----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

15 lipca 2010

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Szyfrowanie w Skype złamane

Sposób szyfrowania danych przez komunikator internetowy Skype został poddany ciężkiej próbie - pewnie z deweloperów twierdzi, iż stworzył bibliotekę emulującą algorytm szyfrujący informacje w popularnym Skype.
Autorem biblioteki jest Sean O’Neill, znany jako twórca algorytmu hashującego EnRUPT. Tym razem stworzył on kod emulujący algorytm RC4 stosowany przez Skype do szyfrowania komunikacji.
Wstępna analiza kodu pokazuje, że jest to jedynie częściowe odsłonięcie tajemnicy Skype’a. Mimo tego, znając naturę hakerów, można spodziewać się dalszego “odkrywania rąbka tajemnicy” w relatywnie krótkim odstępie czasu.
Deweloper postanowił nie ujawniać szczegółów exploita aż do prezentacji podczas imprezy Chaos Communication Congress, która odbędzie się w grudniu. O’Neil opublikował jednak swój kod, aby w ten sposób podzielić się swoją pracą z innymi hakerami

Jutro koniec XP

Jeszcze tylko dzień i zakończy się wsparcie Microsoftu dla systemu operacyjnego Windows XP SP2. Firma z Redmond przypomina klientom, którzy korzystają z XP, aby sprawdzili, czy zainstalowali już zestaw poprawek Service Pack 3.
Mimo że jego system został zaprezentowany po raz pierwszy w 2001 roku, Windows XP jest w dalszym ciągu najpopularniejszym OS-em na rynku - korzysta z niego 62 procent komputerów podpiętych do Internetu - wynika z majowych badań firmy Net Applications.
Należy pamiętać, że po 13 lipca Microsoft nie będzie wspierał systemu z pakietem Service Pack 2. Po tej dacie komputery z SP2 nie będą otrzymywać dodatkowych aktualizacji, nawet tych dotyczących krytycznych błędów - ostrzega Microsoft. Aby tego uniknąć, należy zainstalować najświeższy pakiet poprawek, SP3. Wsparcie tej wersji systemu ma trwać do kwietnia 2014 roku.
Innym wyjściem jest rezygnacja z XP i przesiadka na inne systemy - Windows Vista SP2, Windows 7, którąś z dystrybucji Linuksa lub tez inny OS. Majowy raport przygotowany przez firmę Qualys przynosi zadziwiające rezultaty - okazuje się jedynie połowa systemów posiada zainstalowany dodatek Service Pack 3. Jest to zaskakujące, gdyż SP3 dostępny jest od połowy 2008 roku.

Zdobył dane 4 milionów użytkowników Pirate Bay

Argentyński haker Ch Russo włamał się na stronę The Pirate Bay i zdobył 4 miliony nazw użytkowników, adresów email oraz IP, a także wiadomości o aktywności użytkowników w serwisie.
23-latek wraz z dwoma współpracownikami wykorzystał lukę w zabezpieczeniach, która dała mu dostęp do bazy danych. Mógł kopiować, usuwać i zmieniać wszystkie informacje.
Russo twierdzi, że dane nie zostały skopiowane ani usunięte. Przyznaje jednak, że zastanawiał się ze znajomymi, ile dane byłyby warte dla stowarzyszeń firm producenckich i wytwórni muzycznych i filmowych, które prowadzą walkę z naruszeniami praw autorskich. Dodaje, że hakerzy chcieli "uzmysłowić ludziom, że ich dane nie są dobrze chronione."  Haker zauważył, że administratorzy The Pirate Bay usunęli już element strony, który umożliwił mu zyskanie dostępu do bazy danych.

Google pomaga znaleźć miejsce do zaparkowania

W wielu krajach opłaty parkingowe można już uiszczać przez telefon komórkowy – tyle że znalezienie miejsca do zaparkowania nie zawsze jest łatwe. Opracowana przez Google"a aplikacja dla Androida ma ułatwić wyszukiwanie tego dobra deficytowego.
OpenSpot służy zarówno do wprowadzania własnego miejsca postojowego, kiedy się je opuszcza, jak też do wyświetlania wolnych miejsc parkingowych w okolicy. Program pokazuje na mapie wolne miejsca w promieniu 1,5 kilometra. Utrzymują one ten status przez 20 minut, a po tym czasie OpenSpot przestaje je wyświetlać.
Oznaczenia w różnych kolorach informują, jak dawno zgłoszono wolne miejsce: na początku są one czerwone, po pięciu minutach stają się pomarańczowe, a po kolejnych dziesięciu minutach żółte. Każdemu miejscu parkingowemu wprowadzonemu do OpenSpota przypisywane są "punkty Karmy" – na razie Google nie ujawnił, do czego one służą.
Do skorzystania z programu OpenSpot wymagane jest konto Google. W wyjaśnieniach dotyczących ochrony prywatności koncern zapewnia, że dane dostępowe użytkowników nie są wiązane z informacjami o wolnych miejscach parkingowych i ich lokalizacji.

Opracowanie na podstawie witryn internetowych, Tomek Kosowski

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor