----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 października 2006

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

15. sezon w Chopin Theatre

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy należy do najbardziej rozpoznawalnych, oryginalnych, a także najczęściej recenzowanych i nagradzanych teatrów w Polsce. Jest jedynym dwukrotnym zwycięzcą najbardziej prestiżowego polskiego konkursu dramaturgicznego - Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie sztuki współczesnej, któremu patronują Ministerstwo Kultury RP oraz Teatr Narodowy (w 2001 roku za "Balladę o Zakaczawiu" i w 2005 za "Made in Poland"). Jest też dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy polski spektakl szekspirowski, organizowanego przez Fundację Teatrum Gedenense (w 1996 roku za "Jak wam się podoba" i w 1999 roku za "Koriolana").

Teatr w Legnicy to również najczęściej podróżująca scena dramatyczna w Polsce. Tylko w roku 2005 dał ponad 30 spektakli wyjazdowych. Za spektakl "Made in Poland", uznany największym wydarzeniem teatralnym w Polsce w latach 2004-2005, Teatr w Legnicy i jego twórcy otrzymali nie notowaną nigdy wcześniej liczbę ponad 20 nagród na krajowych festiwalach i konkursach dramaturgicznych.

Pięć spektakli legnickiego teatru doczekało się adaptacji telewizyjnych zrealizowanych dla Telewizji Polskiej S.A. ("Pasja", "Ballada o Zakaczawiu", "Made In Poland", "Kwiaty polskie", "Wschody i Zachody Miasta").

Najnowsza produkcja teatru w Legnicy "Otello" wg Szekspira zdobyła dwie z pięciu głównych nagród na X Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2006) - za reżyserię (Jacek Głomb) i za pierwszoplanową rolę kobiecą (Ewa Galusińska). Aktorzy legnickiego teatru występują w licznych produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Dyrektorem teatru jest Jacek Głomb. Artysta, administrator, polityk. Ambitny i uparty, autokrata i skandalista. Gdy 12 lat temu obejmował ster legnickiego teatru postanowił z prowincjonalnej sceny uczynić najważniejszy i najlepszy teatr w Polsce. Teatr wyjątkowy, bo - jak mówi - czysty estetyzm go nudzi. Teatr gorący, społecznie zaangażowany, bezkompromisowy wobec polityków i otaczającego go świata. Teatr, o którym będzie głośno w Polsce nie tylko z powodów artystycznych. Gra w ruinach, by rządzącym przypominać o ich zaniedbaniach wobec przestrzeni kulturowej miasta, wpisuje historię Legnicy w teatralne scenariusze, by współcześni nie zapomnieli o barwnej, wielonarodowej, ale i tragicznej przeszłości miejsca, które wybrał dla siebie i rodziny jako własne. Jest konsekwentny do bólu i irytująco bezkompromisowy. Gdy finansujące teatr władze miasta okroiły niewielki budżet jego teatru, wywiesił a budynku czarne flagi i nakazał grać żałobne marsze, które niosły się po całym centrum Legnicy, ogłosił

strajk i zażądał dymisji prezydenta miasta. Gdy zamknięto mu, porzuconą przez właściciela i niszczejącą pofabryczną halę, w której postanowił zagrać kolejne swoje przedstawienie, w błysku fleszy fotoreporterów i przy kamerach telewizyjnych przeciął kłódkę i - mimo licznych gróźb, że to zwykłe włamanie i grozi mu odpowiedzialność karna - wystawił głośny spektakl.

W efekcie doczekał się opinii ( z której jest dumny), że to nie w Warszawie, nie w Krakowie, ale w odległej od metropolii Legnicy tworzy się współczesna polska scena narodowa. Nic dziwnego, że jest zazdrosny o opinię i pozycję, które wywalczył dla swojego teatru.

Uważa legnicki teatr za najbardziej promiejski w Polsce, bo zaangażowany we wszystkie ważne sprawy miasta. Gdy uznał, że możliwości dyrektora teatru, to zbyt mało, by skutecznie wpływać na otoczenie, wystartował w wyborach do Senatu Rzeczpospolitej. Przegrał, ale 48 tysięcy głosów oddanych w niewielkim okręgu wyborczym na wielu przedstawicielach elit zrobiły duże wrażenie. Nic dziwnego, że niedługo później zaskoczył wszystkich chęcią objęcia stanowiska prezydenta miasta. Do dziś nie wyklucza, że tak w końcu się stanie…

O klasie współczesnych polskich polityków ma fatalne zdanie. Dlatego (choć zapewne jedynie na chwilę) postanowił o artystycznej emigracji w uniwersalny, szekspirowski świat wielkich i dramatycznych uczuć: miłości, marzeń, zazdrości i zdrady. Dlatego zrobił "Otella".

oprac. Zygmunt Dyrkacz

"Otello" wystawiany będzie w Teatrze Chopina 27 i 28 października o godz 8.00 wieczorem, a 29 października o 4.00 po południu. Cena biletów - $35. Po spektaklach odbędzie się jubileuszowe przyjęcie z 23-osobowym zespołem Teatru z Legnicy. Bezpłatny parking przy kościele Świętej Trójcy.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor