Od kilku miesięcy przygotowywaliśmy się na tę chwilę. Początek sezonu grypowego i powrót tzw. świńskiej grypy. Opublikowany w sierpniu raport specjalnej komisji federalnej opracowany na zlecenie Białego Domu ocenia, iż w okresie od września do kwietnia wirusem H1N1 zarazi się ponad 2 miliony osób w całym kraju. Przewidywana liczba przypadków śmiertelnych może wynieść od 30,000 do nawet 90,000. Ciągłym zagrożeniem wciąż pozostaje zwykła grypa, która każdego roku atakuje miliony osób, w tym średnio 37 tysięcy śmiertelnie.
Wiadomo też, że nowy wirus jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Od kwietnia zmarło ich na świńską grypę 49. Ostatni przypadek miał miejsce w Teksasie, gdzie w minioną niedzielę zmarła w szpitalu 14 letnia dziewczynka.
Na razie powiat Cook nie odnotował ani jednego takiego przypadku, jednak lekarze przekonani są, że, niestety, sytuacja ta w najbliższym czasie zmieni się. Oprócz codziennej profilaktyki specjaliści przypominają o szczepionkach przeciw nowemu wirusowi. Powinny one być dostępne w Illinois już za dwa tygodnie. Dzieciom powyżej 10 roku życia wystarczy jedna dawka, która zaczyna chronić organizm w 8 do 10 dni od zabiegu, podobnie jak ma to miejsce u osób dorosłych – informuje National Institutes of Health. W przypadku dzieci młodszych może wystąpić konieczność powtórzenia szczepienia po 21 dniach. Na razie nie ma na ten temat oficjalnych zaleceń, jednak naukowcy z NIH przekonani są, iż wkrótce się one pojawią. Wyniki badań na najmłodszych nie zaskoczyły lekarzy zważywszy, że dla kilkulatków potrzebne są zazwyczaj dwie dawki przeciw zwykłej grypie. Oznacza to, iż nowy wirus zachowuje się podobnie, co daje nadzieje na skuteczność programu szczepień.
U.S. Centers for Disease Control and Prevention podaje, iż na całym świecie na świńską grypę zmarły w 2009 r. już 522 osoby. Jednocześnie komisja federalna ostrzega, że wraz ze spadkiem temperatur oraz powrotem uczniów do szkół wszystkie liczby zaczną gwałtownie rosnąć. Specjaliści dostrzegają podobieństwa pomiędzy obecną sytuacją, a epidemią z 1957 r. gdy na grypę zmarło w USA ponad 70 tysięcy osób.
„Nie mamy pewności co do przyszłych wydarzeń – mówi John Brennan, prezydencki doradca Homeland Security – Próbujemy przygotować się na kilka scenariuszy”.
Na razie w Illinois, podobnie jak w innych stanach, szpitale odnotowują wyjątkowo wysoką liczbę odwiedzin osób z podobnymi do grypy objawami. Nie znaczy to jeszcze, iż częściej chorujemy. Po prostu w wielu przypadkach rezygnujemy z domowego leczenia środkami dostępnymi bez recepty i decydujemy się na badanie lekarskie – twierdzą przedstawiciele tych placówek.
Znamy większość ostrzeżeń i zaleceń dotyczących świńskiej grypy, gdyż sporo danych na ten temat pojawiało się w mediach od czasu pojawienia się wirusa. Warto jednak na początku sezonu przypomnieć podstawowe informacje.
-Objawy podobne są do zwykłej grypy. Wystąpić mogą wszystkie lub tylko ich część: gorączka(zdarzają się jednak przypadki bez podwyższonej temperatury ciała), kaszel, ból gardła, katar, bóle mięśni i głowy, dreszcze, zmęczenie i ogólne osłabienie, wymioty, biegunka.
-U większości osób wystąpi łagodna odmiana choroby, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłej grypy. Niepotrzebne będą specjalne lekarstwa antywirusowe, zadecydować musi o tym jednak lekarz.
- W niektórych przypadkach, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, osób starszych i chorych, kobiet w ciąży istnieje duże ryzyko infekcji bakteryjnej w wyniku osłabienia organizmu przez wirusa. To wtedy najczęściej zagrożone jest życie pacjenta. Osoby należące do tych grup powinny niezwłocznie trafić pod opiekę lekarską w momencie wystąpienia pierwszych objawów grypy.
Oczywiście u wszystkich, nie tylko należących do grup podwyższonego ryzyka wystąpić może groźna odmiana choroby. Zwrócić należy wówczas uwagę na nadzwyczajne znaki ostrzegawcze, które świadczą o potrzebie udzielenia natychmiastowej pomocy.
U dzieci należą do nich:
-szybki oddech lub problemy z oddychaniem, niebieskawy odcień skóry, niechęć do picia odpowiedniej ilości płynów, brak reakcji na bodźce, niechęć do rozmowy, problem z obudzeniem, powrót gorączki i kaszlu po okresie osłabienia objawów grypy.
U dorosłych znakami takimi są:
-problemy z oddychaniem, szybki oddech, ból albo ucisk w dolnej części brzucha, gwałtowne zawroty głowy, dezorientacja, poważne wymioty lub ich nawroty.
Stan Illinois przygotował nieco materiałów dotyczących wirusa H1N1 w języku polskim, jednak podamy adres strony stanu Michigan, gdzie na podobne pytania odpowiedziano znacznie lepiej, również w języku polskim. Strona powstała w maju, więc nie zawiera jeszcze danych dotyczących szczepionek, a wyłącznie podstawowe dane dotyczące choroby i jej objawów:
http://www.michigan.gov/documents/mdch/8SwineFluAndYou-Polish_277102_7.pdf