----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

27 grudnia 2007

Udostępnij znajomym:

2007 - rok Apple 

Mijający rok dla firmy Apple był naprawdę pracowity. iPhone, nowe odtwarzacze iPod, nowe modele komputerów Mac, AppleTV, wreszcie kolejna wersja Mac OS X - to wszystko sprawiło, że o firmie z Cupertino było głośno w 2007 r., a jej produkty stają się coraz bardziej pożądanymi prezentami pod choinkę. Już początek roku w wykonaniu Steve"a Jobsa dał przedsmak tego, co mogło nas czekać. Na styczniowej konferencji MacWorld Expo szef Apple zaprezentował iPhone"a, czyli połączenie komórki, odtwarzacza i komunikatora internetowego. Urządzenie trafiło do rąk klientów pod koniec czerwca, z miejsca stając się hitem, mimo iż brak mu kilku funkcji, którym mogą się poszczycić konkurencyjne produkty. Konsumenci czekają zatem na iPhone"a 2.0, który będzie mógł nagrywać wideo, umożliwi wideorozmowy przez iChat oraz obsługę sieci GSM trzeciej generacji (co ma nastąpić już w 2008 r.).

Także na tegorocznym MacWorld Expo zadebiutowało urządzenie o nazwie AppleTV, wcześniej znane jako iTV. Zestaw umożliwia bezprzewodowe przesyłanie do telewizora multimediów zgromadzonych na dysku komputera. Za kwotę 299 USD użytkownik otrzymuje urządzenie wyposażone we wbudowany dysk o pojemności 40 GB, moduł bezprzewodowej sieci 802.11b/g/n, złącza Ethernet i HDMI (AppleTV potrafi wygenerować obraz o rozdzielczości 720p). W sierpniu premierę miały nowe modele komputerów iMac. Projektanci Apple zmienili trzyletni już wygląd obudów, zastępując ich biały kolor połączeniem aluminium i szkła (pokrywa wyświetlaczy). Apple zrezygnował z najmniejszego dostępnego dotąd iMaka (wyposażonego w ekran o przekątnej 17") - teraz seria składa się z dwóch maszyn z ekranami o przekątnej 20" (i rozdzielczości 1680 x 1050 pikseli) oraz jednego komputera z monitorem 24" (1920 x 1200 pikseli). Maszyny wyposażono w procesory Core 2 Duo, pojemne dyski twarde i klawiatury bezprzewodowe.

Skoro masz już nowego Maka, z całą pewnością potrzebny ci nowy Mac OS X. Październik upłynął pod znakiem Leoparda - kolejnej wersji systemu Mac OS X i pierwszej dużej aktualizacji tego OS-a od ponad dwóch lat. Programiści z Cupertino w najnowszej wersji systemu wprowadzili ponad 300 nowych funkcji - te najważniejsze to funkcja Stacks (szybszy dostęp do plików), Time Machine (backup danych), QuickLook (szybki podgląd plików), Spaces (wirtualne pulpity). Leopard jest też rzecz jasna jeszcze bardzie atrakcyjny wizualnie niż starszy brat. Tygrys. A jak wskazują wyniki przeprowadzonego przez nas pojedynku, w pobitym polu zostawia Windows Vistę.

 

TeraDisc - 1 TB na płycie 

Izraelska firma Mempile zaprezentuje na styczniowych targach Consumer Electronics Show (CES) prototypowe nośniki optyczne o pojemności sięgającej... 1 terabajta. Przedstawiciele Mempile zapowiadają, że nowa technologia już za kilka lat może trafić na rynek konsumencki (m.in. do odtwarzaczy wideo) oraz korporacyjny (składowanie danych). Rzecznik izraelskiej firmy wylicza, że na krążku o pojemności 1 TB zmagazynować będzie można do 250 tys. plików graficznych wysokiej jakości, ok. 40 filmów w HD lub ok. 115 w jakości DVD. Być może taka pojemność wydaje się niektórym zbyt duża - jednak przedstawiciele Mempile twierdzą, że maksymalnie za 10 lat filmy dystrybuowane będą w rozdzielczościach dziesięciokrotnie wyższych niż obecnie. A do takich zastosowań nowe krążki mają być idealne.

Firma zapowiada, że pierwsze napędy obsługujące nowy format trafią na rynek w roku 2011 - za nagrywarkę trzeba będzie wtedy zapłacić od 3 do 4 tys. USD, zaś za pojedynczy nośnik o pojemności 700 GB (takie będą oferowane w pierwszej fazie sprzedaży) - ok. 30 USD. Z czasem urządzenia i nośniki obsługujące nowy format powinny znacznie stanieć.

Tajemnica pojemności tkwi, rzecz jasna, w zastosowaniu nośników wielowarstwowych - docelowo dyski TeraDisc mają składać się z 200 warstw (na każdej z nich zapisanych ma być 5 GB danych). Mempile nie wyklucza jednak, że w późniejszym terminie wprowadzi do oferty nośniki o pojemności sięgającej 5 TB.

Płyty TeraDisc mają rozmiar standardowych DVD - 12 cm średnicy. Przewidywana grubość nośnika w chwili, gdy format ma trafić na rynek, to 1,2 mm - na razie prototypowe płyty są nieco grubsze. Opracowana przez izraelską firmę technologia wykorzystuje szczególne właściwości fluoroscencyjnych cząsteczek w tworzywie sztucznym, z którego wykonane są nośniki (jest on podobny do pleksiglasu).

 

Mobilne 320 GB dla Samsunga 

Do sprzedaży trafia właśnie nowy 2,5-calowy dysk twardy Samsunga przeznaczony na rynek notebooków - model Spinpoint M6 HM320JI. Urządzenie wyróżnia się pojemnością - może zmagazynować do 320 GB danych. Nowy, 2,5-calowy dysk twardy - model o oznaczeniu Spinpoint M6 HM320JI - został zbudowany przy wykorzystaniu technologii prostopadłego zapisu danych (PMR, Perpendicular Magnetic Recording). Komunikuje się z komputerem poprzez interfejs SATA, natomiast jego talerze obracają się z prędkością 5400 obrotów na minutę. Dysponuje 8-megabajtową pamięcią podręczną i pozwala na zmagazynowanie 320 GB danych. "Twardziel" może być wyposażony opcjonalnie w system ochraniający przed wibracjami (RVC, Rotary Vibration Controller) oraz sensor free-fall (FFS) mający za zadanie ochronę naszych danych podczas upadku. W okresie bezczynności generuje hałas na poziomie 24-26 dB. Spinpoint M6 HM320JI został wyceniony na 249 USD.

 

Apple będzie ważnym partnerem Intela 

Firma Apple najprawdopodobniej zacznie wkrótce wykorzystywać w swoich produktach intelowskie procesory Silverthorne. Na razie brak bliższych informacji na ich temat, jednak wiadomo, że zostały one przygotowane z myślą o mobilnych urządzeniach przeznaczonych do łączenia się z Internetem (MID). Jak donosi serwis AppleInsider, wkrótce Apple stanie się "jednym z największych użytkowników intelowskiej platformy "Menlow" dla urządzeń MID". Platforma "Menlow" korzysta z procesorów Silverthorne (Core 2) oraz chipsetu Poulsbo. Wiadomo również, że została ona wyposażona w obsługę standardów Wi-Fi, 3G oraz WiMax.  Nad platformami MID pracują też Asustek, BenQ, Compal, Electrobit, HTC czy Quanta. Intel ma jednak na razie w swojej ofercie najbardziej zaawansowane urządzenia.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor