleniem obserwowałam ich zabawy na swoim zaśnieżonym podwórku. Już wkrótce potem zdałam sobie sprawę z tego, że te delikatne zwierzęta mogą powodować ogromne straty, liczone w setkach czy tysiącach dolarów. Dzikie króliki niszczą rośliny, krzewy, drzewa, ogrody i ogrodzenia. Podczas szczególnie srogich sezonów zimowych, kiedy trudno o pożywienie jedzą cokolwiek mogą znaleźć, od kory drzewnej po korzonki roślin. Niektóre mogą wygryzać dziury w tarasie, a inne uszkodzić metalowe ogrodzenia w poszukiwaniu kilku różnych dróg wyjścia z ogrodzonych podwórek.
Miłośnikom natury z pewnością nie przyszłoby na myśl je krzywdzić, ale gdy niszczą naszą własność, trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest kilka sposobów pozbycia się królików, nie wymagających zabijania czy okaleczenia zwierząt. Można się przed nimi skutecznie zabezpieczyć przy użyciu pułapek, ale także osłon czy środków odstraszających.
Pułapki
Pułapki bywają drogie, ale warto w nie zainwestować, gdy króliki stanowią poważny problem dla naszego ogródka. Schwytanie w zasadzkę i wypuszczanie królików w niektórych okolicach może być skuteczną metodą kontroli szkodników. Zanim jednak na to się zdecydujemy, należy sprawdzić w lokalnym Department of Natural Resources czy chwytanie zwierząt w pułapki i pozbywanie się ich w innych miejscach jest sankcjonowane prawnie i czy nie wymaga pozwolenia w danym miejscu zamieszkania.
Jeśli urządzanie zasadzek jest dozwolone, zaopatrz pułapki w kawałki marchewki, sałaty czy innych surowych warzyw. Jeśli to możliwe, spróbuj zwabić króliki do pułapek poprzez rozrzucenie w pobliżu kompostu zawierającego ich odchody. Pułapki należy często sprawdzać, aby złapane zwierzę mogło być wypuszczone na wolność jak najszybciej po schwytaniu. Pułapki ze schwytanym zwierzęciem najlepiej przewieźć poza miasto, na przykład do parku czy rezerwatu przyrodniczego.
Osłony
Zainstalowanie siatki z drobnymi otworkami (chicken wire) dookoła krzewów, drzew, i roślin jest skuteczną metodą kontroli szkód wyrządzanych przez króliki. Jako że króliki potrafią świetnie ryć w ziemi, zabezpiecz się wkopując siatkę na głębokość około pół stopy pod powierzchnią. Siatka powinna mieć wysokość około trzech stóp by mogła spełniać funkcje zabezpieczające. Weź także pod uwagę opady śniegu. Jeśli twoja okolica otrzymuje je w znaczącej ilości, upewnij się, że siatka wystawać będzie około dwie stopy poza warstwę śniegu.
Plastikowe osłony mogą także być używane do ochrony drzew, krzewów i roślin przed królikami, i łatwo je znaleźć w większości sklepów ogrodniczych. Jeśli planujemy używanie ich nie tylko w miesiącach zimowych, należy sprawdzić czy zapewniają one wystarczająco dużo miejsca dla rozrastających się korzeni roślin.
Giętkie, karbowane rynny odprowadzające wodę są dobre do ochrony małych drzew i znacznie tańsze niż osłony stworzone specjalnie w celu ochrony pni drzew. Przytnij pofałdowane rynny dostosowując je do wysokości młodych drzewek, i przy użyciu noża natnij je po jednej stronie. Otwarcie tego typu ułatwi umocowanie i zdjęcie osłony.
Większe krzewy i drzewa mogą być chronione przed głodnymi królikami przy pomocy materiału z żelaza o grubości około pół cala. Zapewnia on odpowiednio przepływ powietrza i może być przycięty do każdego rozmiaru. Jest dostępny w sklepach ogrodniczych i sklepach z artykułami żelaznymi. Króliki odwiedzające okolice zabezpieczone przed nimi w osłony wokół krzaków i drzew przejdą na tereny, gdzie dostęp do żywności będzie znacznie łatwiejszy.
Psy
Psy mogą być bardzo skuteczne w przeganianiu wyrządzających duże szkody dzikich królików. Rzadko jednak są wystarczająco szybkie by schwytać dzikie zwierzęta. Pies skorzysta na tego typu ćwiczeniach, do których zresztą powinien być zachęcany, a króliki będą omijać psie terytorium okrągłym łukiem.
Środki odstraszające
Mocz lisi, dostępny w większości sklepów z artykułami sportowymi, jest bardzo skuteczny w odstraszaniu dzikich królików. Nie należy jednak do najtańszych. Jeśli posiadasz dużą działkę, bardziej ekonomiczne będzie nabycie środka w lokalnym sklepie ogrodniczym. Spryskany na terenie odwiedzanym przez króliki odstrasza je swoim złym smakiem. Czynność spryskiwania należy powtórzyć po intensywnych opadach deszczu lub śniegu.
Króliki stanowią nie lada problem nie tylko dla pojedynczych właścicieli ogrodów. Otóż władze miasta Chicago toczą ze szkodnikami długoletnią walkę, raz po raz określając je jako miniaturowe bizony. Kilka lat temu rada nadzorcza parku Granta opracowała nawet strategiczny plan ochrony przed szkodnikami. Zagrożonych było nie tylko około 200 wiązów troskliwie pielęgnowanego parku, ale również inne okoliczne tereny zieleni. Strategia walki z królikami obejmowała nie tylko osłanianie drzew siatkowym ogrodzeniem, ale przewiezienie setek królików w bardziej im przyjazne rezerwaty dzikiej przyrody. Pomimo zwarcia szyków administracja miejska przegrywa walkę. Obecnie rozzuchwalone króliki spokojnie skaczą po Parku Milenijnym, a te odważniejsze fotografują się nawet z turystami. Na razie - za darmo.