Dokładnie 264960 minut, czyli 184 dni – od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku, Polska po raz pierwszy będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej. To bardzo mało, aby zrealizować ambitne cele, ale to największa szansa, jaką dała nam historia na promocje Polski nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Przygotowania organizacyjne do polskiej Prezydencji toczą się pełną parą. Realizację pewnych zadań rozpoczęto już w 2007 roku wychodząc od analizy doświadczeń innych krajów. W 2008 roku powołany został pełnomocnik rządu ds. prezydencji, a w styczniu 2009 roku polski rząd przyjął kompleksowy program przygotowań do tego historycznego wydarzenia. Ponadto w 2009 roku zabezpieczone zostały środki finansowe na organizację, ruszyły przygotowania logistyczne, a także szkolenia dla polskich urzędników i pierwsze działania informacyjno-promocyjne.
Niezwykle odpowiedzialną funkcję pełnomocnika rządu ds. polskiej prezydencji w UE pełni Mikołaj Dowgielewicz. Jego zdaniem poprzez solidne wywiązanie się z zadań prezydentury mamy szansę na przesunięcie się do pierwszego szeregu wśród państw członkowskich. “ Istotą prac Rady UE jest stanowienie prawa i podejmowanie decyzji istotnych z punktu widzenia niemal 500 milionów obywateli. (…) To nie tylko ogromne wyzwanie wymagające planowania strategicznego, pełnej aktywności politycznej i organizacyjnej na szczeblu krajowym i europejskim, ale także wielka szansa dla Polski w kształtowaniu Unii Europejskiej. (…)
Ale Prezydencja, oprócz wymiaru ściśle politycznego, jest niepowtarzalną okazją do budowania wizerunku państwa, które ją sprawuje. “Wyznaczyliśmy trzy obszary, na których koncentrować się będzie organizacja przygotowań do Prezydencji: obszar polityczny, organizacyjny oraz promocji Polski. Do głównych zadań będzie zatem należało wyznaczenie priorytetów odpowiadających strategicznym celom polskiej polityki, kształtowanie europejskiego procesu decyzyjnego, gospodarowanie zasobami ludzkimi, a także promowanie naszego kraju, jego kultury, gospodarki i walorów turystycznych.”
Mamy więc rzeczywistą szansę zakomunikowania światu współczesnej Polski. Dlatego w działania promujące nasz kraj w UE zostały zaangażowane wszystkie instytucje kultury, powstał plan wizjonerski w pełnym, pozytywnym tego słowa znaczeniu.
I, CULTURE - Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011
Głównym przesłaniem Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji jest potencjał kultury jako narzędzia zmiany społecznej. Złoży się na niego ponad 1000 projektów artystycznych i 60 wydarzeń cyklicznych realizowanych przez 170 organizacji partnerskich. Odbędą się one w miastach goszczących spotkania wysokiego szczebla- Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz dodatkowo w Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Krasnogrudzie.
Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji pod hasłem „I, CULTURE” charakteryzują równie imponujące liczby: 10 stolic, 400 wydarzeń, 100 dni, 10 stref czasowych. To największy z dotychczas realizowanych przez IAM program promocji polskiej kultury zagranicą. Pozwoli poznać nasz kraj, jako nowoczesny i unikatowy, o bogatej i kreatywnej kulturze współczesnej – kreatywne zagłębie Europy. Polskie projekty prezentowane będą w najlepszych galeriach, scenach, klubach i festiwalach Brukseli, Paryża, Londynu, Berlina, Madrytu, Moskwy, Kijowa, Mińska, Pekinu i Tokio.
Trzon programu tworzy 6 filarów:
- Karol Szymanowski, najwybitniejszy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor,
- Stanisław Lem, nazwany Bachem literatury XX wieku oraz
- Czesław Miłosz, jeden z trzech polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla.
- „Przewodnik do Polaków” – cykl dokumentów w ciekawy i przewrotny sposób opowiadający o polskim społeczeństwie
- Interaktywny multimedialny projekt w przestrzeni publicznej I, Culture. Heppening, który połączy uczestników w Berlinie, Brukseli, Kijowie, Kopenhadze, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Paryżu, Pekinie, Tokio, Warszawie.
- I, CULTURE Orchestra - unikatowe i nowatorskie przedsięwzięcie. Stworzą ją młodzi muzycy z Polski i krajów położonych na wschód od Unii Europejskiej:
Uroczystą inaugurację prezydencji 1 lipca rozpocznie premiera opery „Król Roger” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Inscenizacji dzieła Karola Szymanowskiego podjął się wybitny brytyjski reżyser operowy David Pountney.
"Szczegółowo o projektach kulturalnych "I, CULTURE" będziemy zapewne wiele mówić i pisać w ciągu tego roku. Aby uzyskać pełną perspektywę historycznych wydarzeń, jakie w związku z tym przed nami, zachęcam do zaglądania na stronę internetowa prowadzoną przez MSZ http://www.prezydencjaue.gov.pl"
Barbara Bilszta