Polska po raz kolejny nie znalazła się na liście państw, których obywatele mogą uczestniczyć w loterii wizowej rozpoczętej w październiku.
Celem loterii, które odbywają się od 1991 r., jest większe zróżnicowanie etniczne emigracji do Stanów Zjednoczonych, czyli ułatwienie osiedlenia się obywatelom krajów najmniej reprezentowanych w amerykańskim społeczeństwie. Zgodnie z przepisami w loterii biorą więc udział obywatele państw, które w poprzednich pięciu latach otrzymały nie więcej niż 50 tysięcy wiz stałego pobytu w USA z tytułu sponsorowania przez rodzinę lub pracę. Polska cztery lata temu przekroczyła ten próg i dlatego, według wyjaśnień Departamentu Stanu, nie kwalifikuje się od tego czasu do udziału w loterii.
W loterii rozlosowuje się corocznie 50 tysięcy wiz. Dodatkowym kryterium udziału jest co najmniej średnie wykształcenie - minimum 12 lat edukacji, albo przepracowanie przynajmniej dwóch z ostatnich pięciu lat w zawodzie wymagającym co najmniej 2-letniego przyuczenia.
W tegorocznej loterii biorą udział niemal wszystkie kraje europejskie, z wyjątkiem Polski, Wielkiej Brytanii i Kosowa.
W loterii mogą wziąć udział Polacy urodzeni w kraju, który bierze udział w losowaniu, takim jak np.: Ukraina, Litwa, Białoruś, czy Niemcy oraz pozostawiający w związku
małżeńskim z obywatelem kraju dopuszczonego do loterii.
PAP, inf. wł.