Parada
St. Patrick’s Day Parade
- Parada z okazji Dnia Św. Patryka
Columbus i Balbo Drives, Chicago. Sobota, 12 marca, godz. 10:45 pm
Doroczna parada z okazji Dnia Świętego Patryka rozpocznie się w samo południe. O 10:45 tradycyjne farbowanie rzeki Chicago na zielono przy dźwiękach irlandzkiej muzyki.
Dzień świętego Patryka można go nazwać swoistym zwiastunem wiosny. Święty Patryk to patron Irlandii, zielonej wyspy, choć tradycja hucznych obchodów jego dnia znana jest na całym świecie. W USA mieszka około 44 milionów ludzi przyznających się do pochodzenia irlandzkiego. Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku, pochodził z Brytanii, prawdopodobnie krainy nazywanej Cumbria, niektórzy historycy twierdzą, że mieszkał być może w Walii, pewne jest, że nie był mieszkańcem Irlandii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik na zieloną wyspę. Tam też jako pasterz owiec miał wiele czasu na rozmowy z Bogiem, to właśnie wtedy zdecydował się poświęcić krzewieniu nauki Chrystusa. Dzięki boskiej pomocy, jak głoszą później napisane relacje, Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrót do Irlandii i chrystianizację tego, wówczas pogańskiego kraju. Wkrótce wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii tym razem z zamiarem niesienia nauki o Bogu. Celem misji Patryka stało się nawrócenie lokalnych władców irlandzkich. Za pomocą koniczynki św. Patryk tłumaczył pogańskim Irlandczykom, na czym polega dogmat o jednym Bogu występującym w trzech postaciach i dlatego dzisiaj nawet sklepy spożywcze w Chicago przybrane są ozdobami w kształcie koniczyny. W najbliższych dniach warto przywdziać zielony kubrak, obwiesić się zielonymi koralami, na głowę wsunąć wielką czapę, też w kolorze zielonym
i wybrać się do jednego z wielu irlandzkich pubów na Guinnesa. Najlepiej zacząć w sobotę rano od barwienia na zielono Chicago River, najlepszy widok z mostu na Michigan Ave. W samo południe rozpocznie się parada z okazji tego zielonego święta, zaczynając swój pokaz na skrzyżowaniu Balbo i Columbus Drive.
Spotkanie z balladą
Kawiarnia DK Kafe, 6140 W. Belmont Ave. (w pobliżu Austin)
Środa, 16 marca, godz. 7 pm
Towarzystwo Przyjaciół Krakowa w Chicago ma przyjemność zaprosić członków i sympatyków oraz polonię chicagowską na Spotkanie z Balladą - Krakowskie Śpiewania przy gitarze z Andrzejem Piętowskim.
Spotkania z Balladą przeszły już do tradycji wśród chicagowskiej Polonii. Andrzej znany jest jako Krakus, odkrywca, podróżnik i pedagog. Pewnego dnia postanowił zaprosić do kawiarni miłośników piosenki i dobrej zabawy na wspólne śpiewanie piosenek studenckich, ballad rosyjskich i rajdowych oraz kompozycji krakowskich. Eksperyment sprzed trzech lat przerodził się w comiesięczne spotkania przyjaciół, podróżników i włóczęgów w atmosferze przypominającej studenckie kluby i akademiki.
Zapewniamy śpiewniki, braterską atmosferę i odreagowanie codziennych stresów przy znanych i mniej znanych, nastrojowych balladach.
Będziemy również wyświetlać przeźrocza z podróży po świecie. Przynieście do 16 obrazków cyfrowych i opowiedzcie o swoich przeżyciami i przygodach na szlaku.
Czekamy na miłośników polskiej piosenki i atmosfery z lat rajdów studenckich i spod żagli.
Kawiarnia DK Café poleca wspaniałą kawę, wybór win i piw oraz naleśniki – palce lizać! Wstęp wolny! Info: apietowski@juno.com
Art Gallery Kafe zaprasza
Art Gallery Kafe,
127 E. Front St., Wood Dale, IL 60191
Cyprian Kamil Norwid - poeta niezwykły.
Wieczór z poezją Elżbiety Kochanowskiej-Michalik, sobota, 12 marca, godz. 7:30 pm. W programie wystąpią: Alicja Szymankiewicz, Bogdan Lanko, Stanisław Wojciech Malec, Elżbieta Kochanowska-Michalik, Jadwiga Niesiołowska - fortepian.
Idzie wiosna, czas zadbać o siebie. ZUMBA to znakomity sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i odzyskanie sportowej sylwetki. Zajęcia taneczno-ruchowe, jak w każdą sobotę, 12 marca punktualnie o godz. 3:30.
“Dwa światy”
Kameralny koncert wybitnej poezji, wyjątkowej scenografii
i dobrej muzyki, czyli Bożena Jankowska, Lidia Wylangowska, Janusz Pliwko i Mieczysław Wolny.
“Dwa światy” to poszukiwanie miłości, przeznaczenia, to wadzenie się z Bogiem o wczoraj, pytanie o jutro, to świat marzeń, ale i przytłaczającej rzeczywistości. Niedziela, 13 marca, godz. 6 pm
Chris Hardwick
Zanies Comedy Club, 1548 N. Wells, Chicago, IL 60610
Środa, 16 marca, godz. 8:30. Bilety $25
Christopher Hardwick (ur. 23 listopada 1971 r.) – amerykański aktor, osobowość telewizyjna, komik.
Urodzony w Louisville w stanie Kentucky, jako syn Billy"ego Hardwicka, byłego profesjonalnego zawodnika gry w kręgle. Dojrzewał w Memphis w stanie Tennessee, lecz uczęszczał do Regis Jesuit High School w Denver w Kolorado oraz na oddział Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, gdzie studiował filozofię. Absolwentem uczelni został w 1993 roku.
We wczesnych latach dziewięćdziesiątych pracował jako DJ stacji radiowej KROQ-FM. Wówczas rozpoczął także karierę aktorską. Prócz gościnnych ról w telewizyjnych serialach takich jak Świat według Bundych, pojawił się w filmach Roba Zombie: Dom tysiąca trupów (2003) jako Jerry Goldsmith oraz Halloween II (2009) jako David Newman.
Sarah McLachlan
The Chicago Theatre, 175 N. State St., Chicago, IL 60601
Sobota, 12 marca, godz. 7:30 pm
Bilety:$54-$90
Sarah McLachlan, (ur. 28 stycznia 1968 roku w Halifax, Nowa Szkocja, Kanada) – kanadyjska wokalistka, pianistka i kompozytorka. McLachlan jako dziecko pobierała lekcje śpiewu oraz gry na fortepianie. Jako nastolatka uczęszczała do Queen Elizabeth High School. W 1988 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Touch, który uzyskał status platynowej płyty w Kanadzie. Sprzedała ponad 40 mln albumów na całym świecie.
W 2005 roku wzięła udział w koncercie Live 8
w USA. 7 października 2008 premierę miała pierwsza kompilacja największych hitów artystki pt. Closer: The Best of Sarah McLachlan. Na płycie znajdują się także dwie nowo nagrane studyjne piosenki pt. "Don"t Give Up On Us" i "U Want Me 2". Ta ostatnia ukazała się w postaci singla 12 sierpnia 2008 r.
Kanadyjska wokalistka została trzykrotnie nagrodzona statuetką Grammy Awards. Dwukrotnie w kategorii "Best Female Pop Vocal Performance" za Building a Mystery (1998) i I Will Rememeber You (2000) a także w kategorii "Best Pop Instrumental Performance" za Last Dance (1997).