56.4 proc. wyborców w Illinois jest za zniesieniem wprowadzonego w 2000 r. moratorium na wykonywanie kary śmierci, 73 proc. zgadza się na otwarte przyjmowanie gejów i lesbijek do formacji militarnych, a dwie trzecie zgadza się na małżeństwa osób jednej płci – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Paul Simon Public Policy Institute przy Southern Illinois University w miejscowości Carbondale.
Przeciwników zniesienia moratorium na wykonywanie kary śmierci jest znacznie mniej. Sondaż wykazał, że za utrzymaniem rozporządzenia wprowadzonego przed 10 laty przez ówczesnego gubernatora George Ryana opowiada się 36.3 proc. badanych, a 7.3 proc. wstrzymało się od wyrażenia opinii na ten temat.
Moratorium było odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się dowody błędów popełnianych przez prokuraturę w toku dochodzeń. W latach 80. i 90. kilkanaście osób niesłusznie skazanych zostało w ich wyniku na najwyższy wymiar kary. Dopiero dodatkowe dowody, w tym badanie DNA wykazało ich niewinność.
„W wyniku pomyłek więcej ludzi wypuszczamy na wolność, niż skazujemy na karę śmierci – mówił Ryan w 2000 r. wprowadzając moratorium. Do końca przekonywał, że jest jej zwolennikiem, ale tylko w dobrze działającym systemie prawnym, który według niego w Illinois daleki był od ideału.
Zakaz wykonywania kary śmierci przedłużyli z tych samych powodów jego następcy – Rod Blagojevich i Pat Quinn. Jednak najbliższe wybory na stanowisko gubernatora mogą to zmienić. Prowadzący w tej chwili w sondażach republikański kandydat, Bill Brady, już zapowiedział zniesienie moratorium w przypadku wygranej.
Badanie Public Policy Institute wykazało też, że 31.5 proc. zarejestrowanych wyborców w naszym stanie opowiada się za legalnością aborcji, 45 proc. zgadza się na nie tylko w niektórych przypadkach, 19.1 proc. jest im absolutnie przeciwne, a 4.4 proc. nie miało na ten temat opinii.
Powiększa się grono osób zgadzających się na małżeństwa homoseksualne. Najnowsze dane mówią o 33.6 proc. poparciu dla małżeństw, 33.9 proc. poparciu dla związków cywilnych, natomiast 26.5 proc. nie zgadza się na żadną formę legalizacji takich par.
Zaskakująco wysoki wynik zanotowano przy pytaniu dotyczącym przyjmowania do wojska osób otwarcie przyznających się do orientacji homoseksualnej. Aż 72.6 proc. badanych uważa, że wszelkie ograniczenia związane z przyjmowaniem do formacji militarnych gejów i lesbijek powinny być zniesione. Przeciwnych takim rozwiązaniom jest 19.3 proc. badanych wyborców w Illinois, a 8 proc. nie miało na ten temat zdania.
Jeszcze jeden temat poruszony w sondażu może zainteresować polityków starających się o głosy wyborców. Chodzi o gry hazardowe i ich ewentualną ekspansję w naszym stanie. W tym przypadku głosy są podzielone niemal równo. 49.9 proc. badanych jest za rozwojem hazardu, podczas gdy przeciwnych temu pomysłowi jest 46.3 proc. Niecałe 4% badanych wstrzymało się od głosu w tej sprawie.
Sondaż przeprowadzony został przez Issues & Answers Global Media Research ze stanu Virginia. Badanie opłacił Paul Simon Public Policy Institute nie związany z żadną partią polityczną.
RJ