Leczenie ortodontyczne stwarza możliwość poprawy ogólnej kondycji zdrowotnej, jak również estetyki twarzy, a nie bez znaczenia jest także wzmocnienie dobrego samopoczucia pacjenta. Zdecydowanie poprawia nasz wizerunek. Niejednokrotnie jeszcze przed zakończeniem leczenia polepsza się samoocena pacjentów.
W jakim wieku można podjąć
leczenie ortodontyczne?
Zarówno dzieci jak i dorośli mogą podjąć leczenie ortodontyczne, ponieważ zdrowe zęby poddają się przesunięciu niemal w każdym wieku. Ponieważ kontrola wzrostu i rozwoju ma decydujące znaczenie dla korekcji problemów ortodontycznych, Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontyczne zaleca konsultację dla wszystkich dzieci nie później niż w wieku lat siedmiu. Niektóre wady ortodontyczne mogą być skorygowane łatwiej jeśli leczenie zostanie rozpoczęte wcześniej. Czekanie do momentu aż pojawią się wszystkie zęby stałe albo aż zostanie ukończony rozwój twarzy może utrudnić korekcję niektórych problemów ortodontycznych.
Ewaluacja ortodontyczna jest zalecana w każdym wieku, kiedy rodzice, stomatolog czy też lekarz rodzinny zauważą problem.
Dlaczego leczenie ortodontyczne jest ważne?
Krzywe i ciasno umiejscowione zęby są uciążliwe do czyszczenia i pielęgnacji. Może to doprowadzić nie tylko do próchnicy zębów, ale możliwych chorób przyzębia i utraty zębów. Inne wady ortodontyczne mogą powodować abnormalne starcie szkliwa, zaburzenia funkcji żucia, nadmierny nacisk na tkankę dziąsłową i kości podtrzymujące zęby, czy zaburzenia w stawach żuchwowych, które mogą spowodować chroniczne bóle głowy, mięśni twarzy czy szyi.
Nieleczone wady ortodontyczne pogłębiają się. Prowadzone przez specjalistę leczenie oryginalnego problemu jest mniej kosztowne niż specjalistyczna opieka dentystyczna wymagana do leczenia poważniejszych problemów, które mogą wykształcić się w późniejszych latach.
Nie można nie doceniać wagi atrakcyjnego uśmiechu. Przyjemny wygląd decyduje o naszej pewności siebie. A osobiste poczucie wartości często wzrasta kiedy w wyniku leczenia poprawiają się proporcje uzębienia, ust i twarzy. W ten sposób leczenie ortodontyczne przyczynia się do towarzyskiego i zawodowego sukcesu, jak również poprawia osobiste nastawienie do życia.
Jak długo trwa
leczenie ortodontyczne?
Zwykle okres leczenia z użyciem stałych aparatów ortodontycznych (braces) trwa od jednego do trzech lat. Przerywane albo wcześnie rozpoczęte leczenie może trwać tylko kilka miesięcy. Rzeczywisty okres leczenia zależy od rozwoju ust i twarzy pacjenta, jego współpracy z lekarzem oraz zaawansowania wady. Mniej rozwinięte wady zwykle wymagają mniej czasu, a niektórzy pacjenci reagują szybciej na leczenie niż inni. Wykorzystanie w leczeniu wyciągów gumowych czy zewnątrzustnych ma wpływ na planowe zakończenie leczenia.
Jakkolwiek leczenie ortodontyczne wymaga czasu, pacjenci są nagradzani w jego rezultacie w postaci zdrowych zębów, właściwego układu stawów żuchwowych i pięknego uśmiechu przez całe życie. Uzębienie i właściwie umiejscowione stawy żuchwowe wyglądają lepiej, funkcjonują skuteczniej i oddziaływują na ogólny stan zdrowia poprawiając samoocenę pacjenta.
Z wizytą u ortodonty - najlepszy sposób na piękny uśmiech
Estetyczna analiza
ortodontyczna
We współczesnym społeczeństwie wzrasta bardziej niż kiedykolwiek zapotrzebowanie na stomatologię estetyczną. Nasza społeczność kładzie nacisk na zdrowie, sprawność fizyczną i wygląd aż do podeszłego wieku. Pacjenci często przychodzą do naszego gabinetu na konsultację w poszukiwaniu zabiegów kosmetycznych, które poprawią ich wygląd w celach personalnych i zawodowych.
Jakkolwiek wiele zabiegów ortodontycznych jest skierowanych na usprawnienie funkcji, to poprawa estetyki uzębienia czy twarzy zawsze była wynikiem stosowania aparatów ortodontycznych.
Zagadnienia estetyki
dentystyczno-twarzowej:
Analiza twarzy obejmuje określenie w jaki sposób usta i tkanka miękka wpływają na kształtowanie uśmiechu w różnych pozycjach: podczas spoczynku, uśmiechania się, podczas rozmowy.
Kondycja dziąseł: podrażnione, zaczerwienione i napuchnięte dziąsła, nierówne linie dziąseł, czy asymetryczna architektura dziąseł mogą być uszczerbkiem dla ogólnego wyrazu uśmiechu.
Cechy uzębienia: anatomia zębów przednich jest inna dla każdego zęba w łuku zębowym, podobnie jak ich kolor, kształt i własność przepuszczania światła.
Cechy uśmiechu: wyznaczone są przez oddziaływanie zębów na otaczającą je tkankę, czyli dziąsła i specyfikę twarzy pacjenta.
Lekarze ortodonci od dawna dążą do osiągnięcia możliwie najpiękniejszego uśmiechu. Zasady rządzące wypracowaniem pięknego uśmiechu stanowią podstawę tego, co określa się jako "model uśmiechu".
Podstawy modelu uśmiechu
Odległość warg: górna warga mierzona w spoczynku od nasady nosa do dolnej granicy wargi szczękowej u dorosłych w młodym wieku wynosi około 20-22 milimetrów u kobiet i 22-24 milimetrów u mężczyzn.
Dentystyczna linia środkowa: zwykle rozpoczynamy od szczękowego centralnego siekacza, następnie przesuwając się od bocznych siekaczy do kłów, a potem do przedtrzonowców. Skrupulatna analiza twarzy pacjenta powinna brać pod uwagę nie tylko oczy, nos i półbródek w celu zlokalizowania środkowej linii twarzy, jako że oczy wielu pacjentów są osadzone na różnych poziomach. Część pacjentów ma asymetryczne nosy czy półbródki, co może utrudniać wytyczenie środkowej linii twarzy. Najlepszym twarzowym wyznacznikiem dla jej określenia jest linia wyznaczona począwszy od punktu przedzielającego łuki brwiowe określona jako miękka tkanka "glabella". Drugi punkt znajduje się u podstawy dołka na górnej wardze, określanego również jako "łuk Kupidyna". Idealnie linia środkowa pomiędzy centralnymi siekaczami szczękowymi powinna zbiegać się ze środkową linią twarzy.
Zabarwienie dentystyczne: w kierunku środka uzębienie jest najjaśniejsze i najbardziej błyszczące. Oznacza to, że nawet jeśli pacjenci chcą mieć najjaśniejszy kolor, w celu wybielenia ich uśmiechu musimy prowadzić ich edukację, aby odtworzyć wygląd, który wydaje się bardzo naturalny.
Linia uśmiechu: płaszczyzna ostrza siekaczy przednich szczękowych powinna odpowiadać krzywiźnie dolnej wargi (uzębienie jest pochyłe przy dolnej wardze). Doda to pacjentowi młodzieńczego wyglądu i zapewni harmonię pomiędzy innymi cechami twarzy. Przeciwieństwo tego jest określane jako odwrócony uśmiech; żadne z ostrzy siekaczy zębów szczękowych nie powinno być schowane przez wargę niższą.
Odsłonięcie zębów w stanie spoczynku: kiedy pacjent wymawia literę M albo imię Emma, 3-4 milimetrów powierzchni przednich szczękowych siekaczy powinno być widocznych.
Zrozumienie prostych reguł estetycznych, strategii i środków leczenia stanowi dla ortodonty podstawę ewaluacji uzębienia. Posłuży to pacjentom dążacym do poprawy ich wyglądu i pomoże nam wykreować doskonalszy i estetycznie zadowalający uśmiech.
Jak przebiega leczenie?
Wykonane na miarę przyrządy, czy stałe aparaty metalowe (braces) są przepisane i zaprojektowane przez ortodontę stosownie do wady będącej przedmiotem leczenia. Mogą one być zdejmowane albo umocowane na stałe (scementowane albo przywiązane do zębów). Mogą być wykonane z metalu, ceramiki czy plastiku. Stale i delikatnie oddziaływując w dokładnie określonym kierunku, stałe aparaty metalowe (braces) powodują powolne przesunięcie zębów wraz z podtrzymującymi je kośćmi w nowe pożądane miejsce.
Przyrządy ortopedyczne, takie jak wyciągi zewnątrzustne, zmodyfikowane aktywatory - Bionator, szczękowe aparaty rozciągające i aparaty typu Herbst wykorzystują dokładnie ukierunkowane siły oddziaływania by kierować wzrostem i rozwojem szczęk u dzieci i młodzieży. Na przykład, aparat rozciągający umocowany na górnej szczęce może znacznie poszerzyć wąską górną szczękę w okresie miesięcy. Podczas leczenia ortodontycznego wyciągi zewnątrzustne alboaparaty typu Herbst mogą znacznie zredukować wysunięcie górnych siekaczy (górne cztery zęby przednie) albo cofnięcie dolnej szczęki (dolna szczęka zbyt z tyłu za górną) dostosowując do siebie długości górnej i dolnej szczęki.
Czy istnieją mniej widoczne
aparaty stałe?
Współczesne aparaty stałe są zdecydowanie mniej widoczne niż używane w przeszłości, kiedy to metalowe obręcze z podpórkami (częścią zamków, które podtrzymują druciki) były umieszczone dookoła każdego zęba. Obecnie przednie zęby zasadniczo mają tylko podpórkę umocowaną dokładnie do zęba, zmniejszając efekt "metalowego uśmiechu". Podpórki mogą być metalowe, przezroczyste albo kolorowe, zależnie od upodobania pacjenta. W niektórych przypadkach podpórki mogą być umocowane z tyłu zęba (zamki językowe). Współczesne druciki są również mniej zauważalne niż stosowane wcześniej. Niektóre z używanych obecnie są sporządzone z materiałów zaawansowanych technologicznie, które wywierają stałe, delikatne napięcie na zęby, by proces przesunięcia zębów mógł być szybszy i wygodniejszy dla pacjentów. Przezroczyste druciki ortodontyczne znajdują się obecnie w fazie eksperymentalnej.
W jaki sposób nowe, zaawansowane technicznie druciki ortodontyczne zmieniły ortodontykę?
W ostatnich latach dokonał się duży postęp w materiałach ortodontycznych. Stałe aparaty metalowe są mniejsze i bardziej skuteczne. Obecnie używane druciki nie są już tylko sporządzone ze stali nierdzewnej. Wykonane są ze stopów niklu, tatanu, miedzi i kobaltu, a niektóre z nich są aktywowane przez ciepło. Stop niklu z tytanem był oryginalnie wyprodukowany przez NASA by automatycznie aktywować anteny czy panele słoneczne statku kosmicznego wkraczającego w orbitę słoneczną. W temperaturze pokojowej druciki zbudowane ze związku niklu z tytanem stają się bardzo plastyczne. Są one również bardzo lekkie, a kiedy ogrzewają się osiągając temperaturę ciała stają się aktywne i stopniowo doprowadzają zęby do przesuwania się w zaplanowanym kierunku. Te nowe rodzaje drucików powodują, że zęby kontynuują przesuwanie się podczas niektórych faz leczenia, co może zredukować liczbę wizyt potrzebnych by dokonać niezbędne dopasowania.
Stałe aparaty metalowe z
najdują zastosowanie
u trzech na czworo pacjentów
Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontyczne szacuje, że około 75 procent pacjentów może odnieść korzyści z leczenia ortodontycznego. Według jego statystyk obecnie poddanych jest leczeniu ortodontycznemu około pięciu milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jeden na pięciu znajduje się w wieku ponad 18 lat. Niektórzy mają dwa albo trzy lata, a wiek innych sięga pięćdziesięciu, sześćdziesięciu i więcej lat.
Stałe aparaty ortodontyczne zmieniają wygląd i widoki na przyszłość
Zdrowy, piękny uśmiech jest najbardziej oczywistym rezultatem leczenia ortodontycznego, ale nasza specjalizacja ma do zaoferowania znacznie więcej namacalnych korzyści. Wraz z poprawą uśmiechu pacjenta, poprawia się również jego samopoczucie.
Ponad 5 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady korzysta z opieki ortodontycznej w nadziei na uzyskanie pięknego uśmiechu na całe życie. Potencjalną nagrodą są prostsze zęby mniej podatne na zepsucie i złamania. Ale nie mniej ważne jest wzmocnienie samopoczucia.
Dlaczego ortodoncja jest ważna?
Ortodontyka może wzmocnić samoocenę pacjenta kiedy zęby, szczęki i wargi zostają właściwie wyprostowane, ale atrakcyjny uśmiech stanowi tylko jedną z korzyści. Poprawa kondycji zdrowotnej albo zapobieganie problemom jest równie ważne.
Nieleczone wady ortodontyczne mogą prowadzić do próchnicy, schorzenia dziąseł, uszkodzenia kości, a także problemów z przeżuwaniem i zaburzeń trawiennych. Zły zgryz może powodować trudności z mową, utratę zębów, ukruszenia się zębów i inne uszkodzenia dentystyczne.
Czy może być za późno na stałe
aparaty ortodontyczne?
Nie. Ponieważ zdrowe zęby mogą być przesunięte w każdym wieku, ortodonci mogą poprawić uśmiech praktycznie każdego, a w zasadzie leczą pacjentów w wieku lat 50., 60. i starszych.
A co z kosztami?
Te się różnią, oczywiście, w zależności od natury problemu. Wiele wad ortodontycznych wymaga jedynie ograniczonego leczenia. Możesz być zaskoczony, gdy przekonasz się, że leczenie ortodontyczne jest mniej kosztowne niż sądziłeś.
W gabinecie ortodontycznym możesz przedyskutować kwestię kosztów. Możliwe są spłaty ratalne w zależności od potrzeb finansowych pacjenta. W dodatku, wiele planów ubezpieczeniowych obejmuje możliwości finansowania leczenia ortodontycznego. Warto pamiętać o trwających całe życie korzyściach świadczonych przez ortodontykę.
Jose A. Chacon
jest pracownikiem firmy
Dentopol, The Home of Beautiful Smile
zajmującej się leczeniem ortodontycznym.
Tel.: (773) 625 2626,
Adres: 7407 W. Irving Park Rd,
Chicago, IL 60634
www.dentpol.com