Polityczna kariera George Ryana była pasmem sukcesów i jedną z najbardziej błyskotliwych w historii Illinois. W 1973 roku wybrany został do stanowego parlamentu i szybko stał się jego przewodniczącym. Przez kolejne 20 lat pełnił kolejno funkcje: zastępcy gubernatora, sekretarza stanu, a następnie na jedną kadencję zajął najwyższe stanowisko w Springfield, które było ostatnim w jego karierze. Skazany został za korupcję, przyjmowanie łapówek i wykorzystywanie urzędu.
1. Udział sen. Baracka Obamy w wyścigu prezydenckim
To wydarzenie otrzymało najwięcej głosów. Gdy wczesną wiosną senator z Illinois zapowiadał swój udział w nadchodzących wyborach prezydenckich przewidywano, że będzie on doskonałą alternatywą dla pozostałych kandydatów. Niewiele osób wierzyło jednak, iż w krótkim czasie stanie się jednym z liderów po stronie demokratycznej. Od samego początku znalazł się w ścisłej czołówce obok Hillary Clinton. Nowa twarz w polityce, nowe podejście do kampanii prezydenckiej, spore zaplecze finansowe - to wszystko sprawia, że Obama jest jednym z głównych kandydatów do Białego Domu.
2. George Ryan w więzieniu
Nie jest to pierwszy polityk, który stanął przed sądem. Jest jednak jednym z niewielu nominowanych w przeszłości do pokojowej nagrody Nobla. Po wielu miesiącach procesu, kilku odwołaniach do wyższych instancji włączając w to Sąd Najwyższy, Ryan przekroczył kilka tygodni temu bramę więzienia w Oxford w stanie Wisconsin. Spędzi w nim najbliższe 6 i pół roku.
3. Budżetowy impas
Niewiele brakowało, by stan Illinois ogłosił w tym roku niewypłacalność, zwolnił wszystkich pracowników i rozpisał nowe wybory. Wszystko za sprawą kłopotów z podpisaniem budżetu na kolejny rok fiskalny. Kością niezgody była propozycja gubernatora dotycząca powszechnych świadczeń medycznych dla mieszkańców Illinois oraz nowy podatek biznesowy. Większość polityków powiedziała wówczas "nie". Po kilkunastu sesjach specjalnych udało się dojść do porozumienia. Wydarzenie nie tyle ważne, co śmieszne, zwłaszcza, gdy weżmie się pod uwagę kilka spraw sądowych, jakie w związku z kłótniami wytoczyli sobie nawzajem najważniejsi politycy w Springfield.
4. Podwyżki cen energii elektrycznej
Po 10 latach wygasła ustawa nakazująca zamrożenie cen prądu. Mimo obietnic nie udało się jej przedłużyć, a jedynie wymóc na kompaniach energetycznych zniżki dla części mieszkańców
5. Zniknięcie Stacy Peterson
Mimo upływu prawie 3 miesięcy na setki pytań nie ma ani jednej odpowiedzi. Kobieta zniknęła w październiku i do tej pory nie natrafiono na jej ślad. Głównym podejrzanym jest mąż, policjant z Bolingbrook. Mimo wielu poszlak do tej pory nie znaleziono jednak dowodu jego winy. Ekshumowano też ciało jego trzeciej żony, Kathleen Savio, która zginęła tragicznie w 2004 roku. Wyniki sekcji nie są znane, ale podejrzewa się, że nie był to, jak wcześniej mówiono, wypadek.
6. Proces mafijny
Był to jeden z największych procesów tego typu w historii USA, określany mianem Family Secrets. Rodzinne Sekrety to nazwa nadana tej sprawie po ujawnieniu informacji, iż głównymi świadkami prokuratury będą brat i syn jednego z oskarżonych. Głównymi zarzutami wobec pięciu mężczyzn, czterech członków mafii i jednego policjanta, były oszustwa finansowe, łapówkarstwo, nielegalny hazard, wyłudzenia, zastraszanie oraz spowodowanie lub doprowadzenie do śmierci ponad 18 osób. Eksperci przyznają zgodnie, że sprawa była ostatnim dużym mafijnym procesem w Chicago. Działania gangów przyjęły inną formę i trudno teraz określić członków wielkiej przestępczej rodziny. Jednocześnie przestrzegają, że środowisko mafijne przyjęło poważny cios, ale w dalszym ciągu działa.
7. Brutalność policji
Chicago Police Department nie może poradzić sobie z serią zdarzeń, które obnażyły ciemne strony tej formacji i zmniejszyły do niej zaufanie mieszkańców. Z funkcji zrezygnował dotychczasowy superintendent, a jego miejsce od nowego roku zajmie J.P. Weiss, szef biura FBI z Filadelfii, który ma naprawić sytuację. W ramach porządków miasto przejęło kontrole nad wewnętrznymi dochodzeniami w policji.
8. Wódz Illiniwek
Dla jednych był on jedynie maskotką uniwersytecką. Dla innych symbolem i historią. Dla wszystkich był przedmiotem prawie 20-letniego sporu. Po 81 - latach występów Wódz odszedł na emeryturę. Niewiele osób zdawało sobie sprawę jak gorący spór toczył się wokół tej postaci. Chief Illiniwek był oficjalną maskotką i symbolem University of Illinois w Urbana-Champaign. Stworzony w 1926 roku miał wykonywać wojenny taniec do muzyki szkolnej orkiestry w przerwach sportowych widowisk. Przez lata zmieniał się jego wygląd, jak również sam taniec. Na początku rzeczywiście symbolizował indiańskiego wojownika, jego siłę, nieustępliwość i honor. Po latach z obrazu tego pozostało niewiele. Wódz tańczył do kompilacji trzech skocznych utworów, a jego kostium po wielu przeróbkach był mieszanką różnych szczepów północnoamerykańskich. Według organizacji indiańskich jego żałosny wygląd i taniec pogłębiał on stereotypy i wystawiał im złe świadectwo. Po latach sporów dyrekcja szkoły ugięła się pod naciskiem Indian.
9. Conrad Black w więzieniu.
Kolejny proces, również dotyczący oszustw finansowych. Tym razem chodzi jednak o magnata prasowego, Conrada Black`a. Otrzymał wyrok 6 i pół roku więzienia za zagarnięcie ponad 6 mln. dol. z akcji własnych kompanii i narażenie na straty ich właścicieli.
10. Etyka, a polityka.
Dość zaskakujący punkt jak na podsumowania roczne. Pod adresem gubernatora wciąż wysuwane są kolejne pytania dotyczące finansów i zależności biznesowych. Niejasne są powiązania pomiędzy należącą do jego żony firmą obrotu nieruchomościami, a związanymi z administracją partnerami biznesowymi oraz kryteria zatrudniania w administracji. Na wiele pytań dotyczących finansów podczas kampanii wyborczej też, jak dotąd, nie ma odpowiedzi.
To 10 najważniejszych wydarzeń w Illinois według dziennikarzy agencji AP. Wiele innych zdarzeń prawdopodobnie zasługuje, by choć o nich wspomnieć, ale wówczas lista byłaby znacznie dłuższa. Przyszły rok pokaże, czy część ze wspomnianych dziś informacji rzeczywiście zasługiwała na tak wysokie pozycje w zestawieniu.