Niewiele jest ostatnio dobrych wiadomości na froncie prawa imigracyjnego, ale wiza U jest jedną z nich. Po kilku latach przygotowywania przepisów wykonawczych biuro imigracyjne wreszcie je wydało i usprawniło proces procesowania tych wiz. W niniejszym artykule opiszę, kogo one dotyczą.
Wizy U są wizami dla ofiar wykroczeń, najczęściej przemocy domowej. Różnią się od samodzielnych petycji tym, że nie wymagają, aby osoba krzywdząca była w USA legalnie. Przypomnijmy, że od wielu już lat mamy w prawie imigracyjnym możliwość samodzielnego sponsorowania ofiar przemocy domowej, jeśli ofiara jest małżonką (lub małżonkiem lub dzieckiem albo rodzicem) obywatela lub rezydenta USA, który się nad nimi znęca. W takiej sytuacji osoba może złożyć w biurze imigracyjnym samodzielną petycję i po jej zatwierdzeniu otrzymać pobyt stały bez udziału lub nawet bez wiedzy tego obywatela lub rezydenta, który ją krzywdził. Ale przez lata pojawiał się problem, co jeśli ofiara przemocy nie jest w związku małżeńskim z takim obywatelem lub rezydentem? A co, jeśli znęcanie się jest z ręki osoby, która jest tutaj nielegalnie? Czy ofiary takiej sytuacji również nie zasługują na jakąś pomoc imigracyjną? Przez wiele lat niestety nie było dla nich możliwości, ale to wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem wiz U.
Co to są wizy U?
Wizy U przyznawana są ofiarom przemocy domowej, bez względu na to, czy osoba, która dopuściła się przemocy jest tu legalnie czy nie i bez względu na to, czy ofiara jest związana rodzinnie z osobą, która się nad nią znęca. Oznacza to np, że jeśli osoba jest ofiarą przemocy z ręki chłopaka/męża/przyjaciela/partnera/sąsiada, itd, który jest tutaj nielegalnie, to może ona starać się o wizę U. Wizy U przyznawane są zarówno tym przebywającym w USA nielegalnie (obojętnie czy wjechały legalnie i zostały, czy wjechały nielegalnie), jak i tym przebywającym w USA legalnie na wizach tymczasowych. Wiza taka wydawana jest na 4 lata i na 4 lata osoba otrzymuje pozwolenie na pracę. Po 3 latach na wizie U można starać się o pobyt stały.
Wymagania na wizę U
Najważniejszym wymaganiem, aby starać się o wizę U jest udowodnienie, że osoba pokrzywdzona współpracowała z policją lub prokuraturą. Oznacza to, że osoba pokrzywdzona zgłosiła na policję, że jest ofiarą przemocy. Trzeba będzie pokazać raport policyjny. Jeśli sprawa odbywała się w Chicago, to raporty policyjne można odebrać pod adresem 4770 S. Kedzie Ave. Czasem zamiast raportu można pokazać, że osoba była świadkiem w sądzie przeciwko osobie, która ją krzywdziła. Na podstawie raportu lub zeznań w sądzie, urzędnik z policji lub prokuratury musi podpisać jeden z formularzy imigracyjnych składanych w podaniu o wizę U, opisujący, jakiego rodzaju współpraca się odbyła, i jakiego rodzaju przewinienia dana osoba była ofiarą, np. battery, domestic battery, violation of order of protection, harassment, stalking, itd. Bez tego formularza, tzw. cooperation certificate o wizę U starać się nie można. W wielu wypadkach my, jako adwokaci musimy taki certificate dla policji sami przygotować, w innych policja woli pracować nad nim sama. Po otrzymaniu takiego certificate można składać podanie o wizę U. Oprócz opisanego tu certificate w podaniu trzeba również zawrzeć dokumenty pokazujące, że aplikant o wizę U cierpiał olbrzymia krzywdę (extreme hardship) z powodu wykroczenia. Najczęściej potrzebna jest tutaj ewaluacja psychologa lub terapeuty. Jeśli aplikant chodził na terapię, to może podpisać ją osoba, która ją prowadziła. Jeśli aplikant nie uczestniczył w żadnych terapiach, to musi poddać się ewaluacji przed złożeniem dokumentów.
Wiza U jest wizą bardzo pomocną, ponieważ przyznawana jest osobom znajdującym się w USA nielegalne. Jest ona dobrą drogą do pobytu stałego. Nie wymaga udowodnienia, że aplikant miał kiedyś tutaj złożone dokumenty w przeszłości. Nie wymaga udowodnienia, w jaki sposób osoba tu wjechała. A do tego pozwala na przyznanie statusu innym członkom rodziny.
Wizy U dla członków rodziny
Jeśli aplikant dostanie wizę U, to automatycznie mogą o nią również wystąpić małżonkowie (jeśli nie byli tymi osobami, które aplikanta krzywdziły) i dzieci. Jeśli aplikant jest dzieckiem, to o wizę U mogą również wystąpić rodzice i rodzeństwo. Członkowie rodziny nie muszą udowodnić, że byli ofiarami wykroczenia. Muszą udowodnić tylko, że są członkami rodziny osoby, której wiza U jest przyznana.
Nie ma również żadnych ograniczeń czasowych przy staraniu się o wizę U. Można o wizę U wystąpić na podstawie wydarzenia, które nastąpiło wiele lat temu. Jeśli tylko istnieje dokumentacja, np. raport policyjny, lub dokumenty sądowe, to osoba może o wizę U wystąpić.
Wizy U przyznawane są przez Urząd Imigracyjny w Vermont, przez tę samą sekcję, która już od lat przyznaje samodzielne petycje. Procesowanie takiej wizy trwa około 4 miesiące. Po przyznaniu wizy U, Urząd Imigracyjny wyśle do aplikanta (i członków rodziny, którzy złożyli aplikację) pozwolenia na pracę ważne na 4 lata. Następnie przyjdzie Approval Notice z nową kartką I-94, przyznający aplikantowi status na 4 lata. Proszę jednak pamiętać, że o ile wiza U daje pozwolenie na pracę i status w USA, o tyle, jeśli aplikant starający się o nią jest w USA nielegalnie, to wiza U nie daje możliwości podróży zagranicę. Dopiero po otrzymaniu pobytu stałego na podstawie wizy U (3 lata później) można podróżować poza granice USA.
Wiza U jest jedną z najlepszych zmian w prawie imigracyjnym w ciągu ostatnich lat. Osoba, która uważa, że spełnia jej wymagania powinna natychmiast skontaktować się z adwokatem imigracyjnym. Wiem, że takich ofiar przemocy jest niestety wiele. Niektórym z nich już mogliśmy w naszej kancelarii pomóc. Skoro już przydarzył się komuś smutny los ofiary wykroczenia, niech przynajmniej ma z tego korzyści imigracyjne. Biuro Imigracyjne chce tym osobom ich cierpienie wynagrodzić.
Agata Gostyńska Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
(312) 644-8000