Niebezpieczna luka w Internet Explorer 8
Internet Explorer 8 może pochwalić się niezałataną luką pozwalającą na przeprowadzanie ataku w wyniku którego cyberprzestępcy mogą przejąć autoryzowaną przez użytkownika sesję. Luka dotyczy mechanizmu przetwarzania przez IE8 styli CSS.
Sam exploit bazuje natomiast na ataku zwanym “cross-domain theft”, problem zaś zasygnalizowany została w grudniu ubiegłego roku przez Chrisa Evansa. Po tym fakcie błąd został poprawiony w Firefoksie, Chrome, Safari oraz Operze. Mozilla była ostatnią, która zaimplementowała prosty mechanizm obronny - stało się to w lipcu tego roku.
Jeśli atakującemu uda się przesłać do komputera ofiary specjalnie spreparowany łańcuch zinterpretowany przez przeglądarkę jako styl CSS, a następnie użytkownik odwiedzi legalnie funkcjonującą stronę internetową i dokona na niej autoryzacji, atakujący będzie w stanie przejąć sesję. Evans uważa, że błąd sam w sobie jest znany w środowisku cyberprzestępczym od 2008 roku.
Google Instant, czyli natychmiastowa odpowiedz
Na dzisiejszej konferencji prowadzonej przez Jonathana Effrata (menedżer do spraw produktów związanych z wyszukiwaniem) Google zaprezentowało całkiem nowy sposób wyszukiwania treści.
To nowy interfejsznanej nam wyszukiwarki i usprawniona infrastruktura odpowiedzialna za wyświetlanie wyników. Ma znacznie ułatwić wyszukiwanie treści, wyświetlając rezultaty już w trakcie wpisywania frazy przez użytkownika. Według wyliczeń Google, czas zaoszczędzony dzięki Instantowi to od 2 do 5 sekund na każde wyszukiwanie. Dla przykładu: po wprowadzeniu Google Suggest (autouzupełniania), średni czas wpisywania przeciętnego zapytania skrócił się o 50%.
Google Instant to również dynamiczne wyniki, sugerowane wyniki wyszukiwania są wyświetlane dynamicznie podczas wpisywania zapytania. Przewidywanie tekstu - w trakcie pisania, jasnoszarym kolorem wyświetlana jest przewidywana treść zapytania. Przewijanie wyników wyszukiwania - Funkcja pozwala na przewijanie przewidywanych haseł i natychmiastowy podgląd wyników.
"Cloudbook" z platformą Tegra 2 i systemem Google Android
Toshiba wprowadza na rynek nowego smartbooka o wadze zaledwie 870 gramów, w wyposażeniu którego znajdziemy układ SoC Nvidia Tegra 2 oraz system operacyjny Google Android 2.1.
Na brytyjski rynek trafia właśnie nowa, ultramobilna maszyna firmy Toshiba. Urządzenie nazywane "cloudbookiem" o oznaczeniu AC100-10Z mierzy zaledwie 21 milimetrów grubości, a waży 870 gramów. Pomimo tak niewielkich rozmiarów, znajdziemy tu pełnowymiarową klawiaturę , 10,1-calowy ekran z podświetleniem LED i rozdzielczością 1024 x 600 pikseli oraz procesor (system-on-a-chip) Nvidia Tegra 250 z taktowaniem 1 GHz, który zapewni płynne odtwarzanie filmów HD, a nawet możliwość grania w niektóre nowsze gry.
W wyposażeniu znajdziemy także 512 MB pamięci RAM, 8 GB pamięci flash , 1,3-megapikselową kamerę, port Ethernet 10/100, łączność WiFi 802.11b/g/n, łączność Bluetooth 2.1, wyjście HDMI oraz czytnik kart pamięci. Nad wszystkim czuwa system operacyjny Google Android w starszej wersji 2.1. Nieznana jest jeszcze długość pracy akumulatora po ładowaniu, jednak z pewnością możemy spodziewać się ładnych paru godzin ciągłej pracy.
Toshiba AC100-10Z dostępna jest w Wielkiej Brytanii, w cenie 292 funtów, co w przeliczeniu daje kwotę powyżej 1400 złotych. Wkrótce na rynek trafić ma także model AC100-10Z z łącznością 3G.
IBM z196 - najszybszy procesor na świecie
IBM zapowiada najszybszy na świecie układ scalony, wytworzony w technologii 45 nanometrów i pracujący z częstotliwością 5,2 GHz. 10 września na rynek trafi nowy procesor, zbudowany przez IBM w oparciu o 45-nanometrowy proces technologiczny SOI. To najszybszy układ na rynku - pracuje bowiem z częstotliwością 5,2 GHz.
Model o oznaczeniu z196 ma być wykorzystany w najnowszej odsłonie systemu o dużej mocy obliczeniowej do zastosowań krytycznych (tzw. mainframe) - zEnterprise 196. Nowy procesor wyposażono w cztery rdzenie, zawierające po 1,4 miliarda tranzystorów na powierzchni 512 milimetrów kwadratowych. Według Big Blue, w układzie wykorzystano także zaawansowaną technologię eDRAM (embedded DRAM), czyli wbudowaną w procesor dynamiczną pamięć RAM.
Opracowanie: Tomek Kosowski na podstawie witryn internetowych