----- Reklama -----

WolfCDL. Zostań kierowcą ciężarówki

09 kwietnia 2007

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Jan Paweł II i Żydzi

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który przekroczył progi Synagogi Rzymskiej. Jako pierwszy biskup Rzymu odwiedził Ziemię Świętą i modlił się przed Bramą Płaczu. I jak żaden ze swoich poprzedników potępił antysemityzm, nazywając go grzechem. Ale też doświadczenia życiowe Ojca Świętego były niepodobne do innych papieży - zwłaszcza przeżycie wojny i komunizmu w Polsce, a także Jego wieloletnie związki z Żydami

Właśnie o tych szczególnych doświadczeniach, życiu i działalności papieża-Polaka mówi wystawa "A Blessing to One Another: Pope John Paul II and the Jewish People", która zostanie otwarta 14 kwietnia w Muzeum Sztuki Uniwersytetu Loyola (LUMA).

Zorganizowana przez Xavier University w Cincinnati wystawa jest pierwszą prezentacją poświęconą tej tematyce. Składają się na nią eksponaty - dokumenty, pamiątki, zdjęcia i filmy wideo - wypożyczone z wielu instytucji z całego świata, m.in. z muzeów w Wadowicach, Auschwitz-Birkenau i Waszyngtonie. Pozwalają one prześledzić drogę Ojca Świętego od czasu dzieciństwa w przedwojennych Wadowicach, przez doświadczenia okupacji w Krakowie i okres posługi kapłańskiej w Polsce, do Watykanu.

Poruszające są pamiątki poświęcone samej osobie Jana Pawła II, takie jak tłumaczenia Jego świadectw szkolnych, zdjęcie kościoła w Wadowicach, jak go widział Karol Wojtyła z okien swojej sypialni, kardynalski biret i ręcznie sporządzone notatki do jednej z Jego książek. Ważną grupę stanowią eksponaty dokumentujące przełomowe momenty w dialogu katolicko-żydowskim, m.in. fotografie z wizyty w Synagodze Rzymskiej i z pielgrzymki Jana Pawła II do Ziemi Świętej, a także części papieskich strojów noszonych podczas Światowych Dni Modlitwy w Asyżu w 2002 roku. Wystawa zawiera również pamiątki po Żydach wadowickich, którzy przed wojną stanowili jedną czwartą część populacji rodzinnego miasta Papieża.

Motywem przewodnim są słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie w 1993 roku:

"Jako chrześcijanie i Żydzi, idący za przykładem wiary Abrahama, jesteśmy powołani, by być błogosławieństwem dla świata. Oto wspólne zadanie, które nas czeka. Jest zatem konieczne, byśmy jako chrześcijanie i Żydzi stali się najpierw błogosławieństwem dla siebie nawzajem".

Zwiedzający wystawę mogą zostawić swoje modlitwy na karteczkach w replice Ściany Płaczu z Izraela, podobnie jak to uczynił Papież w 2000 roku. Po zamknięciu ekspozycji wszystkie one zostaną przekazane do Jerozolimy i umieszone w szczelinach oryginalnych murów.

Zainaugurowana w Xavier University w Cincinnati ekspozycja pokazywana była już w Muzeum Kultury Żydowskiej w Nowym Jorku, Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II w Waszyngtonie i Duquesne University w Pittsburghu

W Muzeum Sztuki Uniwersytetu Loyola "A Blessing to One Another: Pope John Paul II and the Jewish People" potrwa do 11 sierpnia. Wystawę można obejrzeć w godzinach otwarcia muzeum - od środy do niedzieli w godz. 10:00 rano-5:00 po południu, a we wtorki w godz. 10:00 - 8:00 wieczorem. Bilety (sugerowana dotacja) - $6 i $5 (seniorzy). We wtorki wstęp jest wolny.

LUMA mieści się przy 820 N. Michigan Ave. (naprzeciwko historycznej Water Tower). Rezerwacje biletów i informacje pod numerem telefonu: (312) 915-7600.

dp

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor