Już niedługo posiadacze jednośladów w Illinois mogą zostać zmuszeni prawem federalnym do zakładania kasków ochronnych podczas jazdy. Na razie jesteśmy jednym z trzech stanów, gdzie nie obowiązują jakiekolwiek przepisy dotyczące nakrycia głowy przez motocyklistów.
Wraz ze wzrostem popularności jednośladów w ostatnich latach rośnie liczba wypadków z ich udziałem oraz, o czym mówią statystyki, będąca ich wynikiem liczba ofiar śmiertelnych. Dzieje się tak pomimo spadku ogólnej liczby zgonów na drogach, będącego wynikiem wprowadzania lepszych technologii oraz nowoczesnych zabezpieczeń.
W związku z tym władze federalne sugerują wszystkim stanom, by wprowadziły uniwersalne, obowiązujące w całym kraju prawo nakazujące kierowcom motocykli zakładanie kasków ochronnych. National Transportation Safety Board informuje, iż tylko w ubiegłym roku na drogach całego kraju w wyniku wypadków motocyklowych zginęło 4,400 osób. To więcej, niż liczba ofiar wypadków lotniczych, kolejowych, morskich razem wziętych. Główna przyczyna śmierci motocyklistów są urazy głowy.
Wprawdzie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zaobserwowano spadek liczby ofiar takich wypadków, ale NTSB podejrzewa, iż jest to wynik gorszej sytuacji ekonomicznej, która zmusza użytkowników jednośladów do rzadszego korzystania ze swych pojazdów, a nie zmiany w ich zachowaniu na drodze. Wraz z poprawą ekonomiczna wzrośnie liczba wypadków i ich ofiar śmiertelnych – konkluduje w swym raporcie Transportation Research Board.
Obecnie tylko 20 stanów wymaga od wszystkich motocyklistów używania kasków ochronnych podczas jazdy. Większość pozostałych reguluje ten problem częściowo, na przykład nakładając ten obowiązek na kierowców jednośladów o małej pojemności skokowej silnika, tylko w nocy lub podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych. Trzy stany w całym kraju – Illinois, Iowa oraz New Hampshire - nie maja żadnych praw dotyczących obowiązkowej ochrony głowy przez motocyklistów.
Rząd federalny nie może zmusić poszczególnych stanów do zmiany prawa lub zaproponować pieniędzy w zamian za jego wprowadzenie. Może jedynie wskazać dane statystyczne i zaapelować do legislatorów o wprowadzenie nakazu.
W latach 70. Stany Zjednoczone szczyciły się najniższą na świecie liczbą ofiar wypadków motocyklowych. Od tego czasu przegoniły nas m.in. Niemcy, Australia, Nowa Zelandia, Szwecja, Kanada, Norwegia, Finlandia, Holandia i Francja. We wszystkich wymienionych krajach kask motocyklowy jest obowiązkowy.
RJ