----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

03 czerwca 2010

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Odchodzę z Facebooka

Wczoraj obchodziliśmy pierwszy dzień pod hasłem "Odchodzę z Facebooka". Taką wolę zadeklarowało 26 tysięcy użytkowników tego niezwykle popularnego serwisu społecznościowego.
Nie wydaje się jednak, aby rzeczywiście tyle osób mogło odejść z "Fejsa". Pomimo rosnących obaw związanych z ochroną danych osobowych w serwisie, eksodus nie powinien być tak duży - użytkownicy zbyt mocno przywykli do Facebooka - uważa firma badawcza Vision Critical.
Facebook od kilku miesięcy ma kłopoty z prywatnością swoich użytkowników. Nie dość, że w serwisie pojawiła się luka pozwalająca cyberprzestępcom na usuwanie osób z listy znajomych użytkownika, to ujawniono także, że sam Facebook ujawniał firmom trzecim dane swoich użytkowników (to tylko niektóre z wpadek). Facebook ma prawie 500 milionów użytkowników - nawet, gdyby z powodów bezpieczeństwa z serwisu zrezygnowało ich 26 tysięcy, jest to kropla w morzu korzystających z usługi.

Najszybszy układ świata

W 2007 firma Northrop Grumman pobiła światowy rekord, tworząc najszybszy tranzystor. Dziś ta sama firma ogłosiła, że pobiła rekord w prędkości układu scalonego, zbliżając się coraz bardziej do 1 THz (1 000 000 000 000 Hz!).
Nowy układ scalony działa z częstotliwością 0,67 terahertza, czyli wykonuje 0,67 biliona cykli na sekundę. To niemal dwukrotnie więcej, niż osiągał dotychczasowy rekordzista.
Terahertzowy Monolityczny Układ Scalony (TMIC) został zbudowany jako część programu Elektroniki Terahertzowej rozwijanego przez amerykańską agencję technologii wojskowych DARPA. Chce ona stworzyć elektronikę nowej generacji, która będzie działała na częstotliwościach wyższych niż 1 THz. Takie obwody elektroniczne mogłyby doprowadzić do stworzenia rewolucyjnych technologii telekomunikacyjnych, czujników działających na falach długości poniżej 1 nm czy terahertzowych systemów obrazowania.          

Commodore chce mieć własny Eee Keyboard

Wprowadzenie klawiatury Eee Keyboard na rynek zajęło Asusowi ponad rok. I zresztą nie wyszło mu to najlepiej. Commodore najwyraźniej chce wejść w te same buty ze swoją klawiaturą Invictus. Nie wiążemy z tym pomysłem wielkich nadziei, zwłaszcza, że Commodore zaczerpnęło od Asusa większość rozwiązań.
Różnica to procesor graficzny NVIDIA ION i godzinę dłużej działająca bateria, co też żadną rewelacją nie jest. Co jeszcze można znaleźć w tym komputerze-klawiaturze? Nie wiadomo zbyt wiele, na pewno jednak będzie to procesor Atom, bezprzewodowe HDMI, rysik do ekranu i opcjonalną, srebrną obudowę. Super.
Dla przypomnienia, ASUS w swojej klawiaturze oferuje 5-calowy ekran 800 x 380 z wielodotykiem i podświetleniem LED, procesor Intel Atom N270, 1GB DDR2 RAM, Wi-Fi, Bluetooth i trzy porty USB, jeden - HDMI, jeden - VGA i jeden sieciowy. Ma dyski SSD 16GB lub 32GB i działa na Windows XP.

Apple jest największą firmą IT świata

Wielkie jabłko z Cupertino, oficjalnie zostało największą firmą IT świata. Zdaniem Wall Street, bo Microsoft będzie miał poważny problem, aby się z tym pogodzić.
Tym samym Microsoft spadł z piedestału, który okupował od bardzo wielu lat. Można śmiało powiedzieć, że na pewno od czasu, gdy notowania giełdy da się sprawdzić online. Ostatni taki przypadek, kiedy Apple było więcej warte niż Microsoft, miał miejsce 19 Grudnia 1989 roku.26 maja, kołnierzyki z Wall Street wyceniły koncern z Redmond na trochę ponad 219 mld. Jedna akcja warta była dokładnie 25,01 dolara.
Należy wziąć jedną poprawkę, na tą w pewnym sensie maskaradę. Giełda na pstrym koniu jeździ. W tej chwili różnica w kapitalizacji obu koncernów jest na tyle drobna, że nikt nie jest w stanie wykluczyć kolejnej roszady, a potem kolejnej i kolejnej.
Oczywiście można zawsze założyć, że cena akcji Apple dalej będzie rosła jak szalona, a papiery Microsoftu dalej będą cierpieć na giełdową stagnację. Apple kryzys się nie ima (albo raczej się nie imał, bo podobno na rynku IT już się skończył). W ciągu ostatnich 5 lat, każdy kto zainwestował w akcje koncernu z Cupertino, zyskał 501,85% początkowego wkładu. Na akcjach Microsoftu, można było zarobić zaledwie 4,46%.

 

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor