----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

28 lutego 2017

Udostępnij znajomym:

– już działa polski internetowy portal edukacyjny www.muzykotekaszkolna.pl

Innowacyjna platforma edukacyjna do nauki muzyki, pierwsze w Europie tak wszechstronne narzędzie, które pomoże odkryć świat dźwięków w niestandardowy sposób - to portal muzykotekaszkolna.pl.

Projekt autorstwa Narodowego Instytutu Audiowizualnego był zapowiadany i zaprezentowany podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu (wrzesień 2011), a długo wyczekiwana premiera odbyła się 8 grudnia br. w Zespole Szkół nr 67 im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Uroczystość połączona była z konferencją, w której uczestniczyli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas oraz dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

Muzykoteka Szkolna – to ogólnodostępny internetowy serwis edukacyjny, którego zadaniem jest podniesienie poziomu edukacji muzycznej w Polsce, a w rezultacie – wykształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury.

Projekt kierowany jest do uczniów starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjalistów i licealistów, ale także do nauczycieli muzyki, animatorów kultury, studentów i wszystkich osób dorosłych, które chciałyby uzupełnić lub poszerzyć swoją muzyczną wiedzę. Celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, zwłaszcza tych z miejscowości o ograniczonym dostępie do kultury – i przekazanie im kompetentnych informacji ze świata muzyki.

Treści serwisu są dostosowane do odpowiednich poziomów edukacji szkolnej. Część materiałów (seria 21 filmów i scenariusze lekcji) jest dostępna tylko po zalogowaniu, pozostałe natomiast dostępne są w systemie otwartym. Wielką atrakcję portalu stanowią programy i audycje radiowe z Archiwum Polskiego Radia oraz filmy i programy edukacyjne z Archiwum TVP, dotyczące historii europejskiej muzyki klasycznej.

Muzykoteka Szkolna to łatwy dostęp do materiałów o wysokim poziomie merytorycznym, opracowywanych przez zespół ekspertów, pedagogów i muzykologów. Zawiera kompetentną i wyczerpującą wiedzę: artykuły dotyczące historii muzyki i poszczególnych epok w muzyce, biogramy twórców i wykonawców, bazę pojęć muzycznych, opisy instrumentów, gatunków muzycznych oraz lekcje i wykłady w formie multimedialnej, a także bazę utworów do słuchania i analizowania wraz z nutami, aplikacje i muzyczne gry interaktywne. Znajdą się tu również aktualne informacje o wydarzeniach muzycznych w Polsce i na świecie oraz mini relacje z imprez, warsztatów i koncertów. Użytkownik może znaleźć zarówno wiadomości z zakresu historii i teorii muzyki, jak również edukacyjne gry i interaktywne ćwiczenia muzyczne.

Mam poczucie dużej satysfakcji, że pierwszy, z prawdziwego zdarzenia e-book i to w obszarze kultury pojawia się na rynku. Bardzo mi zależało na tym, aby lekcje prowadzone w oparciu o Muzykotekę Szkolną nie były nudne, ale by były narzędziem, które zbuduje zainteresowanie muzyką, poprawi wrażliwość i wprowadzi nawyk chodzenia do filharmonii. Nie będzie substytutem kontaktu z muzyką, ale będzie do kontaktu z muzyką świetnym wstępem”- powiedział podczas premiery portalu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. 

Portal mówi językiem dzieci i młodzieży: nowoczesnych technologii, aplikacji komputerowych pozwalających stworzyć własny utwór muzyczny, a także inteligentnych gier internetowych. Upowszechnia wiedzę o muzyce klasycznej, uczy rozpoznawania dźwięków, pokazuje instrumenty muzyczne, zabawnie wyjaśnia najtrudniejsze definicje, prezentuje wywiady z twórcami i filmy edukacyjne. Dzięki temu ma szansę stać się nieodzownym narzędziem edukacyjnym, szczególnie w kontekście powrotu muzyki do szkół jako samodzielnego przedmiotu.

Muzykoteka Szkolna – podobnie jak budowla z klocków lego –będzie tworzona modułowo. Jej struktura pozwala na stopniowe dodawanie nowych treści i rozszerzanie programu. Pod koniec stycznia ruszy również część przeznaczona dla nauczycieli, którzy znajdą gotowe scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne, co ułatwi im prowadzenie zajęć i warsztatów, w zmieniającej się rzeczywistości edukacyjnej.

Barbara Bilszta

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor