----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

30 kwietnia 2009

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Specjalna komisja stanowa ds. etyki powołana w styczniu przez Patricka Quinna zakończyła swe prace publikując listę koniecznych zmian. Zatwierdzić teraz ma jej propozycje legislatura w Springfield, której dotyczy większość uwag zawartych w dokumencie.

Zadaniem komisji było znalezienie sposobów na oczyszczenie stanowego rządu i parlamentu. Jej członkowie wywiązali się z powierzonego im zadania dostarczając we wtorek gotowy zestaw propozycji zmian prawnych, które w przyszłości zaprocentować mają m.in. większą przejrzystością działań administracji i ograniczeniem korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Wprowadzenie w życie sugestii zawartych w opracowaniu zależy teraz głównie od niewielkiej liczby najważniejszych polityków w stanie Illinois, tych samych, którzy od dziesięcioleci korzystali z niedoskonałości reformowanego systemu.

Sugerowane przez komisję niektóre zmiany:

- Ograniczenie finansowania kampanii wyborczych przez osoby prywatne do sumy $2,400, a przez komitety polityczne i grupy poparcia do $5,000. Zakaz przyjmowania przez kandydatów pieniędzy od lobbystów.

- Powierzenie nadzoru nad stanowymi przetargami niezależnej komisji. W przypadku zleceń nie podlegających przetargom lub podpisywanych na prace wykonywane natychmiast sugeruje się wzmocnienie kontroli i dokładną analizę każdej umowy. Zaleca się ich publikacje na ogólnodostępnej stronie internetowej stanu.

- Zwiększenie kar za naruszenia norm etycznych przez polityków, przyznanie dodatkowych uprawnień prokuratorowi stanowemu oraz stworzenie specjalnej grupy antykorupcyjnej w policji stanowej.

- Komisja dopatruje się źródła korupcji w strukturze stanowego rządu, a przede wszystkim w uprawnieniach osób zajmujących wysokie stanowiska do manipulacji granicami okręgów wyborczych, przez co zwiększają oni swe szanse na ponowne zwycięstwo. Dlatego zaleca się zmianę prawa tak, by jasno określało ono proces wytyczania tych okręgów wyborczych i wprowadzało do tego procesu pewne ograniczenia. Komisja postuluje również wprowadzenie ograniczeń liczby kadencji dla większości wysokich stanowisk w stanie.

- Zaleca się wprowadzenie zmian w systemie zatrudniania stanowych pracowników, wprowadzenie dla nich w życie zasad postępowania i kodu etycznego oraz rozliczanie ich z jego przestrzegania. Komisja sugeruje również zwiększenie ochrony osób, które informują o zaobserwowanych nieprawidłowościach i dostarczają dowodów na korupcję.

Reakcje w Illinois na temat wniosków komisji są różne. Lisa Madigan, obecna prokurator generalny, uważa na przykład za niepotrzebne limitowanie kadencji niektórych polityków. Chodzi jej głównie o ojca, Michaela Madigana, który jest przewodniczącym Izby Reprezentantów Illinois. Prokurator najprawdopodobniej weźmie udział w kampanii wyborczej na stanowisko gubernatora w czasie, gdy reforma rządu będzie jednym z najważniejszych tematów, a stanowisko i wpływy ojca byłyby jej bardzo przydatne.

Część polityków niechętna jest też karaniu nawet rokiem więzienia i grzywną w wysokości 250 tysięcy dolarów osób i instytucji, które wbrew zapisom Freedom of Information Act odmówią opinii publicznej dostępu do informacji.

We wnioskach komisji nie wspomniano o możliwości odwoływania przez wyborców osób wybranych na najwyższe stanowiska, czym rozczarowany jest nowy gubernator, Pat Quinn. Temat ten dwukrotnie pojawił się przy okazji oskarżeń pod adresem Roda Blagojevicha i prób pozbawienia go władzy, co okazało się możliwe dopiero za pomocą impeachmentu.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor