Demokratyczny kongresman z Illinois, Luis Gutierrez, przedstawił we wtorek pierwszy w obecnej kadencji projekt kompleksowej reformy imigracyjnej. Umożliwiłaby ona staranie się o legalizację pobytu prawie 12 milionom nielegalnie przebywających w USA osób pod warunkiem, że m.in. nie byli wcześniej karani, zapłacą zaległe podatki i nauczą się języka angielskiego.
Zaproponowana przed kilkoma dniami ustawa bardziej sprzyja imigrantom, niż ostatnia, zaproponowana wspólnie przez obydwie partie jeszcze za kadencji poprzedniej administracji. Dlatego niemal natychmiast ściągnęła na siebie krytykę nie tylko republikanów, ale także części demokratów, uważających, że jest ona nie tyle reformą obecnego prawa, co amnestią dla milionów osób.
Przewodniczący grupie polityków pracujących nad projektem Luis Gutierrez, który zawsze był zwolennikiem przyjęcia programu legalizacyjnego dla nielegalnych imigrantów, opowiada się bowiem za otwarciem ścieżki do obywatelstwa osobom nie posiadającym dokumentów pobytowych jeśli nie byli wcześniej karani, zapłacą zaległe podatki i nauczą się jęz. angielskiego. Kongresman opowiada się także za włączeniem do reformy elementów Dream Act, czyli ustawy pozwalającej młodym, nielegalnym imigrantom na podejmowanie studiów i służby wojskowej w USA w zamian za legalizację pobytu.
Oprócz ułatwień w otrzymaniu dokumentów pobytowych projekt zakłada likwidację obowiązującego w tej chwili zapisu pozwalającego lokalnym służbom porządkowym, np. policji, występowanie w roli agentów imigracyjnych kontrolujących dokumenty i otwierających procesy deportacyjne. Nowa ustawa przewiduje też dodatkowe 100,000 wiz dla krajów, z których pochodzi największy odsetek nielegalnych imigrantów w USA oraz przyspieszenie procesów przyznawania pobytu osobom spokrewnionym z obywatelami Stanów Zjednoczonych.
Wspomniana ustawa jest pierwszym, konkretnym projektem zmian w prawie imigracyjnym podczas obecnej kadencji Kongresu. Zajmie się nią Izba Reprezentantów, choć równolegle nad reformą imigracyjną pracować będzie Senat.
Inicjatywę Gutierreza poparły już organizacje broniące praw imigrantów oraz większość adwokatów zajmujących się tymi sprawami.
Więcej na temat propozycji, sposobów jej wspierania, a także przetłumaczoną na język polski treść ustawy znaleźć można na stronie www.inicjatywapolonijna.org