Niedawno sensację wzbudził wybór nowej powieści Cormaca McCarthy"ego do Klubu Książki Oprah Winfrey. Ciesząca się od lat ogromnym powodzeniem inicjatywa królowej talk show, przyczyniła się do popularności wielu wartościowych powieści, a także do wzrostu czytelnictwa wśród Amerykanów. Wpływ Oprah jest ogromny, i nie tylko jej wielbicielki (e) sięgają po polecane przez nią tytuły. Wielokrotnie już promowane przez Oprah Winfrey Book Club książki osiągały szczytowe pozycje na listach bestsellerów. Tym razem jednak wyselekcjonowana przez nią powieść to naprawdę duży kaliber literacki. "The Road" zdobyła uznanie recenzentów czołowych amerykańskich pism i przez sześć tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa". A przed kilku dniami przyniosła swemu autorowi najważniejszą amerykańską nagrodę literacką - słynnego Pulitzera.
"Droga" to post-apokaliptyczna wizja Ameryki. Akcja powieści dzieje się 10 lat po niesprecyzowanej globalnej katastrofie (wybuch atomowy, zderzenie asteroid?), która zniszczyła nie tylko cywilizację, ale każdą formę życia na ziemi. Tylko niewielka liczba ludzi przetrwała. Wygłodzonych, zdegenerowanych barbarzyńców, którzy walcząc o przeżycie, mordują się i pożerają.
Unoszący się w powietrzu popiół z płonącej przez lata ziemi utworzył gęste chmury, które przesłaniają słońce i gwiazdy. Jest wciąż szaro i przeraźliwie zimno. Wypalona ziemia i wypaleni ludzie. Usypiska kości i zabalsamowane zwłoki. Kanibalizm i gwałty. W takiej rzeczywistości żyją ojciec i syn, który urodził się już po zagładzie i nie zna innego świata. Popychając stary wózek sklepowy, wypełniony puszkami z pożywieniem i kocami, wędrują na południe po skremowanej ziemi - nędznej pozostałości po Stanach Zjednoczonych. Odarci z wszystkiego - nawet z imion - niosą "ogień ludzkich wartości, dobra i miłości. To przede wszystkim miłość ojca do syna, ich ciepłe surowe relacje sprawiają, że ta droga przez piekło nabiera sensu.
Powieść jest napisana prostym, kunsztownym językiem, o zdaniach przypominających frazy z Biblii. Porozbijane na fragmenty rozdziały i sceny, brak konwencjonalnych znaków interpretacyjnych - zwłaszcza na oznaczenie dialogów - potęgują jeszcze wizję świata, który "wyszedł" z formy.
Pomimo nastroju totalnego koszmaru i brutalnych scen, powieść trudno zaliczyć do gatunku horroru czy nawet science fiction. Przedstawiona w niej rzeczywistość wydaje się bardzo prawdopodobna, niemalże realistyczna - i to właśnie podczas lektury książki wzbudza największy niepokój.
eee
Zgoda Cormaca McCarthy"ego na udział w programie Oprah Winfrey wywołała ogromne zdumienie, bowiem pisarz od dawna unika medialnego rozgłosu. Stroni także od tzw. życia literackiego. Mieszka w Nowym Meksyku, gdzie pisze swoje powieści. O jego życiu prywatnym niewiele wiadomo. Urodził się w 1933 roku na Rhode Island, ale dorastał w pobliżu Knoxville, w stanie Tennessee, gdzie jego ojciec był prawnikiem. Na chrzcie otrzymał imię Charles, potem zmienił je na Cormac, prawdopodobnie na cześć legendarnego irlandzkiego króla. Ze studiów na Uniwersytecie Tennessee zrezygnował, by poświęcić się pracy pisarskiej, którą zajmuje się do dziś.
McCarthy opublikował poprzednio dziewięć powieści. Pierwszą z nich "The Orchard Keeper" napisał w Chicago, gdzie pracował wówczas jako mechanik w zakładzie samochodowym. Sławę przyniosła mu tzw. trylogia pogranicza oraz "Blood Meridian, Or the Evening Redness in the West". W 1981 roku przyznano mu stypendium Fundacji MacArthur, zwane nagrodą "dla geniuszy". Jedenaście lat potem jego powieść "All the Pretty Horses" otrzymała nagrodę National Book Award. Na podstawie tej książki powstał film z Mattem Damonem i Penelope Cruz w głównych rolach. Oprócz powieści McCarthy jest także autorem scenariuszy i sztuk teatralnych. W 2006 roku jego sztukę "The Sunset Limited" wystawił chicagowski Steppenwolf Theatre.
Danuta Peszyńska