----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

01 listopada 2007

Udostępnij znajomym:

Kilka dni temu 87-letni kierowca wjechał na przejście dla pieszych, na którym znajdowała się matka z dwójką nastoletnich dzieci. Cała trójka zginęła na miejscu, kierowcy nic się nie stało. W wyniku tej tragedii na nowo rozgorzała dyskusja na temat wprowadzenia zakazu prowadzenia pojazdów przez osoby starsze. 

Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Na razie ekipa dochodzeniowa nie znalazła w organizmie mężczyzny choćby śladu zakazanych substancji, nie stwierdzono też problemów technicznych w jego samochodzie. Świadkowie widzieli podobno pojazd zbliżający się do skrzyżowania z dużą prędkością tuż przed tym tragicznym zdarzeniem. Przebywający wciąż w szpitalu kierowca nie był jeszcze przez policję przesłuchany. Tyle wiadomo w tej chwili.  Pojawiły się jednak opinie, że za tragedię odpowiedzialny jest wiek osoby prowadzącej samochód, a tym samym zbyt liberalne prawo stanu Illinois.    

Nie zgadzają się z tym eksperci biura sekretarza stanu. O ile jeszcze do niedawna nasz stan miał dosyć liberalne prawa dotyczące przyznawania prawa jazdy osobom nieletnim, to jego utrzymanie lub zdobycie przez osobę w podeszłym wieku było zawsze bardzo trudne - mówią - Illinois ma jedne z najbardziej pod tym względem rygorystycznych przepisów w kraju.

Każdy kierowca kończący 87 lat w celu przedłużenia ważności tego dokumentu musi poddać się testom, a następnie czynić to co 12 miesięcy. Podczas takiej kontroli badany jest przede wszystkim wzrok i znajomość przepisów. O ile kontrola oczu jest obowiązkowa, o tyle pisemny sprawdzian nie, jeśli kierowca posiada czystą kartotekę drogową.

George Miller, sprawca niedawnego wypadku, przeszedł odpowiednie testy 26 stycznia tego roku. W ostatnich latach jego konto drogowe pozostawało czyste, nie pojawił się na nim ani jeden mandat. Trudno więc, zanim o przyczynie wypadku poinformuje policja, winą obarczać wiek Millera i jego zmysły.

Dane z Illinois Department of Transportation wskazują, iż kierowcy w jego wieku wcale nie biorą udziału w wypadkach częściej, niż przedstawiciele pozostałych grup wiekowych. Mało tego, dane statystyczne mówią wręcz, że jest to najbezpieczniejszy przedział. Spójrzmy na liczby z 2005 roku:

 

WIEK- % uczestniczący w wypadkach

16 - 13%

18 - 14.2%

30-34 - 8.7%

45-49 - 6.7%

60-64 - 5%

powyżej 75 - 4.4%

Średnia dla wszystkich grup - 8.6%

 

W całym stanie Illinois biuro sekretarza stanu oraz organizacja AARP oferuje osobom starszym bezpłatne kursy dla kierowców, których celem jest odświeżenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia pojazdu. Niektóre z tematów na nich poruszanych to właściwe ustawienie lusterek, wpływ lekarstw na prowadzenie samochodu, rowerzyści na ulicy, czy zachowanie się podczas pokonywania remontowanych odcinków dróg. Zainteresowanie kursami jest spore.

Do starszych kierowców apeluje się też, by poruszali się znanymi sobie ulicami - najlepiej w dzień - i jak najczęściej korzystali z publicznych środków komunikacji.

Na razie nic nie zapowiada zmiany prawa. Nikt nie chce osobom w podeszłym wieku odbierać prawa do prowadzenia pojazdu tak długo, jak są oni w stanie bezpiecznie poruszać się samochodem. Jednak liczba przeciwników obowiązującego prawa, a właściwie zwolenników odebrania go osobom powyżej 75 roku życia rośnie.

Oto 10 znaków wskazujących, iż należy zrezygnować z prowadzenia samochodu:

- rosnąca liczba groźnych sytuacji na drodze, z których każda mogła zakończyć się wypadkiem.

- liczne zarysowania maski pojazdu, zadrapania lakieru, uszkodzone drzwi garażowe i wykrzywione skrzynki pocztowe na własnym podjeździe.

- częste wjeżdżanie kołami na krawężniki podczas pokonywania zakrętów, czy parkowania

- trudności z określeniem przerwy pomiędzy innymi pojazdami podczas pokonywania skrzyżowań lub włączenia się do ruchu na autostradzie

- częste trąbienie innych kierowców

- gubienie drogi podczas jazdy

- kłopoty z obserwacją pobocza ulicy podczas jazdy

- wolniejsze reakcje, np. trudność z szybkim przeniesieniem stopy z gazu na hamulec

- trudności z koncentracją

- kłopoty z odwróceniem głowy i spojrzeniem przez ramię do tyłu podczas manewru cofania

- rosnąca liczba mandatów i ostrzeżeń wypisywanych przez policję.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor