Historii znanych jest wiele dzieci obdarzonych nadzwyczajnym talentem, ale tylko kilkoro z nich uznano za cudowne dzieci. Oczywiście należałoby najpierw uzgodnić definicje, ale czy “cudowność”, zwłaszcza dzieci, podlega zdefiniowaniu? Do dzieci podchodzimy ze szczególną dozą emocji: skłonni jesteśmy do zachwytów, bo w istocie dzieciństwo samo w sobie jest zachwycające i my-dorośli zawsze możemy czerpać nauki i odświeżać nasze zmęczone wnętrze w obcowaniu z maluchami. W tym sensie, każde dziecko w jakiś sposób ma potencjał cudowności jako istota niepowtarzalna. Niezwykle trudno zatem dokonać przeglądu dorobku ludzkości i wybrać spośród tysięcy wybitnych życiorysów tych kilka. Umówmy się więc, zgodnie z powszechnym odczuciem, że cudowne dziecko, to takie, którego umiejętności w określonej dziedzinie lub w kilku przerastają umiejętności dorosłych. Jest przy tym obdarzone niezwykle wysoką inteligencją, posiada nadzwyczajną wiedzę – jego zdolność uczenia się graniczy z cudem.
Wiele powstało podobnych rankingów i oczywiście różnią się od siebie. Lista, którą przytaczam, znajduje się na popularnej stronie internetowej List Universe – na której można znaleźć wiele ciekawych materiałów, a jej twórcom i autorom przyświeca nadrzędny cel propagowania nauki i wiedzy. Strona odwiedzana jest miesięcznie przez ok. 1,5 miliona internautów, w większości młodych ludzi, cytowana jest przez tak renomowane media, jak m.in. BBC Radio, BBC Television, World News International, czy New York Times.
Wśród dziesięciu najwspanialszych znanych historii cudownych dzieci znajdują się przedstawiciele różnych epok, różnych narodowości, różnych dziedzin. Jest wśród nich Fryderyk Chopin. Lista jest intrygująca - warto ją poznać.
Miejsce 10. Fryderyk Chopin, Polska (1810–1849) KOMPOZYCJA.
Dzieciństwo i młodość kompozytora są dla nas - Polaków szczególnie ważne, bo przesądziły o całym jego życiu i twórczości, zaś młodzieńcze dokonania są koronnym argumentem w wojnie z Francuzami o polskość Chopina. Wiele jest relacji świadków, listów i dokumentów mówiących o niezwykłym talencie małego Fryderyka. W 200 Rocznicę urodzin, czyli w bieżącym roku ogłoszonym powszechnie Rokiem Chopina, wydawanych jest na całym świecie mnóstwo prac badawczych, artykułów, książek analizujących każdy ślad życia i twórczości kompozytora. Pozostawmy na koniec omówienie najciekawszych epizodów z życia małego Chopinka (jak zdrobniale nazywała go warszawska prasa).
Miejsce 9. Carl Friedrich Gauss (1777 – 1855) Niemcy - MATEMATYKA
Zwany Księciem Matematyki. Pochodził z Brunszwiku, z ubogiej rodziny chłopskiej. Ojciec jego był ogrodnikiem. Już w wieku ok. 4- 5 lat wypytywał starszych o znaczenie liter i sam nauczył się czytać. Ale zanim posiadł tę umiejętność, zadziwiał wszystkich sprawnością liczenia w pamięci. Następnie okazało się, że ma nadzwyczajny talent do nauki języków - tak starożytnych, jak i nowoczesnych. Jego wybitne zdolności zwróciły powszechną uwagę i młodzieniec został przedstawiony księciu Karolowi Ferdynandowi z Brunszwiku, który zaopiekował się nim, a później przyznał dożywotnią pensję. Już w gimnazjum Gauss zaczął studiować Principia Newtona. We wczesnych latach młodzieńczych dokonał pierwszych z długiej listy odkryć w dziedzinie matematyki, fizyki i astronomii. Wiele z tych odkryć okazało się być przełomowymi dla dalszego rozwoju nauk ścisłych. W wieku trzydziestu lat został profesorem matematyki i kierownikiem obserwatorium astronomicznego w Getyndze. Był też filozofem. Uważał, że nauki ścisłe nie mogą do końca wyjaśnić zjawisk natury, a najdoskonalszym mechanizmem poznania świata jest ludzki umysł.
Ciąg dalszy nastąpi.
Barbara Bilszta