----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

24 lutego 2011

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Czy barwniki w popularnych napojach gazowanych typu „Cola” przyczyniają się do powstawania nowotworów? Władze Kalifornii doszły do wniosku, że istnieje na to wystarczająco wiele dowodów, by wprowadzić na puszkach i butelkach z napojami odpowiednie ostrzeżenia.

 

Decyzję Kalifornii popiera wiele grup konsumenckich domagających się wprowadzenia takiego obowiązku na terenie całego kraju. W liście do Urzędu Kontroli Żywności i Leków (FDA) jedna z nich dowodzi, iż w karmelowym barwniku, stosowanym między innymi w popularnych na rynku odmianach Coli, do których zalicza się Pepsi i Coca-Cola, znajdują się dwa rakotwórcze związki chemiczne i domagają się zakazu jego stosowania.

Chodzi o 2-methylimidazole oraz 4-methylimidazole, które zaliczone zostały do substancji rakotwórczych. Badania opublikowane w 2003 oraz 2005 roku wykazały, że substancje te wywołują nowotwory u zwierząt badanych w laboratoriach. Naukowcy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Barwnik ten używany jest w wielu innych produktach, również w niektórych odmianach piwa i sosu sojowego.

Coca-Cola, czy Pepsi kojarzy się konsumentom z brązowym kolorem i orzeźwiającym smakiem. Napoje te mogą wkrótce zmienić kolor, jeśli FDA umieści karmelowy barwnik na liście substancji zakazanych.

Zrzeszenie producentów napojów skomentowało starania władz Kalifornii i wspomnianych grup jako próbę zastraszenia konsumentów dodając, iż nie ma na razie żadnych dowodów, że przyczyniają się one do powstawania nowotworów u ludzi.

Badana przeprowadzone przez National Toxicology Program nie dotyczyły gatunku Homo sapiens, w związku z czym opinie te są w części uzasadnione. Laboratoryjne doświadczenia przeprowadzono jedynie na szczurach i myszach, w związku z czym nie ma pewności, iż związki te wywołują raka u osób pijących ciemne napoje gazowane.

Stan Kalifornia umieścił jednak groźniejszą z substancji - 4-Methylimidazole – na liście związków powodujących nowotwory 7 stycznia br. Tym samym, teoretycznie, producenci napojów zawierających ten barwnik powinni na puszkach umieszczać odpowiednie ostrzeżenie.

Być może obowiązek ten wkrótce zacznie obowiązywać w innych stanach, również w Illinois.

RJ

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor