TEATR
Teatr 13tka im. Karola Wojtyły
W drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II - program poetycko-muzyczny. Na to szczególne spotkanie z muzyką, słowem i obrazem teatr zaprasza w niedzielę 1 kwietnia o godz. 2:30 po południu do Jezuickiego Ośrodka Milenijnym przy 5835 Irving Park Road. Bilety w cenie $10 można nabywać w biurze Jezuickiego Ośrodka Milenijnego (od wtorku do niedzieli w godz. 3:30-8:30 wieczorem) oraz 2 godziny przed przedstawieniem w cenie $15. Więcej informacji można uzyskać przez telefon: (773) 777-1272.
MUZEA I GALERIE
Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave.
Tel. (773) 384-3352
Artyści wrocławscy - wystawa grafiki i malarstwa czterech twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Jubileusz sześćdziesięciolecia wrocławskiej ASP był inspiracją do przygotowania pokazu w Chicago. Mieście, w którym przebywa wielu wrocławian, a nawet kilku utalentowanych absolwentów tamtejszej uczelni artystycznej, takich jak Gosia Kościelak czy Mirosław Chudy. W muzeum będzie można obejrzeć prace reprezentantów dwóch pokoleń.
Edward Kostka (ur.1935) - uczeń profesora Stanislawa Dawskiego, nauczyciela słynnego Józefa Gielniaka - studiował w latach 50. wówczas w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Malarz, grafik, projektant ponad 600 okładek i obwolut. Przez lata był naczelnym grafikiem Wydawnictwa Ossolineum. Prace artysty znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie. Do młodszego pokolenia należą pozostali uczestnicy wystawy. Przemysław Tyszkiewicz (ur.1964) - charyzmatyczny profesor ASP we Wrocławiu, laureat nagród na międzynarodowych konkursach graficznych. Jego dzieła posiadają w swoich kolekcjach między innymi Vaclav Havel i Gerhard Schreder. Dr Małgorzata Warlikowska (ur. 1970), pedagog wrocławskiej ASP. Uczestniczka międzynarodowych konkursów graficznych, stypendystka na Uniwersytecie w Akron w USA w 2000 roku. Anna Trojanowska (ur. 1978) - zaledwie 5 lat temu ukończyla studia na Wydziale Grafiki w pracowni litografii profesora Pawła Frąckiewicza, gdzie obecnie jest asystentem. Prezentowała już swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą, a jako projektant graficzny zdobyła nagrody w Toronto i Nowym Jorku.
Wszystkie prace przeznaczone są na sprzedaż.
Wystawa potrwa od 30 marca do 7 maja 2007. Kuratorem ekspozycji jest Monika Nowak. Dodatkowe informacje przez telefon: (773) 384-3352 w. 101. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia muzeum: codziennie - oprócz czwartków - od 11:00 rano do 4:00 po południu.
Muzeum Sztuki w Milwaukee
700 N. Art Museum Drive, Milwaukee
Tel. (414) 224-3200,
www.mam.org
"Francis Bacon in the 1950s" - prawie 50 prac - wśród których są zarówno dzieła słynne, jak i mniej znane - wprowadza w ważny i ciekawy okres twórczości zmarłego w 1992 roku brytyjskiego malarza, jednego z najwybitniejszych artystów współczesnych.
Wystawa czynna jest jeszcze do 15 kwietnia.
Chicagowski Instytut Sztuki
111 S. Michigan Ave.
Tel. (312) 443-3600
Cezanne to Picasso: Ambroise Vollard, patron of the Avant-Garde - wystawa poświęcona słynnemu paryskiemu marszandowi i kolekcjonerowi, który przyczynił się do promocji sztuki francuskiej awangardy z początku XX wieku. Składa się na nią ponad 250 prac wybranych ze zbiorów muzealnych i prywatnych z całego świata, niektóre po raz pierwszy pokazywane w Chicago. Wśród zgromadzonych są również arcydzieła Van Gogha, Paula Gauguina, Pierre"a Bonnarda, Edouarda Vuillarda oraz innych wielkich artystów tego okresu. Prezentowanej do 12 maja wystawie towarzyszy 450-stronicowy katalog, w ktorym można znaleźć reprodukcje wszystkich prac oraz eseje.
Na wystawę obowiązują specjalne datowane bilety. W związku z tym zalecana jest wcześniejsza rezerwacja. Bilety w cenie: $15 (poniedziałek-środa) i $18 (czwartek - niedziela) można nabyć przez telefon (312) 930-4040 lub w kasie muzeum.
Muzeum Fielda
1400 South Lake Shore Drive
Tel. (312) 922-9410, www.fieldmuseum.org
The Ancient Americas - nowa stała wystawa opowiada historię życia na kontynencie amerykańskim - od pojawienia się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej małych grup nomadów, którzy zajmowali się myślistwem do potężnych imperiów Azteków i Inków. Opracowana w oparciu o najnowsze badania - przeprowadzane m.in. przez naukowców muzeum - ekspozycja pokazuje rozwój cywilizacji na tych ziemiach na długo zanim przybyli tam Europejczycy.
Rozciągająca się na powierzchni 19 tysięcy stóp kwadratowych instalacja obejmuje ponad 2.200 eksponatów, wspaniałych rekonstrukcji, filmów wideo oraz stanowisk interaktywych. Zgromadzone eksponaty reprezentują ponad 20 zróżnicowanych grup kulturowych, takich jak Pueblo na północ od Rio Grande, budowniczych kopców ze Środkowego Zachodu, karaibskich Taino, Tolteków, Majów i Azteków Ameryki Środkowej oraz wielkie kultury Ameryki Południowej z Inkami na czele. Wstęp wolny z biletem do muzeum
Treasures of the Titans - kunsztowne wyroby jubilerskie i akcesoria, które należały do znanych postaci ze świata sztuki, polityki, rozrywki i przemysłu. Podobnie jak inne osobiste przedmioty mówią one o gustach i upodobaniach osób, które były ich właścicielami. Wśród prezentowanych są m.in. brylantowy naszyjnik i kolczyki, które dla Sofii Loren zaprojektował Bulgari, inkrustowana rubinami złota puderniczka Vivien Leight, bransoleta z panterą księżnej Aga Khan, zapalniczka Elvisa Presleya i diamentowa tiara księżnej Monaco. Wystawa pokazywana jest w galerii Graigner Hall of Gems do 3 czerwca. Wstęp wolny z biletem do muzeum ($12 i $7 - seniorzy, studenci i dzieci).
Godziny otwarcia Field Museum: codziennie od godz. 9 rano do 5 po południu.
oprac. dp