----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

10 grudnia 2009

Udostępnij znajomym:

Prawie dwie godziny trzeba było czekać we wtorek w kolejce po autograf i dedykację byłego gubernatora, który podpisywał swe książki na University of Chicago. Patrząc na kilkuset osobowy tłum i uśmiechniętego Roda Blagojevicha trudno było uwierzyć, że w czerwcu rozpoczyna się jego proces, a on sam uznany został za jednego z najbardziej skorumpowanych polityków Illinois.

 

Dwa dni później, dokładnie w pierwszą rocznicę aresztowania byłego gubernatora przez FBI jego następca, Pat Quinn, podpisał nowe prawo, nakładające po raz pierwszy w historii naszego stanu ograniczenie wysokości wyborczych donacji. Wybranie tej daty nie było przypadkowe. Chodziło o podkreślenie nowego kursu w polityce, zerwanie ze starymi zasadami i zwrócenie uwagi na zmiany w kodeksie etycznym, którego częścią jest podpisana ustawa.

Większość obserwatorów lokalnej sceny politycznej uważa, że jest to krok we właściwym kierunku, choć stanowczo za mały. W podpisanym prawie występuje zresztą kilka kruczków pozwalających na uniknięcie limitów w niektórych przypadkach.

„Wprowadzenie pierwszy raz w historii Illinois ograniczeń wyborczych kontrybucji to wyraźny sygnał, że stanowa administracja nie jest na sprzedaż” – powiedział demokratyczny senator Don Harmon reprezentujący Oak Park w Springfield, będący jednocześnie jednym ze sponsorów nowej ustawy.

Reforma kodeksu etycznego inspirowana była skandalem w poprzedniej administracji.

9 grudnia 2008 r. Rod Blagojevich został aresztowany pod zarzutem próby sprzedaży senatorskiego fotela po Baracku Obamie. W zamian za nominacje próbował wymusić wysokie donacje na swoje konto wyborcze lub wysokie posady dla siebie i swej małżonki. W styczniu parlament stanowy zadecydował o usunięciu go z zajmowanego stanowiska. W czerwcu ma się rozpocząć proces o korupcję, którego będzie głównym oskarżonym.

Jak dotąd były gubernator nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Przez cały rok uczestniczył w programach telewizyjnych i radiowych, gdzie przekonywał o swej niewinności. Na rynku ukazała się książka pt. The Governor, która przedstawia wydarzenia z jego punktu widzenia. To właśnie jej kopie podpisywał we wtorek w uniwersyteckiej księgarni.

Limity donacji wyborczych zapisane w nowej, podpisanej przez Quinna ustawie, wchodzą w życie w 2011 r.

Na przykład osoba prywatna nie może przekazać na konto wybranego przez siebie kandydata więcej, niż $5,000 zarówno w prawyborach, jak i głosowaniu właściwym. Prywatne biznesy, związki zawodowe i stowarzyszenia mogą przekazać sumę dwa razy większą. Komitety polityczne popierające danego polityka mogą wpłacić do $50,000 podczas każdych wyborów.

Prawo ma na celu ograniczenie wpływu osób prywatnych i organizacji na stanowe władze. Poza nałożeniem ograniczeń kontrybucji wyborczych ustawa nakazuje przewiduje nieregularne kontrole finansów przez State Board of Elections.

Republikanie nie uznają podpisanej ustawy za sukces i uważają, że jest ona wciąż zbyt liberalna.

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor