----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

01 kwietnia 2010

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

1 kwietnia rusza kolejny etap przebudowy i naprawy dróg w Chicago i jego okolicach. Mimo, że początek prac wypada dokładnie w prima aprilis, czyli dzień żartów, to niewielu kierowcom będzie wesoło.

Lower Wacker Drive i Congress Parkway Bridge zostaną jednocześnie poddane remontom. W tym samym czasie rozpocznie się wymiana nawierzchni na Eisenhower, czyli autostradzie nr 290 na 27 milowym odcinku pomiędzy Congress i Wolf Rd. a także remont części wiaduktów przebiegających nad tą drogą szybkiego ruchu. Prawdopodobnie przez kolejny rok trudno ją będzie tak nazywać, skoro połowa linii w obydwu kierunkach zostanie zamknięta, a przez część lata do dyspozycji kierowców podróżujących nocą pozostawiona będzie zaledwie jedna.

Teoretycznie Illinois Department of Transportation mógł wspomniane prace rozłożyć na dłużej. Jednak realizacja planów zajęłaby wówczas ponad 10 lat. Dzięki skomasowaniu wszystkich projektów w jednym czasie przejazd w tych rejonach utrudniony będzie „tylko” przez rok.

 Most, po którym przebiega Congress w śródmieściu Chicago naprawiany będzie w dwóch etapach. W pierwszym zamknięta będzie linia wschodnia, co zmusi cały ruch do korzystania wyłącznie z linii zachodniej. W przyszłym roku nastąpi zmiana. Cały projekt kosztować będzie ponad 33 mln. dolarów.

Bardzo ambitnym projektem, i być może najbardziej uciążliwym dla miasta, będzie przebudowa Wacker Drive. Do dyspozycji kierowców pozostawiona będzie zaledwie jedna linia w każdym kierunku. Zamknięte zostaną wszystkie podziemne skróty, z których do tej pory chętnie korzystali kierowcy.

27 milowy odcinek I-290 otrzyma nową nawierzchnię. Utrudnienia w ruchu drogowym odczuwalne będą od centrum, aż do Wolf Rd. na dalekich przedmieściach.

„Mam wrażenie, jakby ktoś próbował zamknąć miasto” – mówił jeden z kierowców na co dzień podróżujący po Eisenhower, a następnie wybierający Congress na wjazd do śródmieścia. On i tysiące innych osób przez najbliższych kilkanaście miesięcy będą musieli wybierać alternatywne trasy lub przygotować się na spore opóźnienia.

Według Illinois Department of Transportation z Congress Bridge każdego dnia korzysta aż 140 tysięcy kierowców. Po wspomnianym odcinku I-290 porusza się dziennie ponad 200 tysięcy samochodów.

IDOT proponuje jako trasy alternatywne Stevenson Exp. Kennedy, a nawet Roosevelt Rd.

Podobno realizacja wszystkich projektów w jednym czasie zaoszczędzi sporo pieniędzy, poza tym przedstawiciele departamentu porównują operację z szybkim zerwaniem plastra ze skóry:

„Może będzie bolało bardziej, ale za to znacznie krócej”.

Wszystkim podróżującym każdego dnia po I-290, Wacker Drive i Congress życzymy wytrwałości.

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor