----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 listopada 2006

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce upamiętnia mijającą w tym roku dziesiątą rocznicę przedwczesnej śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, znakomitego polskiego reżysera filmowego.

Humanistyczne wartości filmów Kieślowskiego, dociekliwość jego obserwacji jednostki tak wobec ustalonych hierarchii moralnych, jak i wobec systemu politycznego czy układu społecznego, dały jego twórczości wyjątkowe miejsce we współczesnej kinematografii światowej. Jego filmy są stale oglądane i dyskutowane, ich przesłanie oraz walory artystyczne nie tracą aktualności.

W tym roku Festiwal Filmu Polskiego wspólnie z Muzeum Kinematografii w Łodzi przedstawia wystawę retrospektywną KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI. ŚLADY I PAMIĘĆ. Wystawa prezentowana jest w Towarzystwie Sztuki w Chicago (1112 N. Milwaukee Ave.) od 4 do 24 listopada br.

Ta obszerna ekspozycja dokumentuje złożoną całość życia prywatnego i kariery artystycznej twórcy "Przypadku", "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki" i "Trzech kolorów". Korzystając z wielu nieznanych fotografii, wycinków prasowych oraz udostępnionego materiału z archiwum rodzinnego, autorzy wystawy malują ciepły obraz człowieka i artysty, który stawiał wyzwanie schematom systemu politycznego oraz bacznie przyglądał się wartościom etycznym swoich czasów. Chronologia wydarzeń zostaje tutaj zbudowana ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych aspektów "wędrówki przez życie" Kieślowskiego. Fragmenty jego filmów oraz filmów mu poświęconych towarzyszą wystawie na specjalnie zainstalowanych monitorach. Kustoszami wystawy są Barbara Kurowska i Krystyna Zamyslowska z Muzeum Kinematografii oraz Krzysztof D. Kamyszew i Klaudiusz Madej z Towarzystwa Sztuki. Wystawa została przygotowana i wykonana w Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym TOR, Wydawnictwem Skorpion i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Ponadto w czasie festiwalu zostaną pokazane nowe filmy dokumentalne o Krzysztofie Kieślowskim - "Still Alive", film o Krzysztofie Kieślowskiem Marii Zmarz-Koczanowicz, niegdyś studentki Kieślowskiego w Szkole Filmowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, dzisiaj wybitnej polskiej dokumentalistki, oraz Mój Kieślowski Iriny Wołkowej, młodej rosyjskiej reżyserki. Na otwarciu festiwalu swoją amerykańską premierę miała również etiuda studencka Piotra Studzinskiego "Twarz" z 1967 roku, w której Krzysztof Kieślowski, jeszcze jako student, po raz pierwszy wystąpił przed kamerą.

W dziesięć lat po śmierci polskiego twórcy Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce przyzna mu pośmiertnie Nagrodę Skrzydeł za osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską, "za rozwinięcie skrzydeł". Nagroda ta, ustanowiona właśnie po śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, ma być oficjalnym wyrazem uznania i szacunku dla dokonań twórców pochodzenia polskiego poza Polską.

Towarzystwo Sztuki

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor