----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

01 kwietnia 2010

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Parental Notice of Abortion Act jest zgodny ze stanową Konstytucją i nie narusza prywatności poddających się aborcji młodych dziewcząt – postanowił sąd. Decyzja przybliża wprowadzenie w życie kontrowersyjnego rozporządzenia nakazującego informowanie rodziców osoby niepełnoletniej o planowanej aborcji, jednak na razie nie zezwala jeszcze na jego egzekwowanie.

Próby wprowadzenia tego zapisu trwają nieprzerwanie od 1995 r. Przez 15 lat ścierają się ze sobą prawnicy reprezentujący zwolenników i przeciwników nakazu informowania rodziców lub opiekunów. Do tej pory nie było jasne, czy rzeczywiście naruszona w ten sposób byłaby prywatność nieletnich dziewcząt decydujących się na zabieg, co sugerowały The American Civil Liberties Union (ACLU).

Sędzia Daniel A. Riley, ten sam, który w ubiegłym roku wprowadził moratorium na obowiązywanie prawa stwierdził, iż zgodne jest ono z Konstytucją Illinois i jest „niefortunnym zapisem legislacyjnym”. Riley uznał, iż poinformowanie opiekunów ciężarnej nastolatki o planowanej aborcji w większości przypadków leży w jej interesie.

Jednocześnie wydłużył moratorium na wprowadzenie ustawy w życie o kolejne 60 dni dając stronom konfliktu czas na szczegółowe zapoznanie się z decyzją i przygotowanie kolejnych odwołań. Sąd przyznał też, że ewentualne wprowadzenie Parental Notice of Abortion Act może dla wielu młodych kobiet oznaczać dodatkowe cierpienia fizyczne i psychiczne.

Kontrowersyjna ustawa mówi, że każdy lekarz w naszym stanie wykonujący aborcję u osoby poniżej 18 roku życia zobowiązany będzie do powiadomienia o tym legalnych jej opiekunów co najmniej 48 godzin przed planowanym zabiegiem. Informacja taka przekazywana będzie rodzicom, dziadkom lub innym, wskazanym prawem osobom. W przypadku niepodporządkowania się temu nakazowi lekarz poniesie dotkliwe kary pieniężne i narażony będzie na utratę licencji pozwalającej na wykonywanie zawodu. 

W tej chwili lekarz nie ma takiego obowiązku, w związku z czym wiele dziewcząt poddaje się temu zabiegowi bez powiadamiania rodziców. Z usług klinik aborcyjnych w Illinois korzystają nastolatki z kilkunastu innych stanów, gdzie taki nakaz został już wprowadzony.

Przeciwnicy kontrowersyjnego prawa przypominają, że większość młodych kobiet dokonuje zabiegu usunięcia ciąży w porozumieniu ze swoimi rodzicami. Te, które samotnie podejmują  taką decyzję mają zazwyczaj ważne ku temu powody. W proponowanej ustawie istnieje wprawdzie kilka wyjątków, wśród nich z obowiązku powiadamiania opiekunów można zrezygnować jeśli decydująca się na aborcję dziewczyna była seksualnie i fizycznie napastowana przez jednego lub oboje rodziców, jednak ostatecznie zgodę na to ma wydawać sąd.

Parental Notice of Abortion Act próbował w 1995 r. wprowadzić w życie ówczesny republikański gubernator, Jim Edgar. Jednak w kilka godzin po jego podpisaniu został  unieważniony przez stanowy Sąd Najwyższy, który stwierdził, że niezgodny jest z innymi zapisami gwarantowanymi przez Konstytucję.

W 2006 r. zapowiedziano ponowne rozpatrzenie aktu. Prace nad nim trwały przez kolejne 3 lata, zakończone w lipcu 2009 r. unieważnieniem decyzji sądu z 1995 r. i zezwoleniem na wprowadzenie go w życie.  Nic z tego nie wyszło, gdyż ponownie, zaledwie kilka godzin później sąd zablokował ustawę na wniosek ACLU.

Ostatnie decyzja sądu odrzuca część zarzutów ze strony tej organizacji, nie oznacza jednak jeszcze wprowadzenia aktu w życie.

 

 

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor