----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

03 lutego 2011

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Jeśli myślicie Państwo, że to dwa odległe od siebie tematy – mylicie się.  Każdy, kto pilnie uczył się geografii pamięta, że najwyższy szczyt Australii w Górach Śnieżnych, w paśmie Alp Australijskich, w Nowej Południowej Walii nazywa się Kościuszko Mount.  Został zdobyty 12 marca 1840 roku przez polskiego podróżnika i odkrywcę, Pawła Edmunda Strzeleckiego, mierzy 2228 metrów.

Park narodowy, którego częścią jest sławna góra także nosi imię Kościuszki – Kosciuszko National Park,  podobnie ulice w wielu okolicznych kurortach, hotele, restauracje, szkoły itp.

Sam odkrywca – Paweł Edmund Strzelecki był nie tylko wytrwałym i odważnym podróżnikiem, ale przede wszystkim wybitnym i dociekliwym uczonym: geografem, geologiem, przyrodnikiem, członkiem ekskluzywnej Akademii Królewskiej w Londynie (słynnej The Royal Society of London).  W swojej 9 -letniej podróży dookoła świata, którą rozpoczął w 1834 roku z Liverpoolu, badał wiele niedostępnych i wcześniej nie poznanych obszarów ziemi, na różnych kontynentach: od obu Ameryk, gdzie odkrył złoża rud miedzi w Kanadzie, poprzez Appalachy, Florydę i Meksyk, po Argentynę, Peru i Ekwador, gdzie oprócz złóż surowców i minerałów, badał także wulkany. Prowadził pionierskie badania meteorologiczne, m.in. w Brazylii i Chile, także na Hawajach i wyspach Polinezji zajmował się przyrodą i klimatem. Ostatni etap wielkiej podróży, to okres eksploracji Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii (1839-1843).

Podczas pobytu w Australii nasz rodak zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe, zaś po południowo-wschodniej stronie gór odkrył krainę, którą nazwał Gippsland. Odkryta przez niego dolina Latrobe obfituje w bogate złoża węgla brunatnego, ropy naftowej i złota. Strzelecki opracował  pierwszą  dokładną mapę geologiczną nie tylko Latrobe, ale całej Nowej Południowej Walii i Tasmanii.

Po powrocie do Anglii w 1845 roku, opracował swoje  badania i wydał je w Londynie w formie książki pt. "Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena".  Australijczycy  okazali swą  wdzięczność   nazywając jego imieniem całe pasmo górskie (Strzelecki Ranges w st. Wiktoria), 2 szczyty: Mount Strzelecki  (636 m n.p.m.) oraz  Strzelecki Peak ( 756 m n.p.m. na  Wyspie Flindersa ), jezioro, rzekę – Strzelecki Creek, długości  190 km (w Australii Południowej), pustynię - Strzelecki Desert (na zachód od jeziora Eyre), rezerwat przyrody - Strzelecki Regional Reserve i miasteczko “Strzelecki”, nie wspominając o szkołach, pomnikach i tablicach upamiętniających jego działalność na kontynencie.

Dzisiaj o Strzeleckim i o Kościuszce pamięta Polonia. Za tydzień, w sobotę 12 lutego 2011, odbędzie się II bieg na Górę Kościuszki. Uczestnicy wyścigu pobiegną 11-km trasą z malowniczego Charlotte Pass Village – najwyżej położonej australijskiej osady, na szczyt góry. Z tej okazji w na wysokościach odbędzie się Day of Fun at Kosciuszko Run - piknik wraz z całodziennym koncertem dla zwycięzców i kibiców. Na scenie pod Kosciuszko Hotel wystąpią ze specjalnym repertuarem artyści z Melbourne oraz Sydney a także orkiestry młodzieżowe: Paderewski Symphony Orchestra z Chicago oraz Snowy Strings Orchestra z Jindabyne.  21-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Akademii Muzyki PaSO gotowa jest do wylotu. Jeśli służby lotniska O’Hare zdołają przywrócić loty, w sobotę wylądują w Sydney, aby rozpocząć swoją australijską przygodę.

Za tydzień – relacja na gorąco ze skąpanego w słońcu kontynentu oraz zdjęcie z kangurem.

 

Barbara Bilszta

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor