----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

30 października 2008

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Dzięki niedawnej reformie zmiany czasu największe korzyści podczas przechodzenia na czas zimowy odnoszą producenci słodyczy. Od dwóch lat w pierwszą niedzielę listopada, a nie jak wcześniej w ostatnią października, prawie całe Stany Zjednoczone cofają wskazówki zegarków o 60 minut.

Wyjątkiem są Hawaje i większość obszaru stanu Arizona. W pozostałych rejonach kraju od najbliższej niedzieli aż do marca przyszłego roku obowiązywać będzie czas zimowy. Mimo wielu lat doświadczeń ze zmianą czasu czynność ta wciąż jest przyczyną wielu niespodziewanych wydarzeń.

W jednym ze szpitali chicagowskich przyszły na świat bliźniaki. Alex urodził się o godzinie 1:50, jego brat kwadrans później. Jednak ze względu na przestawienie w tym czasie zegarków w dokumentach zapisano odwrotną kolejność przyjścia niemowlaków na świat. Alex, mimo 15 minutowej przewagi jest o prawie godzinę młodszy od swego brata. Podobnych przypadków jest wiele, niektóre dotyczą poważniejszych spraw.

Wiosenna zmiana czasu powoduje skrócenia naszego dnia. Kilka lat temu na Uniwersytecie w Ohio doszło do rozruchów z udziałem ponad 1,000 studentów oburzonych wcześniejszym zamykaniem barów. Na miejsce przybyły oddziały specjalne policji, zatrzymano kilkuset manifestantów. Do wczesnych godzin porannych młodzi ludzie obrzucali policję butelkami wypełnionymi alkoholem z okrzykiem „Wolność!". Jesienią jednak bary otwarte są o godzinę dłużej, co wywołuje jedynie sprzeciw okolicznych mieszkańców.

Niedawna, bo przeprowadzona w 2006 roku reforma zmiany czasu w USA, przyniosła największe korzyści producentom słodyczy. Od wielu lat statystyki pokazywały, iż w noc Halloween, wypadającą tuż po jesiennej zmianie czasu, na ulicach dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych, głównie dzieci. W związku z tym zaczęto lobbować nad zmianą daty przestawiania zegarków tak, by o godzinę opóźnić nadejście zmroku 31 października. Warto wiedzieć, że dzięki przegłosowanej przed dwu laty ustawie producenci słodyczy obliczają wzrost zysków w ten dzień nawet o 45%.

Do dobrych stron zmiany czasu zaliczyć należy oszczędność energii, o którą głównie pomysłodawcom chodziło.

Przestawianie zegarków ma podobno wpływ na nasze zdrowie. Wraz ze zmianą czasu na letni rośnie liczba ataków serca, a jesienią, kiedy przechodzimy na czas zimowy

- maleje. Badania przeprowadzone w Szwecji wskazują, że prawdopodobieństwo ataku serca wzrasta w pierwszych trzech dniach roboczych po wprowadzeniu czasu letniego, co może być związane ze skróceniem czasu snu. Natomiast kiedy jesienią cofa się zegary o godzinę i w rezultacie ludzie mogą pospać o godzinę dłużej - ryzyko ataku serca maleje.

Wydaje się, że na ataki serca z powodu zmiany czasu narażone są bardziej kobiety niż mężczyźni oraz osoby, które nie ukończyły 65. roku życia.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor