Malware atakuje użytkowników iPada
Użytkownicy Apple iPad zostali poinformowani o rozprzestrzeniającym się drogą mailową zagrożeniu, które może zezwolić hakerom na nieautoryzowany dostęp do zainfekowanego komputera.
Wirus rozsyłany jest za pośrednictwem niechcianych wiadomości e-mail, które zachęcają odbiorcę do pobrania najnowszej wersji programu iTunes w celu aktualizacji oprogramowania iPad. Po kliknięciu na link zamieszczony w wiadomości, użytkownik zostaje przekierowany do strony będącej imitacją legalnej witryny umożliwiającej pobranie oprogramowania iTunes. Niestety, zamiast nowej wersji popularnego programu, na systemie operacyjnym zainstalowany zostaje malware.
Należy zawsze wystrzegać się linków rozsyłanych drogą mailową, lub przez komunikatory. Zdarza się, że producent informuje drogą emailową o aktualizacjach swojego oprogramowania, jednak nawet wtedy należy sprawdzić czy na pewno pobieramy oryginalne uaktualnienie
AOL sprzedało komunikator ICQ za 187,5 miliona dolarów
Pierwszy na świecie komunikator, czyli ICQ, został sprzedany przez firmę AOL. Nabywcą okazała się rosyjska internetowa firma Digital Sky Technologies.
ICQ to komunikator z Izraela, który szybko podbił świat, gdyż był… pierwszy. Nawet w naszym kraju, zanim nastała era Gadu-Gadu, wszyscy korzystali z ICQ. Niestety, nie jest już ono taką potęgą – DST kupiło od firmy AOL komunikator za 187,5 miliona dolarów. Warto przypomnieć, że AOL kupiło go w 1998 roku od twórców, firmy Mirabilis, za 407 milionów dolarów.
Cyfrowy wszechświat wkrótce będzie mierzony w Zetabajtach
Do mierzenia rozmiaru "cyfrowego wszechświata" wkrótce nie wystarczą już Petabajty. Już w tym roku cyfrowy dobytek ludzkości trzeba będzie określać przy pomocy Zetabajtów.
Wielkość wszystkich materiałów cyfrowych z całego świata szacuje się obecnie na 8 milionów Petabajtów, z których każdy oznacza w przybliżeniu milion Gigabajtów. Już w tym roku, cyfrowy wszechświat ma jednak być liczony już w Zetabajtach, z których każdy odpowiada jednemu milionowi Petabajtów, a więc tryliardowi (1 000 000 000 000 000 000 000) bajtów.
Gwałtowny wzrost "cyfrowego wszechświata" ma związek z ogromnym wzrostem popularności serwisów społecznościowych, internetowych serwisów z filmami, fotografii cyfrowej oraz telefonów komórkowych.Około 70 procent światowych materiałów cyfrowych, generowanych jest przez indywidualnych użytkowników, ale przechowują je firmy na swoich stronach przechowujących dane, jak na przykład Flickr czy YouTube.
Najnowsze informacje o rozmiarze cyfrowego wszechświata opublikowała firma IDC, która swój pierwszy coroczny raport wydała w 2007 roku, kiedy cyfrowy dorobek ludzkości wynosił 161 tysięcy Petabajtów. Od tamtej pory, cyfrowy wszechświat rozrósł się więc niemal 50-krotnie.
Kwantowy szyfr do odczytania tylko w jednym miejscu
Szyfrowane wiadomości zawsze można przechwycić. Nie wiadomo wtedy gdzie i kto je przeczyta. Jednak nowy system komunikacji kwantowej gwarantuje, że odbiorca jej nie otrzyma, jeśli nie znajdzie się w jednym, ściśle określonym miejscu.
Fizyka kwantowa od dawna jest uważana za przyszłość kryptografii. Nie tylko umożliwia tworzenie zupełnie losowych liczb, ale również, przy przesyłaniu tajnego klucza do informacji przez światłowód, każda próba jego zdobycia może zostać wykryta.
Taka technologia została już użyta podczas wyborów w Szwajcarii w 2007 roku. Jej słabość polega jednak na tym, że przesłanie dodatkowych danych, które nadają sens kwantowej informacji, jak również ustanowienie bezpiecznego połączenia, odbywa się klasyczną drogą bezprzewodową. Można więc przechwycić utajnione dane "udając" odbiorcę.
Systemu nie da się oszukać, bo nie można być bliżej wszystkich trzech masztów na raz, niż odbiorca. A każde opóźnienie wywołane przesyłaniem między sobą danych przez grupę hackerów może zostać wykryte.
Nowy system może zostać łatwo wprowadzony do użytku, bo korzysta z już istniejących technologii. Dzięki temu informacje przesyłane między oddziałami banków instytucjami państwowymi mogą szybko stać się bardzo bezpieczne
Opracowanie na podstawaie witryn internetowych, Tomek Kosowski