----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 marca 2008

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Jeśli legislatura zatwierdzi propozycję komisji senackiej, to już niedługo do legalnego posiadania lub hodowania tego narkotyku w naszym stanie potrzebna będzie jedynie zgoda lekarza. Jedna z komisji senatu Illinois przegłosowała w środę projekt ustawy, która przewiduje, iż osoby nieuleczalnie chore, będą mogły posiadać 2 i pół uncji marihuany lub osiem krzewów tej rośliny.

Zasiadający w komisji senator John Cullerton, demokrata z Chicago, uznał wynik głosowania za ważny krok na drodze uznania przez legislaturę konieczności legalizacji marihuany dla celów medycznych. Podobne projekty pojawiają się od wielu lat, jednak za każdym razem odrzucane są przez zgromadzenie ogólne. Ostatni raz podobna próba miała miejsce w ubiegłym roku. "Przygotowani jesteśmy na bardzo długi proces akceptacji nowych przepisów - powiedział Cullerton -  tu chodzi o cierpiących na AIDS, czy raka pacjentów, u których dostępne w szpitalach środki nie przynoszą już ulgi, a nie osoby nadużywające prawa w celu zdobycia narkotyku".
Propozycja trafi teraz pod głosowanie senatu. Jeśli zostanie zaakceptowana, to Illinois stanie się trzynastym stanem w USA, gdzie posiadanie lub hodowla marihuany w celach medycznych będzie dozwolona.
Według propozycji osoby nieuleczalnie chore i cierpiące będą mogły za pośrednictwem swego lekarza ubiegać się o stanową licencję, która pozwalać będzie na hodowanie we własnym domu do ośmiu krzewów marihuany i posiadanie maksymalnie 2 i pół uncji narkotyku gotowego do użycia. Jednocześnie kary za jej posiadanie w odniesieniu do pozostałych osób wzrosną na terenie całego Illinois. Szanse na wprowadzenie zmian do obowiązującego obecnie prawa, podobnie jak w latach poprzednich, są nikłe. Jednak zwolennicy legalizacji marihuany dla celów medycznych nie mają zamiaru się poddawać. Ich liczba z roku na rok wzrasta. Głównym argumentem przeciwników zmian jest ryzyko nadużywania prawa. O ile agencje stanowe mogą kontrolować proces przyznawania licencji, o tyle żadna z nich nie jest w stanie w pełni kontrolować ewentualnych hodowli i stanu posiadania.
Warto też przypomnieć, że Illinois zatwierdziło używanie marihuany do celów medycznych już w 1978 roku. Jednak wprowadzenie tego przepisu w życie pozostawiono wówczas Departamentowi Zdrowia Publicznego, który nigdy sprawą się nie zajął.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor