----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

22 kwietnia 2010

Udostępnij znajomym:

Wojciech Seweryn, artysta plastyk, jedna z 96 ofiar tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, był twórcą Pomnika Ofiar Katynia wzniesionego w Chicago. Nazywał go „testamentem swojego życia”. Jego ojciec, Mieczysław Seweryn, był oficerem 16. Pułku Piechoty. Krótko po narodzinach syna został uwięziony w obozie w Kozielsku, a następnie zamordowany. W czwartek, 22 kwietnia, Wojciech Seweryn pochowany został na cmentarzu parafialnym w rodzinnym Żabnie k. Tarnowa.

Urodził się w 1939 r. w Tarnowie. Ukończył w tym mieście Liceum Sztuk Plastycznych. Później studiował na ASP w Krakowie. W latach 70. wyemigrował do USA, gdzie osiadł w Chicago.

Był inicjatorem powstania Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich w Chicago, nazywanego pomnikiem Golgoty Wschodu. Zaprojektowany przez Seweryna pomnik znajduje się na cmentarzu świętego Wojciecha w Niles. Został uroczyście odsłonięty 17 maja 2009 r. Poświęcił go kardynał Józef Glemp. Wojciech Seweryn nazywał Pomnik Ofiar Katynia „testamentem swojego życia”.

„Za wybitne zasługi w upamiętnianiu losów narodu polskiego, za działalność społeczną i charytatywną” Wojciech Seweryn - postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego z dnia 8 maja 2009 r. - został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wykonując obowiązki prezydenta RP odznaczył pośmiertnie Wojciecha Seweryna Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył w jego imieniu wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz rodzinnego Żabna, Tarnowa oraz konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie Allen Greenberg.

Burmistrz Żabna Stanisław Kusior wspominał ostatnią wizytę Wojciecha Seweryna w rodzinnym miasteczku, na kilka dni przed katastrofą prezydenckiego samolotu. Zasadzono wtedy dąb upamiętniający zbrodnię katyńską, a artysta przekazał władzom miasteczka projekt pomnika. Artysta chciał, aby tam powstał pomnik.

„Myślę, że to jego testament. Chciałbym, żeby pomnik powstał z okazji 75. rocznicy zbrodni w Katyniu i 5. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem” - zadeklarował burmistrz.

Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, który na kilkanaście dni przed katastrofą pod Smoleńskiem uhonorował artystę statuetką tarnowskiego „Anioła Ciepła”, zadeklarował spełnienie wyrażonej wtedy jego woli. Wojciech Seweryn poprosił wtedy, jako przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Stalinizmu w Chicago, o umieszczenie na monumencie tablicy pamiątkowej od mieszkańców tego miasta oraz ewentualne umieszczenie kopii fragmentu pomnika w Tarnowie.

„Honorowe zobowiązanie wobec Wojciecha Seweryna, ma dla nas wyjątkowe znaczenie. W tym celu, pod koniec maja, do Chicago pojedzie tarnowska delegacja” - zadeklarował Ścigała.

 

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor