Wyścig prezydencki ruszył z kopyta. 3 stycznia odbyły się w Iowa pierwsze prawybory, a kolejne stany planują podobne wydarzenia u siebie pod koniec tego miesiąca. W naszym stanie oddamy głosy na wybranych kandydatów na początku lutego. Wszystkie sondaże wskazują, ze jednym z polityków mających największe szanse jest reprezentujący w Waszyngtonie nasz stan demokrata, senator Barack Obama.
Hillary Clinton i Barackowi Obamie udało się zebrać do końca 2007 roku po 100 milionów dolarów na swoje kampanie. Oboje ustanowili więc historyczny, finansowy rekord pod tym względem. Pod względem środków finansowych może ze strony republikańskiej z nimi konkurować jedynie Mitt Romney, który wykorzystuje własne, prywatne środki. Jest on bez wątpienia najbardziej zamożnym kandydatem.
Szef sztabu Obamy, David Plouffe, powiedział, że na działania wyborcze będzie potrzeba co najmniej 100 milionów, aby walczyć w 26 decydujących stanach. "Obama będzie miał środki finansowe" - zapewnił.
W pierwszych trzech kwartałach 2007 roku Obama zebrał więcej pieniędzy niż Hillary Clinton.
4 listopada tego roku odbędą się wybory prezydenckie. Wcześniej w kilku stanach wyborcy będą mieli okazje zagłosować na swych kandydatów i w ten sposób pomóc poszczególnym partiom w wyborze swego reprezentanta. Warto poznać zasady obowiązujące podczas prawyborów.
Wynik głosowania w prawyborach jest podstawą podziału głosów delegatów reprezentujących później stanowe organizacje partyjne na konwencji ogólnokrajowej, która mianuje kandydata partii na prezydenta. Delegaci mają obowiązek głosować na konwencji na tego pretendenta, którego reprezentują. Konwencje odbywają się zwykle latem i przyznają prawo walki o Biały Dom temu kandydatowi, który zgromadził po swej stronie najwięcej delegatów stanowych.
Konwencja Demokratów odbędzie się tym razem w sierpniu w Denver, a Republikanów we wrześniu w Minneapolis.
W zdecydowanej większości stanów o wyniku prawyborów decyduje bezpośrednie głosowanie, w którym uczestniczą zarejestrowani członkowie partii. W niektórych stanach, np. Iowa, prawybory są organizowane w wielostopniowym systemie tzw. caucuses. Są to lokalne zebrania miejscowych członków partii, którzy wybierają delegatów na zjazd okręgowy, ten zaś z kolei wybiera delegatów na zjazd partyjny w całym stanie, gdzie wybiera się partyjną delegację na konwencję krajową. W obu partiach liczba delegatów do "zdobycia" przez kandydatów zależy od liczby ludności danego stanu - podobnie jak mandaty w Izbie Reprezentantów w Kongresie.
Obecny system prawyborów jest wynikiem historycznej ewolucji. W początkowym okresie istnienia USA kandydatów partii na prezydenta wybierały w zamkniętych gabinetach ich krajowe kierownictwa. Dopiero na początku XX wieku, wraz ze zwiększonymi żądaniami demokratycznej kontroli, rozpoczęto wyłaniać kandydatów w drodze głosowań w stanach.