Spoglądając na tegoroczne temperatury z trudem pamiętamy rok 1995 i setki ofiar gwałtownej fali upałów w Chicago. Grupa naukowców zrzeszona w Union of Concerned Scientists przewiduje, że w najbliższej przyszłości sytuacja sprzed 14 lat powtórzy się i z czasem stanie się normą.
Jeśli problem globalnego ocieplania klimatu nie zostanie szybko rozwiązany, to rejon Chicago stanie się wkrótce w okresie letnim przedsionkiem piekieł ze średnimi temperaturami powyżej 100 stopni F – wyczytać można w raporcie opracowanym przez grupę naukowców zajmujących się środowiskiem naturalnym. Uważają oni również, że jakość powietrza obniży się tu gwałtownie, choć już w tej chwili zajmujemy drugie miejsce w kraju pod względem ilości zanieczyszczeń.
Wysokie temperatury wpłyną nie tylko na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, ale wywołają poważne zmiany w rolnictwie naszego regionu. Uprawy narażone będą na działanie suszy, wzrośnie liczba szkodników, a coraz częstsze powodzie niszczyć będą zbiory. Problem dotyczy również hodowców bydła. W związku ze wzrostem temperatur produkcja mleka spadnie lub zostanie przeniesiona dalej na północ.
„Globalne ocieplenie będzie wielkim wyzwaniem dla mieszkańców Illinois” – piszą autorzy raportu. W połowie wieku ponad 50 dni w roku charakteryzować się będzie temperaturami powyżej 90 stopni. Obecnie notuje się średnio zaledwie 15 takich dni w roku. Każde lato przypominać będzie rok 1995, gdy w wyniku przegrzania organizmu zmarło w samym Chicago kilkaset osób. Co pięć lat miasto narażone będzie na warunki z jakimi walczyła w 2003 r. Europa, gdy życie w wyniku wysokich temperatur straciło ponad 1000 osób. Pod koniec XXI wieku klimat w Illinois podobny będzie do obserwowanego obecnie we wschodnim Teksasie. Przytaczane prognozy są wynikiem analiz klimatycznych przeprowadzonych w 2007 r. przez Intergovernmental Panel on Climate Change.
Raport przedstawia dwa scenariusze. W pierwszym wzrasta wielka fala upałów i emisja gazów cieplarnianych wpływając na jakość życia w wymienionych regionach. W drugim zmiany udaje sie powstrzymać dzięki wspólnemu wysiłkowi międzynarodowej społeczności, zwłaszcza najbardziej rozwiniętych krajów świata.
Z raportem nie zgadzają się wszyscy naukowcy, przedstawiając inne przyczyny ocieplania klimatu, niezależne od działalności człowieka. To tylko jedna z wielu teorii. O tym, czy sprawdzi się, przekonamy się już za kilka lat.