Pełniący obowiązki prezydenta RP Bronisław Komorowski poinformował o zmianie daty wyborów, które pierwotnie miały odbyć się w Polsce na przełomie września i października. Nowy termin to 20 czerwca.
Oznacza to, że Polacy mieszkający w USA głosować będą dzień wcześniej, w sobotę, 19 czerwca.
Specjalny Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Chicago informuje, iż data wyborów została wyznaczona na dzień 20 czerwca 2010 r., co oznacza, że w Polsce głosowanie odbędzie się w dniu 20 czerwca 2010 r. w godzinach 6.00 -20.00 , natomiast w Stanach Zjednoczonych Ameryki głosowanie odbędzie się w sobotę dnia 19 czerwca 2010 r. w godzinach 6.00-20.00.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, określającym terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych, informacje o numerach i granicach obwodów głosowania za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych zostaną podane do publicznej wiadomości nie później niż w dniu 30 maja 2010r.
Niezwłocznie po utworzeniu obwodów głosowania za granicą, nastąpi rejestracja wniosków wyborców przebywających za granicą o wpisanie do spisów wyborców w poszczególnych obwodach głosowania. Rejestracja wniosków zostanie zakończona w dniu 17 czerwca 2010 r. do godz. 24.00.
Konsulat Generalny RP w Chicago planuje utworzenie łącznie ośmiu obwodowych komisji wyborczych, siedem w aglomeracji chicagowskiej oraz jednej w aglomeracji Detroit.
Szczegółowe informacje na temat siedzib obwodowych komisji wyborczych w okręgu konsularnym zostaną podane w odrębnym komunikacie niezwłocznie po wydaniu Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie utworzenia obwodów głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Więcej informacji na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl