Nie tak szybko! Zanim ekipy budowlane chwycą za pędzle upłynie jeszcze sporo czasu. Nie wiadomo nawet, czy pomysł zostanie zrealizowany. Na razie dowiedzieliśmy się, że właściciele budynku rozpatrują możliwość zmiany jego koloru z czarnego na srebrny.
Zmiana koloru najwyższego w USA wieżowca miałaby przynieść kilka korzyści. Przede wszystkim na nowo przyciągnęłaby uwagę i pozwoliła budynkowi wyróżnić się wśród kilkunastu wysokościowców w centrum miasta, co na dłuższą metę zaprocentowałoby podwyższonymi dochodami z wynajmu pomieszczeń i jego zwiedzania. Poza tym pozwoliłaby zaoszczędzić na kosztach energii zużywanej do ochładzania go latem.
Całkowity koszt przemalowania Sears Tower to minimum 50 milionów dolarów.
W oświadczeniu wydanym w tym tygodniu właściciele drapacza chmur zapewniają, że żadnych decyzji w tej sprawie w najbliższym czasie nie będzie i że jest zbyt wcześnie na jakiekolwiek spekulacje na ten temat.
Jednak gdyby postanowili, że Sears Tower zmieni kolor, to nikt, ani nic nie jest im w stanie przeszkodzić. Prawo zabrania ingerencji miasta w kosmetyczne zabiegi względem budynków, a do takich zalicza się zmiana barwy.
Większość architektów jest zgodna, że Sears powinien pozostać czarny, czyli wyjątkowy, dostojny i chicagowski. Tuz obok powstał zresztą srebrny wysokościowiec - Trump Tower - i jest najlepszym dowodem, że niekoniecznie każdy budynek musi wyglądać podobnie. Srebrnych wieżowców jest wiele. Czarnych tylko kilka.
Budowę Sears Tower ukończono w 1973 roku i aż do 1996 roku budynek ten uznawany był za najwyższy na świecie.
Do dziś utrzymuje on jednak 3 z 4 rekordów wysokości:
- najwyższy budynek wykluczając antenę,
- najwyższy budynek do szczytu dachu,
- budynek z najwyższym zamieszkałym piętrem.
Konstrukcja tego, 443 metrowego wieżowca, składającego się z 110 pięter, składa się z dziewięciu rur o kwadratowym przekroju. Wznoszą się one do 50 piętra, następnie budynek się zwęża. Dwie anteny telewizyjne wznoszą się na wysokość 527 metrów.
Zewnętrzne ściany wykonane są czarnych, aluminiowych płyt i to właśnie one poddane byłyby zabiegowi zmiany koloru.
Przy okazji warto przypomnieć kilka ciekawostek:
- Na budowę wieżowca zużyto 76,000 ton stali, co wystarczyłoby na wyprodukowanie 52 000 samochodów.
- Zainstalowane tu kable telefoniczne owinęłyby dwukrotnie kulę ziemską.
- Budynek obsługują 104 błyskawiczne windy i 18 ruchomych schodów.
- Wieżowiec posiada16,100 okien.
- 1,5 miliona turystów co roku odwiedza Sears Tower - dwie ekspresowe windy zawożą ich w czasie poniżej 60 sekund na taras widokowy na 103 piętrze, co daje prędkość 1600 stóp na minutę.