Większość zmian zwykle wprowadzana jest na początku roku, czyli 1 stycznia. Niektóre jednak wymagają poprawek w budżecie, w związku z czym obowiązywać zaczynają 1 lipca, razem z nowym rokiem fiskalnym.
Od czwartku zaczęło obowiązywać w Illinois w sumie 50 nowych rozporządzeń. Wpływu większości z nich na nasze życie nawet nie zauważymy. Warto jednak poznać kilka najistotniejszych.
Przede wszystkim sporej liberalizacji ulegają przepisy regulujące działalność kompanii telekomunikacyjnych. Według nowego prawa kompanie oferujące lokalny serwis telefoniczny będą mogły zmienić zawartość oferty i jej ceny bez wymaganej do tej pory zgody Illinois Commerce Commission.
Zwolennicy tej zmiany uważali, że stare przepisy pochodzące z 2001 r. ograniczały rozwój telekomunikacji i nie pozwalały na szybki rozwój takich firm oraz odpowiednie inwestycje w telefonię komórkową i szybki internet.
Przeciwnicy przekonani są, że nowe prawo w najmniejszym stopniu nie wpłynie na rozwój telekomunikacji, a jedynym jego efektem będą wyższe ceny podstawowych planów telefonicznych.
Kolejna zmiana wprowadzona 1 lipca dotyczy specjalnych stref ekonomicznych na południu Illinois. Nowy plan, nazwany STAR, pozwala kompaniom działającym w takich rejonach na inwestowanie pobranego od klientów podatku od sprzedaży we własny rozwój, zamiast odprowadzania go do stanowego budżetu, gdzie wykorzystany byłby na finansowanie szkół, czy budowę i remont dróg.
Od czwartku Illinois rezygnuje również z pobierania od osób bezdomnych $20 opłaty za wyrobienie ID, czyli stanowego dokumentu tożsamości.
Rzecznik prasowy w biurze Sekretarza Stanu powiedział, że takie ID nie pozwala na prowadzenie pojazdu, natomiast może pomóc w poszukiwaniu pracy, czy wynajęciu mieszkania. Osoby bezdomne w celu zniesienia opłaty będą jednak musiały posiadać odpowiednie zaświadczenie ze schroniska.
Nowe prawa dotykają również w niewielkim stopniu polityki. Jedno z nich reguluje problem umieszczania znaków wyborczych i reklamówek kandydatów na prywatnych posesjach.
Był to dla wielu osób problem, gdyż do tej pory wiele miejscowości decydowało w jakie dni, czy tygodnie roku właściciel domu może na swoim trawniku zamieszczać takie polityczne informacje. Nowy przepis znosi takie prawa lokalnych władz. Pozostawia im jednak możliwość decydowania o wielkości takich plakatów i znaków przedwyborczych.
Z placówek oświatowych znikają od czwartku 15 osobowe furgonetki, czyli przerobione na potrzeby szkół zwykłe vany, wykorzystywane często do przewożenia mniejszej liczby uczniów.
Zakaz ich kupowania wprowadzony był już kilka lat temu, od 1 lipca zaczyna obowiązywać zakaz ich używania przez szkoły. Powód?
„Mają tendencję do przewracania się na bok na zakrętach” – powiedział Matt Vanover, rzecznik prasowy Illinois State Board of Education.
Zmian jest więcej. Większość z nich jest jednak symboliczna i nie dotyczy większości z nas.